Tarım Bakanlığında GDO’lu tohum krizi!

Türkiye’de GDO’lu tohumun üretim ve satışı yasak olmasına rağmen büyük bir skandal ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığının her türlü deneme ve incelemeleri yapılarak satışına izin verilen belgeli tohum da bile GDO tespit edildi. Bakanlığın sertifikalı tohumunun bile GDO’lu çıkması, tarımsal üretimde GDO tehlikesinin hangi boyutlara geldiğini gözler önüne koydu.

Tarım Bakanlığında GDO’lu tohum krizi!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, GDO’lu tohum skandalı ile çalkalanıyor. Ortaya çıkan skandal, gıda güvenliğinin iflas ettiğini ortaya koyarken, Türkiye’nin ‘topraklarımızda GDO’lu tohum kullanılmıyor’ iddiasını da yerle bir etti. Bırakın kayıp kaçak tohumları, sertifikalı yani Bakanlığın belgeli tohumu bile GDO’lu çıktı.  

GDO skandalının kaçak veya ithal tohumlarda değil de Bakanlık tarafında onay verilen yurt içinde üretilen sertifikalı tohumda çıkması Bakanlığın tarım ve gıda güvenliği politikalarının tamamen iflas ettiğini ortaya koydu. Diğer yandan, yurt içinde sertifikalı tohumdan üretilen pamuk destek kapsamında olduğu için, GDO skandalında daha vahim bir tablo ortaya çıkıyor. 

HAYVAN YEMİNDEN GDO’LU TOHUMA ULAŞILDI 

Türkiye’de bilindiği üzere GDO, gıda ve tohumda tamamen yasak durumda. GDO’lu ürünler sadece hayvan yemlerinde kullanılabiliyor. Hayvan yemi olarak da sadece bazı mısır ve soya genine müsaade ediliyor. Bunun dışında diğer genlere izin verilmiyor. Ancak hayvan yemlerinde GDO’lu pamuk geninin tespit edilmesi Tarım ve Orman Bakanlığını alarma geçirdi. Bunun üzerine pamuk ekilişinin yoğun olarak yapıldığı illerde, tohum bayilerinden numuneler alınarak GDO testi yapıldı. Yapılan testlerde Türkiye’de üretilen ve Bakanlık tarafından sertifika verilen 16 çeşit pamuk tohumunun GDO’lu olduğu ortaya çıktı. 

GDO’lu olduğu tespit edilen pamuk tohumlarından ne kadar ekim yapıldığı ve elde edilen ürünlerin nerelerde kullanıldığı bilinmezken, hayvan yeminde kullanılan pamukta GDO genine rastlanması, bu tohumlardan üretim yapıldığını gözler önüne koydu. 

Türkiye, pamuk üretiminde GDO’suz üretim yapan nadir ülkeler arasında gösteriliyordu. GDO’lu tohuma bile sertifika verilmesi ve bu tohumların üretimde kullanılması Tarım ve Orman Bakanlığının tarım politikaları açısından büyük bir skandal olarak değerlendiriliyor. 

GDO’LU TOHUMA BİLE SERTİFİKA VERİLMİŞ

Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her türlü deneme ve incelemeleri yapılar satışına izin verilen, çeşit saflığı sağlanmış ve adı belirli olan belgeli tohuma sertifikalı tohum deniyor. Sertifikalı tohum bir anlamda güvenli tohum anlamına geliyor. Sertifikalı tohum, üretimde verimliliği artırdığı gerekçesiyle çiftçiyi teşvik etmek için de destekleniyor. Sertifikalı tohum böylesine önemli olmasına rağmen GDO’lu olduğu ortaya çıkan 16 çeşit pamuk tohumunun, sertifikalı olması ise ayrı bir sorunu gündeme getirdi. Sertifikalı tohumların bile GDO’lu çıkması, tohumculuktaki sertifikasyon işlemlerinin de ciddi anlamda sorgulanmasına neden olacak. 

GDO’lu pamuk tohumuna hayvan yeminden ulaşıldı. Bilindiği üzere Türkiye’de GDO’lu ürünlerin gıda ve tohumda kullanılması kesinlikle yasak. Sadece hayvan yeminde kullanılmasına müsaade ediliyor. Hayvan yemi olarak da GDO’lu mısır ve soya genlerine izin verilirken pamuk genine izin verilmiyor. Hayvan yeminde GDO’lu pamuk geninin tespit edilmesi büyük bir skandalı ortaya çıkardı.  

GDO’LU TOHUMLARDAN NE KADAR ÜRETİM YAPILDIĞI BİLİNMİYOR 

GDO tespit edilen 16 çeşit pamuk tohumundan ne kadar ekim yapıldığı, hangi bölgelerde ekildiği ve bunlardan elde edilen pamuk ve yağların nerelerde kullanıldığı bilinmiyor. Buradaki belirsizlik GDO tehlikesinin, ülkemizde hangi boyutlara geldiğini gözler önüne serdi. 

