Tarım Kredi'de yüksek maaş, ikramiye ve huzur hakkı ücretleri incelemeye alındı!

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi'de yüksek maaş ve birçok yerden alınan huzur hakkı ücretleri, devletin en üst denetleme organı olan Devlet Denetleme Kurulu tarafından ilk kez incelemeye alındı!

Tarım Kredi'de yüksek maaş, ikramiye ve huzur hakkı ücretleri incelemeye alındı!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, geçtiğimiz günlerde Tarım Kredi Kooperatifleri’nde denetleme çalışmalarını başlatan Devlet Denetleme Kurulu denetçilerinin, genel müdürlerin atanmasıyla ilgili yönetim kurulu kararları ile genel müdür ve genel müdür yardımcılarına ödenen maaş, ikramiye, teşvik primi ile huzur hakkı ücretlerine yönelik bütün evrakları incelemeye aldıkları ortaya çıktı. Maaş ve atamayla ilgili kararlarda özellikle son 3 genel müdürün (İrfan Güvendi, Ayhan Karayama ve Fahrettin Poyraz) döneminin incelenmesi dikkat çekti.

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nde genel müdürlerin yüksek maaş ve huzur hakkı ücretleri, devletin en üst denetleme organı tarafından ilk kez incelemeye alındı. Çiftçi zor şartlarda üretim yaparken, çiftçi kuruluşunun başına atanan genel müdürlerin yüksek maaş ve birçok iştirakten aldıkları huzur hakkı ücretleriyle gündeme gelmesi kamuoyunda büyük tepkilere neden oluyordu. Mevcut görevini hukuksuz bir şekilde sürdüren Fahrettin Poyraz’ın milletvekili emekli maaşıyla birlikte Tarım Kredi Kooperatifleri’nden aldığı maaş, ikramiye, teşvik primi ve üç ayrı yerden aldığı huzur hakkı ücretiyle birlikte (yolluk, yurt dışı harcırahları ve kart harcamaları hariç) aylık gelirinin 180 bin lirayı bulması, çiftçi kuruluşunda yaşanan maaş skandalını gözler önüne seriyor.

Millî Gazete’nin çiftçi kuruluşlarındaki denetimsizliklerle ilgili yıllardır yaptığı haberler devlette karşılığını bulurken, çiftçi kuruluşları ilk kez devletin en süt denetleme organı olan Devlet Denetleme Kurulu tarafından denetlenmeye başlanmıştı. Devlet Denetleme Kurulu denetçileri ilk denetimi Tarım Kredi Kooperatifleri’nden başlatırken, Merkez Birliğin 7’nci katına yerleşen denetçiler, Merkez Birliği başta olmak üzere bütün iştirakleri incelemeye aldı.

ATAMAYLA İLGİLİ YÖNETİM KURULU KARARLARI DA İNCELEMEYE ALINDI

Devlet Denetleme Kurulu denetçilerinin, sadece genel müdür ve genel müdür yardımcılarına ödenen parasal ödemelerle yetinmeyip genel müdürlerin atanmasıyla ilgili yönetim kurulu kararlarını da incelemeye aldığı öğrenildi. Denetçilerin genel müdürlerin atanmasıyla ilgili yönetim kurulu kararlarını da incelemeye alması Millî Gazete’nin Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yaşanan hukuksuz atamayla ilgili yaptığı haberlerdeki haklılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

FAHRETTİN POYRAZ KÖŞEYE SIKIŞTI!

Tarım Kredi Kooperatifleri’ni 3,5 yıldır hukuksuz bir şekilde yöneterek çiftçi kuruluşunu büyük bir hukuksuzluğun altına sokan Fahrettin Poyraz’ın, bu hukuksuzluğun üstünü örtmek için kamuoyunu ve kendisini atayan siyasi iradeyi bile yanıltırken, savcı ve hakimleri de yanılttığı ortaya çıkmıştı. Devlet Denetleme Kurulu denetçilerinin genel müdürlerin atanmasıyla ilgili yönetim kurulu kararlarını incelemeye alması bu anlamda anlamlı bulundu.

RAZİ’DEN ALINAN AYLIK 7 BİN EURO HUZUR HAKKI ÜCRETİ KAMUOYUNDAN SAKLANMIŞTI

Diğer yandan Fahrettin Poyraz’ın Gübretaş’ın yüzde 48 ortağı olduğu İran’daki RAZİ şirketinden aldığı aylık 7 bin Euro huzur hakkı ücretini kamuoyundan saklarken, maaşının dışında sadece Gübretaş’tan aylık 12 bin lira huzur hakkı ücreti aldığını açıklamıştı. Yine Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan da aylık 12 bin lira huzur hakkı ücreti almasına rağmen bu da kamuoyundan gizlenmişti. Devlet Denetleme Kurulu denetçilerinin Millî Gazete’nin ortaya çıkardığı bu skandallarla ilgili inceleme başlatması anlamlı bulundu.

