Şeker fabrikalarında korkutan borç! 2.5 yılda 2'ye katladı!

Yaşanan ekonomik krizden dolayı kimse yarınını göremezken TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın koltuğunu korumak için ‘10 ay şekere zam yok’ taahhüdünde bulunması, Türkiye’nin göz bebeği şeker fabrikalarının küçük hesaplara nasıl heba edildiğini gözler önüne serdi.

Şeker fabrikalarında korkutan borç! 2.5 yılda 2'ye katladı!
banner282

15 kamu şeker fabrikasını bünyesinde bulunduran TÜRKŞEKER’in borcu 6.5 milyar liraya çıkarken, içinde bulunulan kampanya döneminde de 2.5 milyar lira zarar etmesi bekleniyor. Kurum böylesine büyük bir borç batağında bulunurken Genel Müdür Mücahit Alkan’ın kendisinin kullandığı makam aracının dışında ailesine de kamu kaynaklarından araç tahsis etmesi, TÜRKEŞER’de vurgun ve israfta sınır tanınmadığını acı bir şekilde ortaya koydu. 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’ye TÜRKŞEKER’in faaliyetleriyle ilgili bir sunum yapılırken, bu sunumda şeker fiyatlarına zam yapılmadan önce şeker satışlarının kimlere yapıldığına dair bir bilginin verilmemesi dikkat çekti. Işıkgece’nin, bu durumdan rahatsız olduğu ve Mücahit Alkan’dan satışlarla ilgili bütün detaylı bilgileri istediği öğrenilirken, şeker satışlarındaki bu gizemlilik, arpa buğdayda yaşanan şaibeli satışı akıllara getirdi.  

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, özelleştirme kapsamından kurtarılan şeker fabrikaları şimdi de büyük bir borç batağının içine sürükleniyor. Uygulanan yanlış politikalardan dolayı TÜRKŞEKER’in borcu, 2.5 yılda 2’ye katlanarak 6.5 milyar liraya çıkarken, TÜRKŞEKER’in içinde bulunulan kampanya döneminde de 2.5 milyar lira zarar etmesi bekleniyor. Türkiye’nin gözbebeği şeker fabrikaları büyük bir borç batağına sürüklenirken, kurumda makam saltanatından ve israftan taviz verilmemesi de dikkat çekiyor. 

GENEL MÜDÜR KOLTUĞUNU KORUMAK İÇİN 10 AY ZAM YOK TAAHHÜDÜNDE BULUNDU! 

Yaşanan ekonomik krizden dolayı başta gıda ürünleri olmak üzere tarımda kullanılan bütün girdilere günlük zam gelirken, TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın, ‘kendi koltuğunu korumak için’ ’10 ay şekere zam yapılmayacak’ açıklaması da fabrikaların göz göre nasıl batırılmaya çalışıldığını gözler önüne seriyor. 

YÖNETİM BOŞLUĞUNUN FATURASINI HAYALİ SPEKÜLATÖRLERE KESTİLER! 

Türkiye’nin şeker üretiminde bir sorun olmamasına rağmen TÜRKŞEKER’de yaşanan yönetim boşluğundan dolayı şeker karaborsaya düşerken, Genel Müdür ve bazı çevrelerin, kurumda yaşanan yönetim zafiyetinin faturasını hayali spekülatörlere kesmesi dikkat çekti. 

ŞEKER DÜŞÜK FİYATTAN KİMLERE SATILDI? TARIM BAKAN YARDIMCISINA SATIŞ BİLGİLERİ VERİLMEDİ! 

