Sulama birliklerine tarım dışı atama tepki çekti

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Murat Akbulut, Konya'da sulama birlik başkanlığına bitki, toprak, su ilişkisi konusunda eğitim almamış tarım dışı kişilerin atanmaya çalışılmasına tepki gösterdi.

Sulama birliklerine tarım dışı atama tepki çekti
banner200

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Murat Akbulut, Devlet Su İşleri’nin (DSİ) sulama birliklerine yetkin olmayan kişileri atamasıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Su yönetiminin ehline verilmesi gerektiğinin altını çizen Akbulut, Konya’da yapılan son iki sulama birlik başkanı atamasına yeterli sayıda ziraat mühendisinin göreve talip olmasına rağmen bitki, toprak, su ilişkisi konusunda eğitim almamış tarım dışı kişilerin atanmaya çalışılmasının büyük bir tezatlık oluşturduğunu vurguladı. 

Akbulut, yaptığı yazılı açıklamada dikkat çeken satırbaşları şöyle:

"Su; dünyamızda istenilen yer, miktar, nitelik ve zamanda bulunmayan, yenilenebilir ancak, sınırlı bir kaynak olması nedeniyle toplumların her katmanını ilgilendiren stratejik bir doğal kaynak olmuş ve olmaya da devam edecektir. Türkiye’nin kişi başı kullanılabilir tatlı su açısından zengin bir ülke olmadığını, su stresi çeken ülke olduğunu biliyoruz. Bu günlerde kuraklık etkisinin hissedilmesi ile su tasarrufu çok konuşuluyor. Her damla suyun önemi çok büyük bu nedenle her türlü tasarruf olmalı. Ama asıl üzerinde durulması gereken tarımsal sulamada kullanılan suyun en verimli şekilde değerlendirilmesi. Tarımsal sulamada sadece salma sulamadan basınçlı sulamaya geçişle yüzde 50 daha az su kullanılabilir. Evsel suyun tamamından fazlası tasarruf edilmiş olur.

Sulama yatırımları, barajların inşa edilmesi, göletlerin yapılması hepsi çok önemlidir. Bu yatırımlardan çok daha önemlisi barajlarda tutulan suyun tarlaya en az kayıpla ulaştırılması, tarlaya ulaştırıldıktan sonra da bilinçli ve verimli kullanılmasıdır. Büyük yatırımlarla yapılan barajlardan tarlaya suyun taşınması, sulamada kullanılma biçimi doğru olmazsa ülke kaynakları heba edilmiş olur. 

DSİ, Sulama Birliklerine Yetkin Kişiler Atamalı

Ülkemizde suyu planlayan yöneten lokomotif kurum DSİ 2018 yılından itibaren sulama birliklerinin yönetimini tekrar uhdesine almış; tasarruf ve bitki, toprak, su ilişkisini bilen kişilerle en az su kullanımı ile en fazla tarımsal hasılayı elde etme hedefine yönelmiştir. Birliklere yapılan görevlendirmelerde de kamu çalışanı olma kaydı ile Ziraat Mühendisi başta olmak üzere sulama alanında eğitim ve görev almış kişilere öncelik verileceği DSİ prensiplerinde bulunmaktadır.

Konya’da yapılan son iki sulama birlik başkanı ataması yeterli sayıda ziraat mühendisi arkadaşlar göreve talip olmuşken; bitki, toprak, su ilişkisi konusunda eğitim almamış tarım dışı kişilerin atanmaya kalkışılması büyük bir tezattır. DSİ Konya Bölge Müdürlüğünün bu yanlış kararının DSİ Genel Müdürlüğünden dönmüşken bir süre sonra tekrar tarım eğitimi ve çalışması olmayan, tarım dışından birilerinin yeniden atanmaya çalışmasını hayretle karşılıyor, şiddetle karşı çıkıyoruz. Siyasi iradeyi de zorda bırakan vicdanları rahatsız eden bu haksız ve adaletsiz görevlendirme çabasının bir açıklamasını bekliyoruz. 

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’den yapılan çalışma ve konulan hedeflere uymayan bu görevlendirmeye ‘dur’ demesini, yerine sulama birlikleri yönetmeliğinde belirtilen DSİ kaide ve hedeflerine uygun atamanın yapılması konusunda ilgilerini istirham ediyoruz"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 19:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayca
Ayca - 7 ay Önce

Heryere atanan zıraat muhendıslerinide gorduk bu lobiciliği bırakın

adaletxx
adaletxx - 7 ay Önce

Bir ziraat Mühendisi olarak kınıyorum.Yeter artık...
Bundan böyle gerek hükümet,gerek siyasi partiler kendi tüzüklerinde Tarım ve Orman Bakanlığına,Tarımla ilgili meslek kuruluşlarına ,Odalara,ve sendika yönetimine meslekten olmayan dışardan atama yapılmayacak ibaresi görmeyene kadar hiç bir siyasi partiye oy vermeyeceğim.Yeter artık yazık bu ülkenin kaynaklarına,suyuna toprağına..
Meslek onurumuz ayaklar altında resmen kızıyor ,üzülüyor, ve kınıyorum...

mühendis
mühendis @adaletxx - 7 ay Önce

hiç bir partiye oy vermemek nedir, tmm hdp ye vermede gerçekleri söyleyen bi sürü parti var.

Ürettirmemek
Ürettirmemek - 7 ay Önce

Sağlık bakanlığınada ziraat mühendisi atarlarsa şaşmayın

adaletxx
adaletxx - 7 ay Önce

Gerçekleri söyleyen partileri de gördük iktidara gelince o gerçekler nasıl buhar oluyor.İyi biliriz .Bir sürü parti derken :)) biz neden göremiyoruz o bir sürü partiyi

banner151

banner251