Traktörleri haczedilen çiftçiler eylem yaptı: Tarım Tefeci Kooperatif istifa!

Amasya’nın Büyükkızılca Köyü’nde Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları kredileri ödeyemedikleri için traktörleri haczedilen çiftçiler köy meydanında eylem yaptı.

Köylüler traktörlerine “Çiftçinin kurduğu kooperatifi sat borcu kapat, Tarım Tefeci Kooperatifi İstifa” pankartı asarak çiftçilere destek verirken, kredi borçlarının faizinin silinip borçlarının yapılandırılmasını istediler. Amasya’nın merkeze bağlı Büyükkızılca Köyü, yıllardır görülmeyen bir eyleme sahne oldu. Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları tarım malzemelerinin parasını ödeyemediği için traktörleri haczedilen köylüler, kalan traktörleriyle konvoy oluşturup eylem yaptılar. Köylülerin eylemi sırasında jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

ANKA HABER AJANSI'nın haberine göre, Meclis’te geçen hafta kabul edilen kredi borçlarının yapılandırılması yasasında, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları kapsam dışı tutulunca köylülerin borçları yüksek faiz uygulanarak daha da katlandı.

Ağustos ayında da eylem yapan köylüler seslerini duyuramayınca traktörlerinin jandarma eşliğinde haczedilmesi üzerine bu kez daha büyük eylem yaptılar.  Büyükkızılca köylülerin eylemine çevre köylerde haciz baskısı aslında olan diğer çiftçiler de destek verdi.

100’den fazla traktörle köy meydanında toplanan çiftçiler borçlarının yapılandırılmasını istedi.

Traktörü haczedilen köylülerden Ömer Sarı, eylem sırasında yaptığı konuşmada, seracılık ve hayvancılıkta uğraştıklarını, son üç buçuk yılda başta tohum ve işçi maliyetlerinin aşırı yükselmesi ve ürünlerinin maliyetlerinin altında satılmasının nedeniyle borçlarını ödeyemediklerini anlattı.

Ömer Sarı, TBMM’de kabul edilen yasa ile birçok sektöre ödeme kolaylığı sağlanırken, çiftçi borçlarının bu haktan mahrum bırakıldığını belirterek, şöyle dedi:

“Çiftçi tarım makinaları olmadan mahsulünü ekip biçemez. Hükümetimizden istediğimiz, çiftçilerimize ve üreticilerimize fide tohum, gübre ve ilaç fiyatının düşürülmesi. Devletimizin gerçek anlamda üreticinin yanında olduğunu göstermesini ve üreticiyi desteklemesini bekliyoruz. Bu zor günlerimizde borçlarımızın faizinin silinip ana paranın ortalama 5 yıla bölünerek yapılandırılması, haczedilen traktörlerin iade edilmesini sayın devlet yetkililerinden ve çiftçinin destekçisi yerli üretim başı çok değerli cumhurbaşkanımızdan taleplerimizi arz ederiz.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 22:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Tancı
Kemal Tancı - 11 ay Önce

O bölge birlikleri asalak ordusu dolu...

Nasuh
Nasuh @Kemal Tancı - 11 ay Önce

Yılda 24 maaş alan müdürlerimiz sagolsun

Senol
Senol - 11 ay Önce

Çiftçiyi mahvettiler, bunlar insan, müslüman öylemi, yazıklar olsun. Yazıklar olsun, Türkiye'de bütün çiftçi zor durumda malesef, çiftçi maliyeti karşılamıyor ki borç ödesin. El insaf.

o da birşey mı ( gömeç başlığına takviye)
o da birşey mı ( gömeç başlığına takviye) - 11 ay Önce

irfanın konyalıları gıdayı halletti şimdi fahrettinin tahşişlilerinde sıra. tk gıda yine istanbula taşınıyomuş. gözün aydın türkiyem. konyalılar geldi kırklareliyi hallettiler. dik duranı sevmiyor bu kurum. haram yemelerine ses çıkarmayanı padişahım çok yaşa diyeni besliyorlar. serkan o kuruma yakışmıyor zaten. o kuruma ne bileyim abi ergin ahmet ve yedikleri haltı katamak için tutulan suskun özcan yakışır. zamanında uzunköprü müdürü hasanı da bu yalama ekip yemedi mi karayama yedi deyip karar çıkartıp ayırmadılar mı. ama samsunu batıran ekip kırklarelide sadece imza atıyor. padişahım çok yaşa çekiyor.. müfettişler mi maaşş ve yıl sonu ikramiyelerine odaklı ... merkez teftiş suskun cehennemlikler onlar öbür dünyaya çalışıyolar Allah .. kitap yAllah poyraz yAllah..

