Tarım Bakanı kepek ekin demişti! Bütün dünya bizimle dalga geçti!

TÜSEDAD Genel Başkanı Sencer Solakoğlu, Tarım Bakanlığında yapısal olarak sistemin değiştirilip, işin ehli kadroların yeniden iş başına getirilmesi gerektiğini belirterek, "Şu anda Bakan beyin tarımla hiç bir alakası yok. Ne derdimizi izah edebiliyoruz ne karşılığında aldığımız cevap bizi tatmin ediyor" dedi.

Tarım Bakanı kepek ekin demişti! Bütün dünya bizimle dalga geçti!
banner282

ANKA'nın haberine göreTüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Genel Başkanı Sencer Solakoğlu, süt fiyatlarında ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlara dikkat çekerek, yaşanan bu sıkıntıların doğru bir tarım politikası uygulanmamasından kaynaklandığını belirtti. Tarım Bakanına sorunlarını anlatamadıklarını dile getiren Solakoğlu, şunları kaydetti:

'TÜRKİYE TARIM BAKANI’NIN ‘KEPEK EKİN’ DEMESİYLE BÜTÜN DÜNYA BİZİMLE DALGA GEÇTİ'

Şu an ki bakanlığı düşünün. Bu adama ‘Kepek fiyatları çok arttı’ denince, ‘O zaman kepek ekin’ dedi. Türkiye Tarım Bakanı’nın ‘kepek ekin’ demesi, bütün dünyada yankı getirdi. Bizimle dalga geçtiler. Çok radikal kararların, çok fazla üzerinde vakit harcanmadan verilebiliyor olması gerçekten çok endişe verici. Tarım Bakanlığı’nın yapısal olarak sisteminin değiştirilip, işin ehli kadrolarının yeniden iş başına getirilmesi lazım. Şu anda Bakan Bey’in tarımla hiçbir alakası yok. Ne derdimizi izah edebiliyoruz ne karşılığında aldığımız cevap bizi tatmin ediyor. İş işten geçtikten sonra olukla para akıtıyoruz tarıma. Bir planlama yapılsa aynı bütçeyi çok daha verimli kullanma şansımız olur.”

'2018’DE YAPILAN HAYVAN İTHALATI 2011-2017 ARASINDAKİ İTHALATA EŞ DEĞER'

2011-2017 arasından yapılan hayvan ithalatının 2018’de yapılan toplam hayvan ithalatına eş değer olduğunun altını çizen çiftçi Solakoğlu, “Çünkü öngörü yok. ‘Açın kapıları getirin’ dendi. 2018’den bugüne kadar da çiftçiler zarar ettiği için, ithalat edenler hayvanlarına baktılar. Yerli hayvan almaz oldular. Şu an da yerli hayvanları üreten süt çiftlikleri kapandığı için hayvan bulamaz duruma geldiler” dedi.

YEM SATIŞLARI YÜZDE 25 DÜŞTÜ ÇÜNKÜ İNEĞE YEM VERMİYORLAR!

Solakoğlu, hayvancıların yaşanan krizde ilk yaptıkları şeyin yemi kesmek olduğunu, bu nedenle Türkiye’deki yem satışlarında yüzde 25 bir azalma görüldüğünü belirterek şunları söyledi:

“Çünkü ineğe yem vermiyorlar. Şu an da yemini nakit alabilen küçük aile işletmesi sayısı çok azdır. Tarımın bel kemiği olan aile işletmeleri, uzun senelerdir borç batağı içerisinde teknolojiye hiç yatırım yapamadılar. Dededen kalma metotlarla hala tarımsal üretimle yapmaya çalışıyorlar. Diyorlar ki ‘Tarlan varsa yetiştir, hayvanına yedir.’ Bugün adam eğer tarlasında yonca yetiştiriyorsa ve 1 ton yoncanın fiyatı 2 bin 500 liraysa, buradan tonunda 500 lira para kazanıyorsa, ineğine yedirip zarar edeceğine bu yoncayı dışarıya satmak daha mantıklıdır. Adam o yoncayı dışarıya sattığında daha çok para kazandığını gördüğü zaman, hayvan bakmak yerine yonca yetiştiriyor. Ne oluyor? Bir aile işletmesi daha bu işten çıkmış oluyor. Kapanan aile işletmeleri de çizmeyi bir daha ayağına takmıyor.

