Süt üreticisi süt fiyatlarının bir an önce revize edilmesini bekliyor

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Gıda Komitesinin acilen hızlı bir şekilde toplanarak tavsiye kararını almasını talep ettiklerini belirterek, "Sütün değer fiyattan piyasaya arz edilmesi gerekliliğini söylemekten yorulduk" dedi. 

Süt üreticisi süt fiyatlarının bir an önce revize edilmesini bekliyor
banner200

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Gıda Komitesinin acilen hızlı bir şekilde toplanarak tavsiye kararını almasını talep ettiklerini belirterek, "Sütün değer fiyattan piyasaya arz edilmesi gerekliliğini söylemekten yorulduk. Her şey piyasa koşullarına göre belirlenirken süt referans fiyatlarının da piyasa koşullarına göre belirlenmesini istiyoruz." dedi. 

Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarımsal üretimde, çiftçilerin girdi maliyetlerini ve ürün fiyatlarını değerlendirdi.

Mazot, gübre, tohum ve ilaç gibi girdilerdeki artışın son yıllarda ürün fiyatlarının artışının çok üstünde olduğuna dikkati çeken Keskin, üreticilerin artık hayvanlarını yeteri kadar besleyemediğini ve bunun da verimden düşüşe sebep olduğunu anlattı.

Keskin, aylardır süt üreticilerinin beklediği, süt referans fiyatına yapılması gereken artışın hala yapılamadığına işaret ederek, "Sütün değer fiyattan piyasaya arz edilmesi gerekliliğini söylemekten yorulduk.  Ülkemiz maalesef bu konuda arzuladığımız noktaya yaklaşamadı. Sütte fiyat oluşumunu etkileyen unsurlar ve bu mekanizmanın genel işleyişinde sürekli sıkıntılar yaşamaktayız." diye konuştu.

Süt hayvanlarının kesime gittiğinin altını çizen Keskin, süt referans fiyatlarının Gıda Komitesinde değil, Tarım ve Orman Bakanlığımız gözetiminde Ulusal Süt Konseyi çatısında belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Keskin, bundan önceki yıllarda olduğu gibi hızlı bir şekilde süt referans fiyatlarının belirlenmesi gerektiğini anlattı.

Keskin, süt üreticileri olarak mağdur olduklarını belirterek, "Bu kadar  zamana yaşadığımız mağduriyete karşılık belirgin bir artış beklemekteyiz. Gıda Komitesinin acilen hızlı bir şekilde toplanarak tavsiye kararını almasını talep ediyoruz. Her şey piyasa koşullarına göre belirlenirken süt referans fiyatlarının da piyasa koşullarına göre  belirlenmesini istiyoruz. Ülkemizin üretime ihtiyacı var, üreteni desteklemek ve küstürmemek işini yaparken karşılığını alacağı refah içinde yaşamını sürdüreceği ailesini çocuklarını geçindireceği kazancı emeğinin karşılığını alacağı ortamın yaratılması gerekmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 19:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Süt Birlik başkanı olmuşsun. süte bir rakam istemiyorsun süt maliyeti nedir.istenilecek fiyat ne olmalıdır açıkça belirtmiyorsun kimden korkuyorsun .yapamıyorsun git yapacak adam gelsin .sütçü nün hakkını yeme yedirme

Ülker
Ülker - 1 yıl Önce

Yav Allah aşkına.Biraz vicdan
Kurulmuş masaya “süt fiyatları artırılmalı”
Eeee daha!Bu kadar mı ?
Ama suç sizde değil sizi o makama getirende zaten istifa gibi bi erdemde sizden beklenmez.
1 litre sütle nerdeyse 1kilo yem alınmıyor ve bu ülkede süt üreticileri birliği genel başkanı çıkmış bla blada bla.!!
Yav bırakın bu işleri.mahşer günü iki elimde yakanızda hakkımı helal etmiyorum
Çoluk çocuğunuzdan çıksın haketmediğiniz o maaşlarınız

Tekirdağ
Tekirdağ - 1 yıl Önce

Başkan’ın inekleri yok sayesinde ucuz süt ve mamülleri yiyoruz.Çocuğunuda sınavsız KPSS siz valiliğe memur yaptı saltanat yürüsün yeter.

Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Sorunlardan biri de yem mecburiyeti .süt alan firma bize zorla kendi anlastigi yemi satıyor böyle bir zorlama yapilirmi Bu sorunda bir dile getiriver madem baskansin. .görevini düzgün yap ki koltuğun hakkını ver

Agah var
Agah var - 1 yıl Önce

Üretici bekler işi ne ki yemin çuvalı 130 tl oldu 150 tl olunca fiyatı ayarlayacaklar

Oozn
Oozn - 1 yıl Önce

Çok beklersiniz çok

Ali dag
Ali dag - 1 yıl Önce

Başkan seni ..ipkleyen yok ezdirme kendini insanlar onuruyla yaşar

banner151

banner251