Tarım arazisine çelik fabrikası yapılıyor!

Tarım arazilerinin korunması için bir taraftan kamu spotları yayınlanırken bir taraftan da sınırsız bir şekilde yapılaşmaya göz yumuluyor. Bu konuda en bariz çelişki İzmit'te yaşanıyor. Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, tarım arazileri üzerine inşaat izninin verilmesini hainlik olarak değerlendirmişti.

Tarım arazisine çelik fabrikası yapılıyor!
banner200

bizimkocaeli.com'dan Uğur Enç'in haberine göre, bir süre önce organize sanayi bölgesi ilan edilen İzmit Alikahya'da yer alan verimli tarım arazileri üzerine Yıldız Holding tarafından yaptırılan çelik fabrikasının inşaatına başlandı.

İzmit'in verimli tarım arazilerinin bulunduğu Alikahya bölgesinde bir süre önce iki organize sanayi bölgesi faaliyete başladı. 2004 yılında da iki organize sanayi bölgesi için faaliyet kararı verildi. Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi kısa süre içerisinde gelişimini tamamladı. Ulaşım yollarına yakınlığıyla tercih sebebi olan Asım Kibar OSB'de fabrikalar, çevreyi kirletecekleri gerekçesiyle halkın tepkisini topladı ancak faaliyetlerinde herhangi bir aksama olmadı. Hyundai Fabrikası'nın OSB ilanından 7 yıl önce kurulduğu bölgeye Güney Koreli demir çelik devi Posco da geldi.

ALİKAHYA OSB'YE

Posco'nun bölgeye gelmesiyle birlikte çevreciler tepkilerini ortaya koydu fakat yapılanların önüne geçemedi. Posco'nun kentimizde üretim yapma kararı sonrasında Alikahya bölgesinde oturan ve tarımla uğraşan vatandaşlar, verimli araziler için endişe duymaya başladı. Özellikle Alikahya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tarım arazilerinin ne zaman talan edileceği merak konusuydu. Demir-çelik sektörüne yönelik planlama yapan Yıldızlar Holding, Kocaeli'de bir fabrika kurma kararı aldı ve hedefine Alikahya OSB'yi koydu.


ARAZİYİ ALDILAR

Holding kısa süre önce organize sanayi bölgesi içerisinde yer alan geniş bir araziyi satın aldı. 140 milyon Euro'ya mal olacak tesisin temel kazısı çalışmaları geçtiğimiz günlerde başladı. Yemyeşil doğasıyla yılda 3 çeşit mahsulün hasat edilebildiği bölgede başlayan inşaat çalışmalarına Biberoğlu Köyü'nde oturan eski İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Uzun isyan etti. Bölgedeki tarım arazilerinin yok edildiğini söyleyen Uzun, “Bu alana bakıldığında sadece toprağın renginden bile kalitesi anlaşılabilir. Fakat dertleri toprak kalitesini, tarımı düşünmek değil. Kandıra GİOSB'de olduğu gibi bütün arazileri ranta açmanın peşindeler" şeklinde konuştu.

GENEL MÜDÜR 'HAİNLER' DEMİŞTİ!

Hatırlanacağı gibi bir süre önce Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek, “Türkiye'de artık tarım arazilerine kesinlikle inşaat izni verilmeyecek. Tarım arazisine inşaat izni vermek, bir ormanı ateşe vermek gibidir. Maalesef bunu halen anlamayan hainler var" demişti. Küsek'in açıklamaları sonrasında verimli tarım arazisi iken sanayi arazisine çevrilen kimi arsaların yeniden geri kazanılabileceği düşünülmüştü ancak beklenen olmadı. Kocaeli'de halen milyonlarca metrekare verimli tarım arazisi, sanayi arazisi statüsünde inşaatlara sahne olacağı günleri bekliyor.

YORUM EKLE

banner251