'BU BASİT KUR DALGALANMASI DEĞİL, YILLARDIR SAĞLIKSIZ GELEN TARIM SEKTÖRÜNÜN ARTIK DAYANMA GÜCÜNÜN KALMAMASI'

Şu an da 700 binlere kadar düştü işletmeler. Milyonlardan buralara geldik. Her gün de erimeye devam ediyor. Bu insanlar çocuklarını artık şehre gönderiyorlar. Köyde artık kız vermiyorlar. Bu aile işletmelerini ayakta tutmanın tek sebebi, bu insanların para kazanması. Bunu da devlet desteğiyle yaparsanız yine yanılırsınız. Çünkü devlet destekleri, verimsizliği devam ettirmenin başka bir yöntemi oluyor. Onların paradan daha çok bilgiye de ihtiyaçları var. Önce aile işletmeleri gider, ondan sonra bizim gibi işletmeler kapıya kilit vurur. Ama nisan, mayıs ayı gibi bizlerin de çaresi kalmayacaktır. Bizim de yapabileceğimiz tek şey, içerideki hayvan varlığını minimuma düşürmek, zaten şu anda azaltıyoruz. Bu sadece basit kur dalgalanması değil, bu yıllardır sağlıksız gelen tarım sektörünün artık dayanma gücünün kalmamasının sonucunda geldiğimiz nokta."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 02:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Devlet Baba
Devlet Baba - 5 ay Önce

Malumsen in memurla ve memurların sorunlarıyla ne kadar ilgisi var?

ak yorumcusuna
ak yorumcusuna @Devlet Baba - 5 ay Önce

kardeş memur beslemekten bıktık burası tarımdan haber adı üstünde sen git memurdan habere sayın cumhur ittifakçısı yandaşı

Üretici
Üretici @Devlet Baba - 5 ay Önce

Helal olsun bak ana nasılda avrupada dahaber olduysa. bidakinede tuz ekleriz hava gazı ekleriz dünyada ünlü oluruz.

AK
AK @Devlet Baba - 5 ay Önce

Sayın bakanımızı elestirdikleri kadar malum sendikayi elestirmiyorlar. Memurun sesi olmanızı istiyoruz.

Yunus
Yunus - 5 ay Önce

Haksizlik etmeyin Bakana...cok guzel soyluyor bunda basarili birde danismanlarini biryerlere atamayi onun disinda hicbirsey umrunda degil....ilginctir gorevdende alinmiyor..kim var arkasinda cozemedik

Merak Etmeyin
Merak Etmeyin @Yunus - 5 ay Önce

Kadrolasma bir sen, döner sermaye bir sen, yurtdışı görevi harcırah bir sen, hipodrom bir sen ve diğer mama bir sen sendikalarının yetkilileri toplantı halinde istişare ederek bu sorunları çözecek. MaşAllah kurban olduğum Rabbim seçip seçip göndermiş bize. Bu kadroları Norveç ve İsveç kıskanıyor.

Haksızlık etmeyelim
Haksızlık etmeyelim @Yunus - 5 ay Önce

Adam en azından ekin demiş. Clear sampunlari yasaklayalim da diyebilirdi. Yani sonuç olarak kepegin tarla ile alakalı olduğunu dusunebilmis. Finlandiya bizi kıskanıyor

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 5 ay Önce

Kepegin ne oldugunu bir kişimi tarımı yönetiyor. Yazıklar olsun. Vay halimize.

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

Avrupa bizi kiskaniyor

Üretici
Üretici @Ciftci - 5 ay Önce

Niyeki Avrupalıların demek kepek ekmeğini bilmiyorlar.

Senol
Senol - 5 ay Önce

Tarım Bakanlığı'nın tarımı bildiğine inanmıyorum.

Zayıf halka
Zayıf halka - 5 ay Önce

Bakanlikta ve bağlı ilgili kuruluşlarda personel acikogretim okumaya başladı. Ilahiyati okumak zor.
İnanın ehil insanların arasında kim gitsin oynasaniz kadroların çoğu bosalir

Vatandaş
Vatandaş - 5 ay Önce

Tarımla alakası yokmuş bu adamın gayet doğal çünkü bu zatın bakanlıkla alakası yok bakan olduğunun bilincini kavraya bilirse ozaman tarımla bir ilişkisi olur

Doğru söz
Doğru söz - 5 ay Önce

Yahu hem yemi türkiyede üretildiği halde dolar arttı deyip pahallandırıyorsunuz ondan sonra bizden yem alınmıyor diye ağlıyorsunuz iki yüzlülük yapıp yalanlarınızla milleti kandırmayın