Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatlarını artırdı! Süt fiyatları kaç lira oldu!

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarında yüzde 30 artış yaparak 5.7 liradan 7.5 liraya çıkardı. Süt üreticisi, süt fiyatlarının en az 8.3 lira olmasını istiyordu.

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatlarını artırdı! Süt fiyatları kaç lira oldu!
banner282

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatlarını belirlemek için bugün toplandı. Toplantıda çiğ süt fiyatları yüzde 30 artırılarak, 5.7 liradan 7.5 liraya çıkarıldı. Belirlenen yeni fiyat 15 Mayıs'tan itibaren geçerli olacak. Çiğ süt prim destekleri de 1 liradan 20 kuruşa düşürüldü. Buna göre 1 Mayıs'tan itibaren çiğ süt prim desteği 20 kuruş olarak uygulanacak. Çiğ süt prim desteği ile birlilkte çiğ süt fiyatı 7.70 lira olacak. 

ÜRETİCİ YİNE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Belirlenen çiğ süt fiyatı, 1.3 yem süt paritesini bile karşılamıyor. 1.3 yem süt paritesine göre çiğ süt fiyatlarının en düşük 8.3 lira olaması gerekiyordu. 

ULUSAL SÜT KONSEYİ AÇIKLAMA YAPTI

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Bilindiği üzere 18.03.2022 tarihinde 1 Nisan 2022’den itibaren geçerli olmak üzere  kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 5,70 TL/Litre olarak belirlenmişti. 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 7,50 TL/Litre olarak belirlenmiştir.

Çiğ süt üretim maliyetinde önemli bir değişiklik olduğunda önümüzdeki süreçte piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 10 Kuruş fark uygulanacaktır.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde 1 Mayıs 2022’den itibaren geçerli olacak Çiğ Süt Priminin litre başına 0,20 TL olacağı bilgisi edinilmiştir"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 18:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin gürdal
hüseyin gürdal - 3 hafta Önce

siz koylüyle dalga geçin bakalım

Ali dag
Ali dag - 3 hafta Önce

Seneye süt ararsınız bu fiyata üretici razı degil Allah'ta razı gelmez zararına üretim yapılamaz buverilen fiyata göre hangi yemler baz alınmıştır

Hüseyin şarlavuk
Hüseyin şarlavuk - 3 hafta Önce

Bu fiyatlarla yapılırmı bu iş yem olmuş 330 tl balye 25 tl mısır ayrı küsbe ayrı nerde kaldı bizim bokculugumuź yaz emek var bitirdiniz bizleri

Ciftci
Ciftci - 3 hafta Önce

Süt fiyatı 15 Mayıs destek 1 Mayıs bu düzenin amk.

Rozcan
Rozcan - 3 hafta Önce

Benim anlamadığım destek 1₺’den 20 kuruşa niye düşürülüyor, tam tersine 1,5₺’ye çıkarılması gerekiyordu, bunu bilen bir açıklasın Allah aşkına!

Ciftci
Ciftci - 3 hafta Önce

Üretim sizden destek bizden ? 2023

kenan diker
kenan diker - 3 hafta Önce

sütü bulursanız alır içersiniz artık , saman zamanı geldi. slaj zamanı geldi. borçlar yığıldı. inekleri kesmekten başka çare bırakmadınız. artık ne haliniz varsa görün dünyada 1.5 parite biz 1.3 razıyız oda yok

Ahmet Tavukcular
Ahmet Tavukcular - 3 hafta Önce

Ne sebepten süt üreticisi batırılıyor çok merak ediyorum. Bu insanlar üretip suç mu işliyor?


banner151