Tarıma 'kepekten anlayan' bir Bakan atandı! Yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişçi kimdir?

Tarıma yıllar sonra ziraattan anlayan bir isim atandı. Tarım ve Orman Bakanı olan Vahit Kirişçi kimdir? Görevden alınan Bekir Pakdemirli'nin, bir toplantıda kepek fiyatlarının çok artmasından şikayetçi olan bir yetiştiriciye 'kepek ekin' önerisi akıllara kazınmıştı!

Tarıma 'kepekten anlayan' bir Bakan atandı! Yeni Tarım Bakanı Vahit Kirişçi kimdir?
banner282

Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960'da, Kahramanmaraş'ta doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye'dir. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamladı.

BAKANLIKTA TEKNİK ELEMAN OLARAK ÇALIŞTI

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

TBMM'DE TARIM KOMİSYONU BAŞKANLIĞI YAPTI

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi. İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2022, 01:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Reisin izin ve imkan verdiği kadarıyla hareket edebilir.he ne olur en fazla etrafındakilere yiyin için beyler sıkıntı yok demez belki.hukuksuz genel müdür atamaz belki.ne bileyim danışmanları ya da yardımcıları ucuza gübre ithal edip çiftçiye fahiş fiyatla satmaz belki.ya da üreticiyi süründürüp ithalatçıyı sevindirmez belki.tmo vasıtası ile ölücü fiyatlar belirleyip çiftçiyi enayi yerine koymaz belki.öbür taraftaki hayatını yakmaz belki.kim bilir bu saydıklarım gerçekleşir belki yarın belki yarından da yakın

Şimdi geride kalan tarım kredi ve iştirakleri
Şimdi geride kalan tarım kredi ve iştirakleri - 3 ay Önce

Fahrettin Poyraz ile gelen eski vekiller, denetçiler, iştiraklerin genel müdür, genel müdür yardımcıları, birim müdürleri, şube müdürleri. Merkez birliğindeki tarım ve orman bakanlığı denetcilerine güvenenler. Bir eski vekil kaldı o da tarım kredi yem genel müdürü SAYİN HFK good bay hakkımız haram olsun.

Yusuf
Yusuf @Şimdi geride kalan tarım kredi ve iştirakleri - 3 ay Önce

Hepsi Yusuf Yusuf acıyorum hallerine

Devrim
Devrim - 3 ay Önce

Mehdi Eker gelecek diye havalara girenler. Hava nasıl oralarda:) Yeni bakanımız hayırlı olsun.

Kays
Kays - 3 ay Önce

Hayırlı olsun, inşaAllah başarılı olur. Maalesef bir önceki Bakanımız Tarımdan ve Bakanlıktan anlamayan farklı farklı kurumlardan Genel Müdür, daire Başkanı,şube müdürü ithal etmişti.

Vettek
Vettek - 3 ay Önce

Bakanlik bürokrasisi tarimdan uzak liyakatsiz isi çok zor. Ciftci ile bürokrasi farkli dilden konuşuyor. Önce bakanlığı temizlemeli tarim dilini konuşan isi bilen personel yonetici olmaları etkili olabilsin. Yönetim sel sorunların kaynağı bu

Mehmet özdemir
Mehmet özdemir - 3 ay Önce

Bakan atamasına bu başlığı mı buldunuz. Ayıp
denen bir şey var.

Üretici
Üretici - 3 ay Önce

Her şeyden önce hayırlı olsun. İnşAllah bilgileri doğrultusunda haraket edip 80 milyonun hakkının üzerinde olduğunu unutmaz. Nasıl derler demiri tavında döğerler derler ya üreticinin boğulmasını. TÜKETİCİNİN de soyulmasını önler.

Hayırlı olsun
Hayırlı olsun - 3 ay Önce

Hayırlı olsun, Ziraat Mühendisi olması önemli, tecrübeli bir isim. Hem akademik yönü hem de bürokrasi tecrübesi var. İnşAllah iyi olur.
Ancak, tarımı tarımdan anlayanlar yönetmeli, dışarıdan gelen işi bilmeyenler derhal gitmeli. Bakan yardımcılarının tamamı değişmeli, Bakanlık içerisinde alanında tecrübe sahibi insanlar Bakan Yardımcısı, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı ve Müdür gibi makamlara getirilmeli. Atamalarda liyakat ve tecrübeye önem verilirse önümüzdeki beş yılda Türkiye'nin tarımı şaha kalkar.
Yeni bakan siyasi davranmadan liyakate önem verirse yeri salam olacaktır.

Çiftci
Çiftci @Hayırlı olsun - 3 ay Önce

Başarılı olunacaktır bunlara kulak vermeli


banner151