Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği: Buğday ve tohumun kalbi TOKİ'ye devredilecek!

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Konya Şubesi, Bahri Dağdaş Enstitüsünün 100 yıldır ıslah edilen verimli tarım arazilerinin TOKİ'ye devredileceğine yönelik haberlere sert bir dille tepki göstererek, "Ülke tarımında telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olur" denildi.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği: Buğday ve tohumun kalbi TOKİ'ye devredilecek!
banner282

Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünün arazilerinin kamu yararı gerekçesiyle TOKİ'ye devredileceğine yönelik haberlere tepkiler çığ gibi büyüyor. Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Konya Şubesi Yönetim Kurulu, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, söz konusu arazinin 'rezev arazi' ilan edilmesinin ülke tarımına ve tohumculuğuna yapılabilecek en büyük yanlışlık olacağına dikkat çekildi.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Konya Şubesi Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada dikkat çeken başlıklar şöyle...

TEKNOLOJİ ÜRETEN ENSTİTÜ GÖREVİNE DEVAM ETMELİ 

"Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazinin kamu yararı gerekçesi ile TOKİ’ye devredileceği haberleri dillendirilmeye başlanmıştır. 1914 yılından bugüne kadar Türk tarımına hizmet etmiş ve bugün ülke tarımına tohumculuk ve hayvancılık konularında teknoloji üreten Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü görevine devam etmelidir.

100 YILI AŞKINDIR ISLAH EDİLEN VERİMLİ TOPRAKLARA SAHİP

Enstitüye tahsisli araziler yıllar öncesinden Konya’nın sulak daha sonraları Aslım Bataklığı olarak bilinen şehrin kot seviyesi en düşük bölgesidir. Burası zamanla drenaj kanalları açılarak ve iklim olarak daha kurak bir dönem girilmesi neticesinde fazla suların tahliye edilmesi ile 100 yılı aşkın bir süredir toprak ıslahı programı kapsamında iyileştirilmiş olan, birinci sınıf sulu mutlak tarım alanlarına sahiptir. 

BUĞDAY MATERYALİ TEMİN EDİLEN ALAN TOKİ'YE DEVREDİLECEK

TOKİ’ye verilmek istenen bu alanda 100 yıldır hayvancılık ve tarla bitkileri üretim ve araştırma çalışmaları yanında Dünya Gıda Teşkilatına (FAO) bağlı CIMMYT ve ICARDA gibi Uluslararası Tarımsal Araştırma Kurumları ile ortak olarak yürütülen Uluslararası Kışlık Buğday Geliştirme Programı’nın (IWWIP) Türkiye adına koordinasyon merkezidir. Bu proje dahilinde dünyada 50’den fazla ülkedeki 100’den fazla buğday ıslahı programlarına buğday materyali temin etmektedir. Bu çalışmalar sonucunda verimli ve kaliteli toplam 105 adet buğday çeşidi tescil ettirilerek dünya ve ülkemizin gıda üretimine önemli katkılar sağlanmış ve sağlanmaktadır.

ENSTİTÜNÜN ULUSLARARASI ÖNEMLİ GÖREV ALANLARI BULUNUYOR

Bu program ve diğer uluslararası projeler çerçevesinde Enstitünün uluslararası görev alanı, başta Ortadoğu, Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar, Kuzey ve Orta Afrika Ülkeleri olmak üzere tüm ülkelerdir. Türkiye içinde Bölgesel Görev Alanı: Orta Anadolu ve Güney Geçit Bölgesi. Konya, Aksaray, Karaman, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur İllerini kapsamaktadır. Görev konuları ise tahıllar, endüstri bitkileri, yemeklik tane baklagiller, tıbbi aromatik bitkiler, çayır-mera ve yem bitkileri, meyvecilik, sebzecilik, biyolojik çeşitlilik, genetik kaynaklar ve hayvancılıktır.