Gömeç-alıntı
Gömeç-alıntı - 11 ay Önce

Gömeç

Sormasına gerek yokki FP olayı biliyor zaten. Tahşişli Yavuz bulutun Manisa firmasına 4 TL den sattığı Suriye zeytinini Serkan’a zeytin fabrika direktörüne 6 TL den geri al diye talimat verdiğini herkes biliyor zaten. Bu zeytin tam 200 ton. Serkan bunu açık etti. Tahşişli holdinge geçince ilk kimi teftiş etti tatbiki Serkan’ı. Bu durum FP’ye söylendi ama bir aksiyon almadı. Tıpkı kuruma ne kadar zarar versede tahşişliyi işten atamadığı gibi. Bu durumu bayram Ali’de biliyor. Evet FP tahişişliyi işten atamıyor çünkü Okan ateş de koruyor. ilişkiler öyle girift hale gelmişki kimse kimseye bişey yapamıyor. Yapmak istediklerini tahşişli sayesinde yaptıkları için tahşişliye hiç bir şey yapamıyorlar. Serkanada bişey yapamazlar. Yaparsa FP başına gelecekleri biliyor.
Not: Bu yorumda yazanlr doğruysa eğer, bu adamların kurumda kalmalarının izahı gerek.

Sonu Ateş
Sonu Ateş @Gömeç-alıntı - 11 ay Önce

Bu haber araştırılmaya değer bence. Haklılık payı varsa da Allah fitil fitil burunlarından getirsin ve ateş olsun sonları. Denizli'dede trilyonluk iddialar var denildi, onun bari aslı çıkmasa

Tekirdağ
Tekirdağ - 11 ay Önce

Evet pankart güzel çiftçinin kurduğu ve sahibi olduğu kooperatif ve onun memuru çalışanı görün neyapıyor.Hemen o kooperatifin ortakları olağanüstü genel kurul yaparak kooperatifi fesh edecek ve kapatacaklar bu yetkiye sahipler.Amma iş bilen olmayınca böyle oluyor.Yazıklar olsun Tarım kredinin idarecilerine ekmeğini yedikleri kurumun sahiplerine bu yapılırmı.

Sonu kötü
Sonu kötü - 11 ay Önce

Çiftçi hatasız kusursuz demiyoruz her zaman, ama T. Kredi genel müdürü ve ekibinin üç senede çiftçi sorunlarının halli adına yaptıkları hiçbir şey de yok. Strateji olarak beş yıllık on yıllık hiçbir vaatleri bile yok. Marketlerinde borç içinde olduğu, bir dünya fazla istihdam yapıldığı, maliyetlerinin çok fazla olduğuda dillerde. Geriye ne kaldı idarecilerin 150-300 bin liralık aylık kazançları. Söz bitti ama karar alıcılardan tık yok. Çiftçide biriken öfkeye kulak veren yok. Sonu iktidarı bile altüst edecek gibi.

ahmet yılmaz
ahmet yılmaz - 11 ay Önce

kredi çekeyim, sonra ödemeyeyim. yok öyle bir dünya. biz evimizden, aşımızdan kestik ödedik. o kredinin içinde herkesin payı var. herkes için demiyorum ama tanıdığım bir çok kişi parası olduğu halde tarım kredi borcunu ödemek yerine parayı başka yerlere harcadı, nasıl olsa yapılandırma olur ya silinir diye. kredi borçları kesinlikle tahsil edilmelidir, tahsil edilmemesi kul hakkıdır!

malum
malum - 11 ay Önce

Tkk ekibi aylıl kazançları dışında birde bu tür haberlerle biliniyor.


banner151

banner251