Tarım Kredi'nin arpa alım fiyatında Cumhurbaşkanı kaygısı! Çiftçiyle dumanla haberleşecekler!

Tarımdan Haber, sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin arpa alım fiyatı haberi, Tarım Kredi Kooperatiflerinde büyük bir krize neden olurken, arpa krizinde yaşanan trajikomik durumu da gözler önüne serdi. Tarım Kredi Kooperatifleri artık Tarımdan Haber'e haber olmamak için çiftçi ile dumanla haberleşecek!

Tarım Kredi'nin arpa alım fiyatında Cumhurbaşkanı kaygısı! Çiftçiyle dumanla haberleşecekler!
banner200

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Mayıs ayında açıklanan TMO hububat alım fiyatlarının piyasa gerçekleri ile örtüşmediği ortaya çıkarken, bunun en güzel örneğini de Tarım Kredi Kooperatiflerinin açıkladığı arpa alım fiyatı göstermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, arpa alım fiyatını 1750 TL olarak açıklarken, TMO’nun dışındaki diğer kurumların da bu fiyatlara riayet edeceğini ve farklı bir fiyat uygulaması yapamayacağını belirtmişti. Ancak gerek kuraklıktan dolayı yaşanacak rekolte kaybı gerekse dünya fiyatlarının yükselmesinden dolayı iç piyasada arpa fiyatları açıklanan 1750 TL alım fiyatının çok üstüne çıkarak 2800 TL’ye kadar yükselmişti. 

TARIM KREDİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN AÇIKLANAN FİYATTAN ARPA ALAMAYACAĞI İÇİN ALIM FİYATINI 2300 LİRA OLARAK AÇIKLADI 

Tarım Kredi Kooperatifleri de 1750 TL’den arpa alamayacağı için alım fiyatını 2300 TL olarak açıklamıştı. Arpa alım fiyatı da 7 Haziran’da sosyal medyadan çiftçiye duyurulmuştu. Tarım Kredi Kooperatiflerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açık beyanına rağmen alım fiyatının çok üstünde bir fiyat açıklaması, arpada yaşanan krizi gözler önüne sermişti. 

Tarımdan Haber, arpada yaşanan bu krizi, 9 Haziran’da; ‘Arpada büyük kriz! Tarım Kredi 2300 lira fiyat açıkladı’ başlıklı haber ile gündeme getirmiştik. 

HABERİMİZ TARIM KREDİ’DE BÜYÜK BİR KRİZE NEDEN OLDU!

Söz konusu haberimiz piyasa gerçeklerini yansıtmasına rağmen Tarım Kredi’de büyük bir krize neden olduğu ortaya çıktı. Haberimizin ardından Tarım Kredi Kooperatiflerinin arpa alım fiyatına yönelik bütün sosyal medya paylaşımları kaldırılırken, çiftçiyle artık dumanla haberleşme kararı alındı. 

WHATSAPP YAZIŞMALARI YAŞANAN KRİZİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ 

Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Müdürlüğünün ortaya çıkan whatsapp yazışmaları, Tarımdan Haber’in 9 Haziran’da yaptığı ‘Arpada büyük kriz! Tarım Kredi 2300 lira fiyat açıkladı!’ başlıklı haberinin çiftçi kuruluşunda nasıl bir krize neden olduğunu gözler önüne serdi. 

Tekirdağ Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarımdan Haber'in haberinin ardından bu paylaşımı sosyal medya hesaplarından kaldırdı.

BÖLGE MÜDÜRÜ KOOPERATİFLERE TALİMAT VEREREK PAYLAŞIMLARIN KALDIRILMASINI İSTEDİ 

Söz konusu haberin hemen ardından Tarım Kredi Kooperatifleri Tekirdağ Bölge Müdürü Nedim Nar’ın whatsapp grubu üzerinden talimat vererek, “Arpa alım fiyatlarımızın sosyal medyada yapılan paylaşımlarının tüm kooperatiflerimizce kaldırılmasını rica ederim. Acil Olarak. Bundan sonra dumanla haberleşeceğiz. Şifreleri önümüzdeki gün paylaşırım” dediği görülüyor. 

Tekirdağ Bölge Müdürü Nedim Nar, haberimizin ardından arpa alım fiyatı paylaşımlarının acil olarak kaldırılmasını isterken, bunu yüzü kızaran emoji ile paylaşması dikkat çekti. 

BÖLGE MÜDÜRÜNDEN YÜZÜ KIZARAN EMOJİ! 

Tekirdağ Bölge Müdürü Nedim Nar, arpa alım fiyatlarının sosyal medyadan kaldırılmasına yönelik kooperatif müdürlerine verdiği talimatı ‘yüzü kızaran emoji’ ile paylaşması konuyla ilgili yaşanan çaresizliği de gözler önüne koydu. 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin arpa alım fiyatları 2300 TL/Ton'dan 2475 TL/Ton'a revize edildi ancak bu fiyatın kesinlikle sosyal medya hesaplarından paylaşılmaması ve SMS olarak mesaj atılamaması istendi. 

ARPA ALIM FİYATINI 2300 TL’DEN 2475 TL’YE REVİZE EDİLDİ AMA ÇİFTÇİYE EL ALTINDAN DUYURULMASI TALİMATI VERİLDİ 

Diğer yandan Tekirdağ Bölge Müdür Yardımcısı Zeki Yıldırım da whatsapp grubundan arpa alım fiyatının revize edilerek 2300 TL’den 2475 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Ancak revize edilen fiyatın kesinlikle sosyal medyadan paylaşılmamasını ve SMS atılmamasını isteyen Yıldırım, söz konusu revize alım fiyatının çiftçiye şifahen duyurulmasını istedi. 

