Ziraat oda başkanı hayvan pazarında gördüğü tehlikeyi anlattı: Et ve sütte ciddi sorunlar yaşayabiliriz!

Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu, çiğ süt fiyatlarında artış yapılması gerektiğini belirterek, “Eğer süt üreticileri bu süreçte desteklenmez ise süt ve et tedarikinde sorunlar yaşanacaktır” dedi.

Ziraat oda başkanı hayvan pazarında gördüğü tehlikeyi anlattı: Et ve sütte ciddi sorunlar yaşayabiliriz!
banner282

Şarkışla Ziraat Odası Başkanı Azimet Topçu, çiğ süt fiyatları ve artan yem fiyatlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Besicilerin ve süt üreticilerinin çok şartlar altında üretim yaptığını dile getirerek, “Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarı Şarkışla’da. Pazarımızda yaptığımız incelemelerde durumun ne kadar ciddi olduğunu gördük. Pazarda hayvanlarını satmak için gelen besicilerimiz, inek ile buzağısını birlikte satmaya çalışıyor. Bunun iki önemli nedeni var. Birincisi artan yem maliyetleridir. İkincisi ise çiğ sütün para etmiyor olmasıdır. Biz, üreticilerimizin mağdur olmaması, üretimden el çekmemeleri için çiğ süt fiyatlarında artış yapılması ve yem fiyatlarında destekleme yada indirim yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

SÜT VE KIRMIZI ETTE CİDDİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ

Mazot fiyatlarındaki artışında besicileri zorladığını dile getiren Başkan Azimet Topçu, “Çiftçimiz, besicimiz zor durumda. Artan girdi maliyetleri üretimi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Mazot 20 TL’yi geçti. Besici hayvanlarının nakliyesinde zorlanıyor. Süt üreticisi nakliyede zorlanıyor. Üreticimiz, bu artışı ne yazık ki kendi ürününü satarken üzerine ilave edemiyor. Taleplerimiz desteklemelerin arttırılmasıdır. Çiğ süte zam yapılmalı. Yem konusunda destekleme yapılmalıdır. Çiftçilerimize mazot indirimli verilmelidir. Aksi halde ülkemizde süt ve kırmızı ette ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Tedbirlerin acilen alınmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 10:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Kaya
Yusuf Kaya - 2 ay Önce

Daha beter olacak ital ederler onları birakinda hırsızlık YASASI çıkarsınlar diye bir haber yapın Allah aşkına vesselam