TMO'nun görevi sanayiciyi değil çiftçiyi desteklemektir!

İYİ Partili Kahveci, TMO'nun un regülasyonu olarak sanayiciye verdiği 1000 TL ile 1700 TL arasındaki desteğin çiftçiye verilmesi gerektiğini belirterek, TMO'nun tarım kuruluşu olarak sanayiciye böyle bir destek verme görevi bulunmadığının altını çizdi.

TMO'nun görevi sanayiciyi değil çiftçiyi desteklemektir!
banner282

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ergin Kahveci, Gıda Komitesi tarafından dün yapılan açıklamada un fiyatlarının düşürülmesi için TMO eliyle un sanayisine verilen düşük fiyattan buğdayın destek gibi sunulmasına tepki gösterdi. Kahveci, TMO’nun çiftçiyi değil tüketiciyi sübvanse ettiğini ancak TMO’nun da böyle bir görevi bulunmadığını belirtti.

SANAYİCİYE VERİLEN DESTEK ÇİFTİYE NEDEN VERİLMEDİ?

TMO’nun görevinin sanayiciye verdiği 1000 TL ile 1700 TL arasındaki desteği çiftçiye vermesi gerektiğini kaydeden Kahveci, “Eğer bir sübvansiyon uygulanacaksa TMO bu yıl kimlerden arpa buğday aldıysa o fiyatlara 1000 ile 1700 lira fiyat farkı vererek sübvansiyon gerçek anlamına ulaşmış olur. TMO, çiftçiyi sübvanse etmedi. Şuan yaptığı da çiftçinin lehine bir uygulama değildir” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2021, 16:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar - 2 ay Önce

Bunlar gibi utanmazlara versin ler tam bunlar bir cindendir

Vatandas
Vatandas - 2 ay Önce

Destek dediğiniz ucuza un satışı yapacağını taahhüt eden firmalara verilen uygun fiyata buğdaydır. Bu sayede un fiyatlarında regülasyon yapılmaktadır. Bu yıl buğday azlığı varken buğday üretebilen çiftçi iyi fiyata ürününü satabilir ama kuraklıktan etkilenen çiftçilere her türlü destek verilmelidir.

Muammer gülbağ
Muammer gülbağ - 2 ay Önce

Yav millete hayırlı olsun TMO neden çiftçi ye versin ki sanayici TMO ile bagdaşuyor ya ondan dolayı ne günlere kaldık ya Allah sonomuzu hayır etsin inşAllah hasat zamanı kapatıyor lar gariban çiftcim de tefecilere teslim şimdi de böyle mi yapıyor lar Allah Allah tarım bakanını çiftçi seçsin bence