Ziraat Odası seçim sistemi değişmeli! 20-30 yıl başkanlık yapılıyor!

Ziraat Odası başkanlarının 20, 30 yıl başkanlık yapmasının oda etkinliğinde zaaflar oluşturduğuna dikkat çeken Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Çiftçilerimiz odada söz sahibi değil. Seçim sistemi bazı kişilerin uzunca süre başkanlık yapmasına hizmet ediyor. Seçim sistemi değişmeli” dedi. 

Ziraat Odası seçim sistemi değişmeli! 20-30 yıl başkanlık yapılıyor!
banner282

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, www.tarimdanhaber.com’un sorularını yanıtladı. Ziraat Odalarının Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çeken Başkan Doğru, “Çünkü hemen her ilçede örgütlenmiştir. Sesi çıktığı zamanda, iş yaptığı zamanda önemini tüm Türkiye görüyor. En son örneğini sütte gördük. Oda başkanı, bütün sütle ilgili örgütleri toplayıp bir deklarasyon yayımladı. Bunun üzerine de 8 Aralıktan itibaren de değişti. Gündem yarattı. Yani Türkiye’de tarımla ilgili gündem yaratan önemli bir kuruluş.” dedi. 

“DELEGE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ”

Ziraat Odası Başkan seçiminde kullanılan mevcut sistemin aksaklıklarla dolu olduğunu kaydeden Mutlu, “Tüm Ziraat Odaları Başkanları için söylüyorum. Mesela çok değerli başkanlarımız var. Adana’da Seyhan, Yüreğir, Karataş… çok önemli ve düzgün, doğru iş yapanlar var. Ziraat Odası başkanı seçiminde çiftçiler çok fazla söz sahibi olamıyorlar. Delege sistemini, seçim sistemini değiştirmek lazım. Doğru kişilerin yönettiği örnekler var. Doğru kişiler gerçekten çok aktif ve çiftçinin menfaatine güzel işler yapıyorlar.”

“ÇKS’YE KAYITLI HER ÇİFTÇİ OY KULLANMALI”

20 yılı aşkın sürelerde başkanlık yapan Ziraat Oda Başkanlarının seçim sistemi değişmesi ile değişe bileceğini kaydeden Mutlu, “Seçim sistemi değişirde, delege ile değil, muhtarların delege belirleme sistemiyle değil O ziraat odasına bağlı ÇKS alan bütün çiftçilerin oy kullanabileceği bir sistem mesela. Çok basit. O ziraat odasından kim ÇKS almışsa, yani çiftçi ise. Çiftçi kayıt sistemine bağlı olmak ne demek? Çiftçi olmak demek. ÇKS’ye bağlı o ziraat odasından kim belge aldıysa oy hakkı olmalı onun. O zaman işte buralar doğru yönetilebilinir. O zamanda 20 sene 30 sene aynı kişiler buralarda olmaz.”

Çiftçiler olarak ziraat odalarına sahip çıkılması gerektiğini kaydeden Mutlu, “Ben şahıslar bazında konuşmak istemem. Bu seçim sistemini Ziraat Odalarının geneli olarak konuşuyorum. Ziraat Odalarına sahip çıkıp yeterince faydalanmalıyız.” dedi. Başkan Mutlu Doğru, Türkiye çapında örgütlenmiş Ziraat odalarının da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği içinde olması gerektiğini aktararak “Böyle bir teşkilatı varken TOBB’ta da söz sahibi olmalıdır.” diyerek sözlerini noktaladı.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2022, 19:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat Mühendisi
Ziraat Mühendisi - 4 ay Önce

Mutlu Doğru soyadı gibi doğru tespitlerde bulunmuş. Ziraat Odaları daha aktif olmalı ve oda başkanları seçimi daha gerçekçi bir sistemle yapılmalıdır.

Çiftçi
Çiftçi - 4 ay Önce

Tarım Bakanlığına yalvarıyorum biz çiftçileri ziraat odasına göndermeyin her işi ilçe tarım yapıyor ziraat odası bir A4 kağıt verip bizden haraç alıyor verdiğim para rızamla vermiyorum haram olsun biran önce kapatın lütfen

Işık
Işık @Çiftçi - 4 ay Önce

Odalarda bencede secim ciftci her ferdi oy kullanmali.odalar bir muddet sonra koltugu birakmakta istemiyorlar ,çalismakta..kucuk bi ilcedeyiz.tarima dair bir hizmet yok..aktif insanlara ihtiyac var.degisim kolay olursa koltugu karumak isteyen hizmet eder bence..

has
has - 4 ay Önce

TEKRAR TEKRAR SÖYLÜYORUM ZİRAAT ODALARI ÇİTFÇİNNİ KANINDAN BESLENEN KENEDİR. AMA ÇİFTÇİYE HİÇ BİR FAYDASI YOKTUR. VARSA AKSİNİ İDDİA EDEN BUYURSUN HER ORTAMDA TARTIŞMAYA HAZIRIM. BU ASLAKLARIN ELİNİ ÇİFTÇİNİN CEBİNDEN ÇEKMEK TE SİZİN TEK BAŞARINIZ OLSUN SAYIN TARIM BAKANI.... İNANIN ÇOLK BÜYÜK BİR YÜKÜ SIRTIMIZDAN KALDIRMIŞ OLURSUNUZ. BU YOKLUĞUN İÇİNDE BİR DE BUNLARA SOYDURMAYIN BİZLERİ

Halil Tanrıverdi
Halil Tanrıverdi - 4 ay Önce

Ziraat odası kadar gereksiz bir yer yok biran önce kapatılmalı yada üyelik zorunlu olmamalı üyelik zorunlu olmasa bir çiftçi uğramaz çiftçinin sırtında büyük bir yük biran önce kapatılmalı

Aspi
Aspi - 4 ay Önce

Bizim burda delegelerin oylarını parayla satın alıyorlar, ondan sonra ödediği paranın 10 katını çifçi den çıkarıyor.Nasıl çıkarıyor (çks) A4 kağıdını çiftçiye satıyor Birtane kağıt parçasıyla dünyanın parasını kazanıyor (delegenin hepsi satmıyor ama kazanabilecek kadar satın alıyor)

Mehmet Sönmez
Mehmet Sönmez - 4 ay Önce

söylenen bir kısmı doğru seçimle ilgili ancak çözüm değil şuan ziraat odasına kayıt zorunlu olmamalı ancak bu saltanat gereksiz ziraat odaları kapatılınca ortada kalkar her yıl haraç ödemekten yoruldum Allah aşkına kapatın burada Tarım Bakanlığına sesleniyorum rant kapısı olmuş ziraat odaları bütün işi zaten ilçe takımlar yapıyor

Herkes kafasına göre
Herkes kafasına göre - 4 ay Önce

Sattığı ürünlerden güzel karlar elde etmek varken neden çiftçiyi düşünsün ki odalar veya kooperatifler.Kim ne koparırsa kar sayıyor.Ahlak azken,namussuzluk çok olur.İlk önce insanımız değişmeli.Gerisi laf-ı güzaf.

Danışman
Danışman - 4 ay Önce

Sadece egolar tatmin ediliyor. yapılan hiç bir şey yok.