Son dakika TMO hububat satış fiyatlarını açıkladı

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, hububat satış fiyatlarını açıkladı. Hububat Tedarikçileri Derneği'nin konferansına katılan Güldal, makarnalık, ekmeklik buğday ile arpa satış fiyatlarını açıkladı. TMO'dan yapılan açıklamada borsada gerçekleşen yüksek fiyatlara dikkat çekildi.

Son dakika TMO hububat satış fiyatlarını açıkladı
banner200

ÖZEL HABER / TMO, hububat alım fiyatlarının ardından satış fiyatlarını da açıkladı. Geçmişte hasat sonrası açıklanan hububat satış fiyatları bu yıl yaşanan kuraklık ve belirsizliklerden dolayı erken açıklandı. Hububat Tedarikçileri Derneği HUBUDER'in konferansına katılan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, hububat satış fiyatlarını açıkladı. Buna göre, makarnalık buğday satış fiyatı, 2650 TL/Ton, sert ekmeklik buğday satış fiyatı 2450 TL/Ton ve arpa satış fiyatı 1950 TL/Ton olarak belirlediklerini dile getiren Güldal, çiftçiyi korumaya yönelik atılan adımların yanında tüketiciyi de koruyacak adımların atılması gerektiğini ve satış fiyatlarını şimdiden açıkladıklarını söyledi. 

KURAKLIK LANSE EDİLDİĞİ BOYUTTA DEĞİL

TMO Genel Müdürü Güldal, ülkede yaşanan kuraklığın lanse edildiği gibi büyük boyutta olmadığını belirtirken, "Biz TMO olarak en yakından takip ediyoruz. Kuraklık kıtlık noktasında değil" dedi.

Konuyla ilgili olarak TMO'dan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Ülkemizde 2021 yılı hububat ve bakliyat hasadı lokal olarak Mayıs ayı başında başlamıştır. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları belirlenmiş olup üretim maliyetleri, rekolte durumu, iç ve dış piyasalardaki gelişmeleri de dikkat alınarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 17.05.2021 tarihinde açıklanmıştır.

Alım fiyatlarımız Makarnalık Buğday için bir önceki yıla göre %36 artışla ton başına 2.450 TL, Kırmızı/Beyaz Sert Ekmeklik Buğday için bir önceki yıla göre %36 artışla ton başına 2.250 TL, arpa için ise %37 artışla ton başına 1.750 TL olarak belirlenmiş olup açıklanan bu fiyatlarla üretici memnuniyeti sağlanmıştır.

KURAKLIK BAHANE EDİLEREK BORSALARDA DÜŞÜK TONAJLI İŞLEMLERDEKİ YÜKSEK FİYATLARA DİKKAT ÇEKİLDİ 

Ancak hasadın henüz başladığı bugünlerde kuraklık nedeniyle oluşan rekolte kaybı ve halen yüksek seviyedeki yurt dışı fiyatlar bahane edilerek borsalarda düşük tonajlardaki işlemlerde yüksek fiyatların belirlendiği gözlenmektedir.

Üretim, devir stokları ve TMO yetkileri dikkate alındığında önümüzdeki süreç için ürün tedarikinde herhangi bir sıkıntı öngörülmemektedir.

SATIŞLAR HASAT SONU BAŞLAYACAK

Piyasaya ürün arzının en yüksek seviyede olduğu hasat döneminde fiyatların bu şekilde suni olarak yükseltilmesine dönük çabaların tüketicilerimizin yanı sıra besici ve yetiştiricilerimizi olumsuz etkileyeceği değerlendirildiğinden, ilgili sektörlerin önünü görmesi, piyasa dengesi ve istikrarını teminen 2021 yılı hasat sonunda başlayacak satışlarımızda uygulanacak fiyatlarımız aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

-  Makarnalık Buğday No:2    ;  2.650  TL/Ton,

-  Ekmeklik Buğday No:2       ;  2.450  TL/Ton,

 -  Arpa                                   ;  1.950  TL/Ton.

Hububat piyasaları yakından takip edilmekte olup piyasalarda istikrarı korumak ve ürün arzında sorun yaşanmaması için diğer kurumlarla da işbirliği içerisinde gerekli tüm tedbirler alınmaya devam edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."     

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2021, 12:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayırdır
Hayırdır - 3 ay Önce

Hayırdır bu aceleniz nedir? Sanayicinin bir dediğini iki etmeyen çiftçiyi herkeze ezdiren yaklaşımı kınıyorum.

Üretici
Üretici @Hayırdır - 2 ay Önce

Hani derlerya ellere varda bize yokmu köylüye gelince kuruş lirayı beciyor harmanzanı mış mış fiyatı acık layana kadar senenin tüm aylarında ki fiyatları acıklayıp uygulansın herkez de işine bakar birilerine boğdurulana kadar...

Gunes ciftci
Gunes ciftci - 3 ay Önce

Sedat peker acaba biraz tarimdan bahsederse bu ulkenin basindaki bosbakanlar duyarmi

mehmet arı
mehmet arı - 3 ay Önce

çiftçinin malı para etmesin diye ellerinden geleni yapıyorlar bravo size baksana adama

Güneş
Güneş - 2 ay Önce

Nasıl bir genel Md uzaydamısın kıtlık demek ölmek demek olmuş bürakrat buna denir

Köylü
Köylü - 2 ay Önce

Müjdeli hububat fiyatlarını niye değiştirdin tmo çiftçiye gücünüz yetiyor ama olmadı dışarıdan alabilseniz acımazsınız ama yok vermiyorlar kendi çiftçini yok edersen dışarıdan her zaman alamazsın

çiftçi
çiftçi - 2 ay Önce

aklı olan tmo hiçbişeyını satmaz...

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 3 ay Önce

Cari tarih itibariyle piyasa fiyatları TMO satış fiyatları üzerinde seyrediyor ve daha da yükselecektir. İthalatın bol olacağı bir yıl bizi bekliyor dua edelim de kuraklık bu yıl ile sınırlı olsun.

çiftçi
çiftçi - 2 ay Önce

geç bunları müdürbey geç geç müdürüm geç geç müdürüm geç saman kilosu eyer bir liraysa millet samanı yiyecek deyilya geç müdürüm geç geç müdürüm geç geçti bolonun pazarı sür eşeğini niğdeye geç müdürüm geç gede geç ama geç kalma duyduğuma güre yakında sanada geç müdürüm geç diyecekler çünkü koskoca tigemi duyumlara güre 49 yıllığına katara vermişler geç müdürüm geç ne zaman senin oturmuş olduğun o koltuktan kaldıracaklar geç müdürüm geç...keriz deyiller sana buğdayını veya arpasını teslim edenler geç müdürüm geçççççççççççç ..


banner151

banner251