ÜLKE TOHUMCULUĞUNUN KALBİ DURUMUNDA 

Enstitü arazisinde insanımızın temel gıdası olan ekmeğin elde edildiği buğday başta olmak üzere arpa, yulaf, tritikale, çavdar, nohut, kuru fasulye gibi iç tüketim ve ihracat ürünlerinin ıslah programlarını yürütürken, diğer taraftan da özellikle mısır, ayçiçeği ve soya fasulyesi gibi çokça ithal ettiğimiz ürünlerde bu bağımlılığı azaltmak ve ortadan kaldırmak amacıyla oldukça stratejik bir konu olan, tohumculuk sektörüne geliştirdiği ve geliştireceği çeşitlerle katkı vermektedir. Bu alanda günümüze kadar 40’a yakın farklı bitki çeşidinin ıslahını gerçekleştiren Enstitü, Türk Tohumculuğunun yüzde 38‘inin yer aldığı ve yürütüldüğü, dolayısıyla kalbi olan Konya‘da 170’den fazla tohumculuk firmasına önemli destekler sağlamaktadır. 

TARIMSAL KURAKLIĞA KARŞI ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI 

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde tarım ve gıda üretiminde birçok olumsuzluklar yaşamaktayız. Bu olumsuzlukların en önemlilerin birisi de dünyayı ve ülkemizi de etkileyen küresel iklim değişikliğinin sonuçlarından olduğu kabul edilen kuraklık gerçeğidir. Ülkemiz bu tehlikeye karşı tedbir amaçlı olarak, kurağa dayanıklı yeni çeşitler geliştirip, adaptasyon çalışmaları yaparak Türkiye’nin kuraklık sorununa çözüm bulması için 2007 yılında ülkemizin en kurak alanlarından biri olarak kabul edilen Konya’da ciddi maliyetlere karşılığında Kuraklık Test Merkezi Bahri Dağdaş UTAE’nün içine kurulmuş ve ülkenin tarımsal kuraklık konusunda yapılacak çalışmaları için Enstitü Koordinatör olarak görevlendirilmiştir. Yine bu arazi Türkiye Kurak Ekim Alanları için oldukça değerli bilgiler ve sonuçlar içeren, Doğrudan Ekim Çalışmaları konusunda da bir merkez olarak faaliyet göstermektedir. 

HASMER VE HASAK KOYUN IRKLARINI ÜLKEMİZE KAZANDIRDI 

Bahri Dağdaş UTAE sadece bitkisel alanda değil hayvancılık ve hayvancılığın temel girdisi olan yem bitkileri alanında önemli çalışmalar yapmaktadır. Hayvancılık alanında yapılan hayvan ıslahı çalışmaları neticesinde Hasmer ve Hasak koyun ırklarını ülkemize kazandırmıştır. Bu yeni koyun ırkları normaline göre 10 kiloya varan canlı ağırlık farkı oluşturmaktadır. Bunun yanında 2005 yılından itibaren ‘Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projeleri’ çerçevesinde Merinos, Akkaraman, Pırlak ve Dağlıç koyun ırkları yanında kıl keçisi, Honamlı keçisi gibi ırkların yer aldığı 18 ayrı proje yürütmektedir. 

ADINI 'İNSANIMIZI AÇLIKTAN KURTARAN ADAM'DAN ALIYOR!

Adını Konya Şeker Fabrikasının kurucusu ve 1960’lı yılarda ülkenin buğday açığını yaptığı çalışma ve projelerle ortadan kaldırarak “insanımızı açlıktan kurtaran adam” olarak nitelenen tarım eski bakanımız merhum Bahri Dağdaş’tan alan bu güzide Enstitünün yaptığı ve yukarıda saydığımız çalışmalar dikkate alındında; 19 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun 2. ve 4. maddelerinde açıkça belirtildiği gibi; Tarım arazilerinin amaç dışı ve yanlış kullanımlarının önlenmesi, korumayı sağlayacak yöntemlerin oluşturulması gerekmektedir. Enstitü arazisi, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun 3. maddesi J bendinde belirtildiği gibi, birinci sınıf sulu mutlak tarım arazisidir. 