3 GENEL MÜDÜRLÜK TOPU BİR BİRİNE ATTI

GDO’lu pamuk tohumu krizi, Bakanlıkta büyük bir krize neden olurken, üç önemli Genel Müdürlük sorumluluğu bir birine attı. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, ortaya çıkan GDO’lu tohum krizinde sorumluluğu bir birlerinin üzerine atarken, en son GDO’lu 16 çeşit pamuk tohumunun yeniden kimliklendirilmesine ve miktar analizi yapılmasına karar verildi. Yeniden çimlendirilecek tohumlarda bir bulaşık söz konusu mu yoksa genetiğinde hangi GDO’lu genin bulunduğu tespit edilecek.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 23:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nejdet Sökücü
Nejdet Sökücü - 2 yıl Önce

Bu tarım bakanı türkiyede tarımı yok etmek için ATANMİŞ.

Ayşe ASLAN
Ayşe ASLAN @Nejdet Sökücü - 2 yıl Önce

BABASI EKREM pakdemirlide Anap TA TÜRKIYEYE FAYDASI olmadan bakanlık YAPMIŞTI BUNUN bakan OLMASI TÜRK tarımının kapatılıp ithalatla KAPİTILASYONLAR ve osmanlının son günlerine dönüş HAZIR lanıyor İthalatla dünya ülkeleri çiftçisi kazanıyor o ULKELERIN başındakiler de Turkiye deki AKP KALSIN bizim ıthalatçi müşterimiz diye memnunlar TÜRK HALKINI TÜRK OLMAYI sevmeyenleri oyunu BU

NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 2 yıl Önce

SADETTİN İNAN YİNE ÇOK MÜHİM BİR KONUYU PARMAĞINI BASTI... BU GDO’LU TOHUM ZATEN YILLARDIR VARDI, ŞİMDİ BİR DE SERTİFİKA VERMİŞLER. EVVELA TOHUM TESCİL SERTİFİKA MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜNDEN MUAMELEYE BAŞLAMAK LAZIM.. GERÇİ, GDOLU TOHUMDAN DAHA BAŞKA BÜYÜK BİR SAHTECİLİK VAR: BUNLARIN TESCİL ETTİKLERİ, SERTİFİKA VERDİKLERİ TOHUMLARIN KENDİSİ BAŞKA SERTİFİKADA YAZAN TOHUM ÇEŞİT ADI BAŞKA... ESAS BU BÜYÜK DÜZENBAZLIK YILLARDIR YAPILYOR.. TARIM KREDİ VE DİĞERLERİ DE BUNLARI BİLE BİLE ÇİFTÇİLERE SATIYORLAR... REZALET DİZ BOYU... GDO’DAN DAHA KÖTÜSÜ GBA (GENETİĞİ BOZUK ADAMLAR)...

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Her onune gelen tarim bakanliginda istihdam edilirse olacağı bu. Ilahiyatcisi acikoğretim mezunu..... diger meslekerden yonetici yada meslegi olmayan adami başka yere atarsaniz . Bazi sonuclar dogal olabilir

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Deveye sormuşlar neyin doğru ki diye

Ibrahim kaymaz
Ibrahim kaymaz - 2 yıl Önce

Ziraat mühendisleri çiftçileri eğitmeli seminer ve toplan ların haricinde ekim zamanı bizzat çiftçilerle bereber olmali

Pamuk Adam
Pamuk Adam - 2 yıl Önce

Bitkisel Üretim Genel Müdürü VETERİNER HEKİM . daha da diyeceğim bir şey yok bu kadar.

AHMET BAĞLAMA
AHMET BAĞLAMA - 2 yıl Önce

İDDALAR GERCEKİSE BUNDAN DAHA VAHİM BIR OLAY OLAMAZ EĞERKİ ÜRETİÇİ DEVLETE GÜVENMEYECEKSE BIRAKAN VATANDAŞ KENDİ BAŞININ CARESİNE BAKSIN ÜSTELİKTE TÜRKİYEDE ÜRETİLEN TOHUMDA OLMASI TAM BIR VATANA İHANETTİR

GDO mdo bilmeyiz
GDO mdo bilmeyiz - 2 yıl Önce

Tohum firmaları Tohumlara yüzde 20 zam yapıldı yakında pamuk ve mısır tohumlarında görülecek,bu arada tek haneli enflasyon dolar ve çiftçi girdilerine geçerli değil,sattığı mahsüle ve işçi maaşına geçerli.dolar 595 çekilin önünden gübrelere yansıtıldı


banner151

banner251