SON 3 GENEL MÜDÜRÜN MAAŞ, İKRAMİYE, HUZUR HAKKI ÜCRETLERİ İNCELEMEYE ALINDI

Devlet Denetleme Kurulu denetçilerinin, sürekli yüksek maaş ve huzur hakkı ücretleriyle gündeme gelen genel müdürlerle ilgili olarak son 6 yılın bütün evraklarını istedikleri ortaya çıktı. Genel müdür ve genel müdür yardımcılarına ödenen maaş, huzur hakları ve harcırahlarla ilgili bütün kayıtları incelemeye alınırken, son 3 genel müdürün yani İrfan Güvendi, Ayhan Karayama ve Fahrettin Poyraz döneminin incelenmesi dikkat çekti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 12:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
bayramali şovv
bayramali şovv - 1 ay Önce

marketlerin basindaki bayramalinin bizim toptan şok makro marketlerden getirdigi gmy direktor mudur bordrolarina bi bakiverin.harcirah tutarlarina.adamlar konyadan antalyaya,bursadan istanbula ankaradan gaziantepe acilislara gidiyor.babasinin hayrinami gidiyor.

Yolun sonu inşallah çok az kaldı
Yolun sonu inşallah çok az kaldı - 1 ay Önce

Yolun sonu inşAllah çok az kaldı. Önemli olan nasıl geldiğin değil nasıl gittiğin önemli dir. Hak yiyenleri sonu her zaman bellidir. Adalet terazisi ile tartılıp sonra cezası kesilir

Hakkı b.
Hakkı b. @Yolun sonu inşallah çok az kaldı - 1 ay Önce

Bu guruhun eyyamcı bölge müdür bölge müdür yardımcıları daire başkanları birim müdürlerininde acilen görevden el çektirilmesi gerekiyor..

Üretici
Üretici @Yolun sonu inşallah çok az kaldı - 1 ay Önce

Denetledi deyip temizecıkıpta milletvekili olursa şaşmayalım...

Ayhan
Ayhan @Yolun sonu inşallah çok az kaldı - 1 ay Önce

tkk kara donemi aydinlanacak. yakup efendi muhasebe servisinde vicdan muhasebesi de yapiyormusun..

Rozcan
Rozcan - 1 ay Önce

I.Güvendi’den başlaması iyi olmuş, temettü gelirlerine de iyi baksınlar. Özellikle I.Güvendi genel müdür olunca ilk yaptığı Bostancı’nın iştiraklerden alınan temettü ve huzur ücretleriyle ilgili genelgesini iptal etmek olmuştu.

Yolu kaybet, yolunu bul!
Yolu kaybet, yolunu bul! @Rozcan - 1 ay Önce

İlk icraatıydı. Durmayıp yolunu bulmaya devam edenlerdendi. Günümüzde de uygulama aynı. Giden yönetim aday gösterilmeyince, temettüler kuruma bırakılsın dedi ama seçtirilen yönetim neyin ne olduğunu bile bilmeden o kararın iptalinin altına imza attı. Hem gelen, hem gidenlerin bir yılda iki kez genel müdür maaşını artırmaları gibi. Durmak yolunu bulmaya devam.

Ciftci
Ciftci - 1 ay Önce

Hepsi gösteriş. İktidar iktidar yalakalarına ne zaman dokunmuşta şimdi dokuncak

Adresler
Adresler - 1 ay Önce

Razi temettüsü, Gübretaş altına gizlenmiş alt şirketler, gemiler mesela incelemeye alınmalı, İris Akademi ortaklığı Ticaret Sicil'den ortaya çıkarılacaktır. Gübretaş hissesini taşıdığı genel müdür yardımcısı varmı bakılabilir örneğin.

Adresler
Adresler @Adresler - 1 ay Önce

Bunlar resmi gelirler bulmak isterlerse çok kolay bulabilirler. Asıl gayrı resmi gelirleri bulmaları lazım bomba orda gubretas hisseleri, usule uydurululmus alım ihaleleri ve daha neler neler....

Abbas
Abbas - 1 ay Önce

Ayhan Karayama aklanır ama diğerlerini bilemem. Birde bu kuruma dışarıdan yapılan atamaların önüne geçilmesi lazım.

Çok fena
Çok fena - 1 ay Önce

sağlam denetleme oluyor...rapor adrese teslim

Atakan
Atakan - 1 ay Önce

Verilen yapılan ihalelerde incelemeye alınmalı


banner151

banner251