TARIMDAN HABER’İN HABERİ TARIM KREDİ’DE NEDEN KRİZE NEDEN OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan hububat alım fiyatının piyasada hiç bir karşılığının olmadığı bizzat Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ortaya konurken, bu durumun siyasi bir krize neden olmaması için hemen kaldırıldığı görülüyor. Revize edilen fiyatın da hiç bir şekilde sosyal medyadan ve SMS olarak duyurulmayarak çiftçiye şifahen bildirme kararı alınması da bu konudaki endişeyi ortaya koyarken, hükümetin hububat fiyatlarına yönelik çelişkisini de gözler önüne seriyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 17:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
cumhurbaskanına göre tarım coşuyor
cumhurbaskanına göre tarım coşuyor - 4 ay Önce

tarım bitti yalan makinaları saltanat sürüyor

Necdet
Necdet @cumhurbaskanına göre tarım coşuyor - 4 ay Önce

Ülkeyi bu hale getiren Tayyip Erdoğandır

Ens
Ens @cumhurbaskanına göre tarım coşuyor - 4 ay Önce

Zorunuzami gitti

Toplu bir görevden alma kesin mi ?
Toplu bir görevden alma kesin mi ? - 4 ay Önce

Konu Sayın Cumhurbaşkanımız da ise eğer toplu halde bir görevden alma gelebilir.

Seyis
Seyis @Toplu bir görevden alma kesin mi ? - 4 ay Önce

Ben sizin Seyisinizim ben ne dersem o olur meeee meeee

Selami
Selami @Toplu bir görevden alma kesin mi ? - 4 ay Önce

Resimdekini gördümmü cinler tepeme çıkıyor sevimsiz tip

kanal istanbul
kanal istanbul @Toplu bir görevden alma kesin mi ? - 4 ay Önce

birazdan araplara katarlılara sattıkları toprakları değerlendirme temeli atacaklar

Ayhan  külcü
Ayhan külcü @Toplu bir görevden alma kesin mi ? - 4 ay Önce

Dallas ailesi tkk

Habercilik mi bu
Habercilik mi bu - 4 ay Önce

Siz bu haberleri yaparak çiftçiye destek mi köstek mi oluyorsunuz, sektörde bir tek TARIM Krediler mi var yem fabrikaları yem üretemiyor ham madde yok

amaç?
amaç? - 4 ay Önce

bu haberi yapanların amacı çifçiye destem olmak mı yoksa köstek olmak mı?

Ens
Ens @amaç? - 4 ay Önce

Köyün sen meeeeeelersin aklın ermez ot gelmişin saman gitcen.meeeeeleyip durma

Rozcan
Rozcan - 4 ay Önce

Çiftçinin kazanması yönündeki uygulama sizin haberiniz sıkıntıya neden olduysa bir daha bu tip haber yaparken çiftçinin yararını gözetirseniz iyi olur, gerekirse haber yapmayın. O haberinizi de okudum ve o zaman eyvah demiş, kaş yaparken göz çıkarttığınızı düşünmüştüm, o günlü haber olmadı beyler.

ROZCAN  HANIM
ROZCAN HANIM @Rozcan - 4 ay Önce

SİZCE BU FİYATLAR ÇİFTÇİNİN YARARINA MI. BELKİ SATAN ÇİFTÇİNİN YARARINA. FAKAT YEM OLARAK ALAN ÇİFTÇİNİN ZARARINA. 180 TL BİR YEMİN ÇUVALI OLUR MU?

Keskin
Keskin - 4 ay Önce

Tarım Krediyle ilgili olumsuz haber olsunda ne olursa olsun sizin için. Bu haberleri yaparak çiftçiye ne faydanız oldu. Bırakın birileri için haber yapmayı. Tarımdan haber değil siyasetten haber olarak değistirin isminizi.

Denyoluk
Denyoluk - 4 ay Önce

Bazi denyoca yorumlar var tarimdan haberi elestirmek isteyen.
Tarimdanhaber bu haberi ciftci cok kazaniyor aman kazanmasin diye yapmadi. Ulkenin en stratejik kurumlarindan birinin nasil yonetildigini gostermek icin yapti. Siz uc kurus icin tarlada yanip kavrulurken birileri sizin sirtinizdan es dost akrabayi 60 70 milyar maasla nerelere ise sokuyor onu gostermek icin yapti.
Sen hayvanciliktan para kazanamiyorken her hayvan skandalinda bazilari yurtdisina euro dolarla goreve gitti dunyayi gezdi zengin oldu onu bilmeniz icin yapiyor. Ama siz size dusmanlik edeni dost dostunuz olani dusman goruyorsunuz.
Deve hep dikenli yemis severmis.
Az taniyin az bilin bu tarim kredinin bu yoneticilerin size bu millete mi faydasi var yoksa kendilerine mi gorun. Oyle olsa adam kendi danismanini genel mud yardimcisi mi yapar Allah askina

Es
Es @Denyoluk - 4 ay Önce

Onlar körükörüne partiye ve kişiye tapanlar ülkenin batmasında en büyük pay onların

emekli
emekli - 4 ay Önce

Bölge Müdürü Nedim bey kontrolörlük ten çok hızlı bir şekilde Bölge müdürlüğüne yükseldi. Bazı makamlarda hızlı yükselince geldiği makamlarda acemilikler yapılması normaldir. Yoksa nedim bey iyidir.


banner151

banner251