TARIM TOPRAKLARININ AMAÇ DIŞI KULLANIMI TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN SONUÇLAR DOĞURUR

Toprak ve Arazi Kullanım Kanunu çerçevesinde, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılmasını engellemek hakkın ve hukukun savunucusu olan her vatandaşın görevi olmalıdır. Ülkemizin tarımsal üretimini artırmak için önemli görevler üstlenmiş olan tarımsal araştırma enstitülerin arazilerini ‘Rezerv Arazi’ ilan etmek ülke tarımına ve tohumculuğuna yapılabilecek en büyük yanlışlıktır. Nüfus artışını da dikkate aldığımızda toprak oluşum süreci mevcut tarım topraklarının amaç dışı kullanılmasının telafisi mümkün olmayan olumsuzluklara neden olabileceğinin en önemli göstergesidir. Konut ve iş yeri insanlar için elbette önemlidir, yapılmalıdır ama tarım topraklarına, araştırma arazilerine değil. Şu anda TOKİ tarafından Konya’da muhtelif bölgelerde konut yapımı devam etmekte ve bunların pek çoğu tarım dışı yamaç bölgelerde inşa edilmektedir. Toplam yüz ölçümü 38.873 kilometre kare olan Konya’da tarım dışı yapılaşmada kullanılabilecek alanlar olduğunu belirtir, Bahri Dağdaş arazilerinin yapılaşmaya açılmaması gerektiğini kamuoyuna önemle duyururuz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2022, 13:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tagem enstitüler
Tagem enstitüler - 4 hafta Önce

Sadece Konya daki enstitü değil şehir merkezine yakın tüm enstitülerde aynı tehlike var. Sakarya, Edirne, İzmir hepsi aynı sıkıntıyı yaşıyor

Please
Please @Tagem enstitüler - 4 hafta Önce

Antalyada Batemde kimse kalmadı sayelerinde. Hepsi özel sektör ile rekabet halinde. Çeşit yapıp özel sektöre satıp döner sermayeye gelir elde etmek tüm enstitülerin amacı şu an. Meyve sebze tarla süs bitkileri aklınıza ne gelirse. Gram çiftçiye fayda sağlamayan ne de özel sektörün önünü açan projeleri var. Dur bakalım hayırlısı

Mehmet
Mehmet - 4 hafta Önce

Milli emlak müdürlüklerinin Çevre ve şehircilik Bakanlığında olması hazine arazilerini istediği şekilde kullanması anlamına gelmez. Bu durum 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununu yok kabul etmek ve Toprak Koruna Kurullarını işlevsiz hale getirmektir. Bir an önce hatadan dönülmeli ve Milli Emlak Müdürlükleri yeniden Hazine Bakanlığına devredilmelidir. Hatta en büyük hazine arazileri olan devlet ormanlarını kontrol eden Orman Genel Müdürlüğü de Hazine Bakanlığına devredilmelidir.

Ömer Özdemir
Ömer Özdemir - 4 hafta Önce

Maalesef ülkemizde ARGE'ye verilen önem, arsaya verilen önemden daha az. Cumhuriyetin ilk yıllarında şehir kenarında kurulan ve şehir içerinde kalan birçok enstitü arazisi özellikle Belediyelerin tehdidi altındadır.

kenan diker
kenan diker - 4 hafta Önce

Akp iyice dengeyi kaçırdı. sata sata birşey bırakmadı

Konyalı
Konyalı - 4 hafta Önce

Konya dan tüm Türk tarımına çok büyük hizmet eden güzide kurum olan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsüne sahip çıkan Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğine çok teşekkür ederim. Konya'da bulunan diğer tarımsal paydaşların özellikle Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinin bu konuda sessiz kalmalarını da anlamıyorum. Tarih Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğinin dik duruşunu ve sessiz kalan pısırıkları ARSADAN NE PAY KAPARIZ DİYE BEKLENTİSİ OLAN SÖZDE TARIMCILARI UNUTMAYACAK.

davut
davut @Konyalı - 4 hafta Önce

Birlik dışındaki STK lar ortada yok, Özellikle Ziraat Mühendisleri Odası nerede Konya da genç bir yönetim seçim kazandı.. neden iki kelam etmez.. Neden açıklama yapmaz.. Oturduğu yerden herkes yönetir odayı..

Mustafa Yeşil
Mustafa Yeşil - 4 hafta Önce

Tarım ve hayvancılık bitti yapay et ve bitki yemeye başlayacak insanlar hepsi yahudi projesi

abdullah kul
abdullah kul - 4 hafta Önce

Konya şubesi genel merkezden habersiz yapmış herhalde bu açıklamayı. Önce abilerine bir danışsınlar.

Kurtcebealptemocin
Kurtcebealptemocin - 4 hafta Önce

Bahridağdaş ın Müdürü AKP millet vekili aday adayı oldu 2 defa, müdür değil siyasetçi adeta.. halleder meseleye merak etmeyelim.. Kurtarır tarım arazilerini.


banner151