Milli Gazete, TÜRKŞEKER’in kaynaklarının TÜRKŞEKER Tarım üstünden nasıl yağmalandığını belgeleri ile ortaya çıkarırken, Genel Müdür Mücahit Alkan’ın koltuğunu koruyabilmek için şeker fiyatları üstünden şov yapması Türkiye’nin göz bebeği şeker fabrikalarının küçük hesaplara nasıl feda edildiğini gözler önüne seriyor. Bütün şirketlerin bir gün sonrasını görmediği bir ortamda TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın şekere 10 ay zam yapılmayacak taahhüdü vermesi, buradaki koltuk hesabını gözler önüne sererken, diğer yandan düşük fiyattan satılan şekerin kimlere satıldığının bilgisinin sır gibi saklanması, şeker fabrikalarındaki denetimsizliğin boyutunu ortaya koyuyor. 

BAKAN YARDIMCISI GİZEMLİ ŞEKER SATIŞ BİLGİLERİNİ İSTEDİ 

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, TÜRKŞEKER’i ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi almıştı. Işıkgece’nin ziyaretinde TÜRKŞEKER’in faaliyetleri ve satışlarıyla ilgili bir sunum yapılırken, sunumda başta şeker satışları olmak üzere TÜRKŞEKER’in yaptığı satışların kimlere yapıldığının bilgisi verilmeyerek, sadece toplu rakamlarla geçiştirilmesi ‘şeker satışları neden saklanıyor?’ sorusunu gündeme getirdi. Işıkgece’nin, bu durumdan aşırı derecede rahatsız olduğu ve Mücahit Alkan’dan satışlarla ilgili bütün detaylı bilgileri istediği öğrenilirken, şeker satışlarındaki bu gizemlilik kafaları karıştırdı. 

GENEL MÜDÜR ARPA BUĞDAY SATIŞLARINI DA GİZLEMİŞTİ! 

Bilindiği üzere TÜRKŞEKER Tarım’dan yapılan arpa buğday satışları da hiçbir duyuru ve ilana çıkılmadan belli şirketlere TÜRİB üstünden şaibeli bir şekilde satıldığı ortaya çıkmıştı. TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan, toplu halde arpa buğday satışlarının hangi firmalara yapıldığının bilgisini kamuoyuna açıklamayarak sır gibi saklamıştı. Arpa buğdayın toplu halde belli firmalara hiçbir duyuru ve ilana çıkılmadan satılması, komisyonlu satışı gündeme getirirken, bu komisyonlu satışlardan ciddi menfaat elde edildiğine yönelik iddialar da şaibeli satışın boyutunu gözler önüne sermişti. 

TÜRKŞEKER’İN BORCU KATLANARAK ARTIYOR! 6 MİLYARI GEÇTİ! 

Diğer yandan TÜRKŞEKER’in borcu her yıl katlanarak artarken, Ekim ayı itibariyle 6.5 milyar liraya çıktı. Mücahit Alkan, yaklaşık 3 milyar lira borçla devraldığı kurumun borcunu, 2.5 yılda 6.5 milyar liraya çıkarken, israf ve makam aracı saltanatından da taviz verilmemesi dikkat çekiyor. TÜRKŞEKER’in katlanan borcunun kamuoyundan saklanması da anlamlı bulunuyor.  

GENEL MÜDÜRE 2 TANE MAKAM ARACI! 

TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan, makam aracı olarak AUDİ A8 kullanırken, yasal olmamasına rağmen ayriyeten ailesi için de Renault Megane araç kiralanması TÜRKŞEKER’deki israfın boyutunu gözler önüne seriyor. Renault Megane otomatik aracın Alkan’ın konutuna tahsis edilmesi, TÜRKŞEKER’deki keyfiyeti ve araç vurgununu ortaya koyuyor. 

TÜRKŞEKER TARIM’DA ÇALIŞAN EKİP HER HAFTA SONU DEVLETİN ARACIYLA BURSA’YA GİDİP GELİYOR! 

TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan, TÜRKŞEKER Tarım’da ağırlıklı olarak Bursa’dan kendi çevresine yakın isimleri göreve getirirken, bu çalışanların da her hafta sonu devletin aracıyla evlerine gidip (Bursa) hafta başında da Ankara’ya dönmeleri dikkat çekiyor. Bu kişilerin kullandıkları kamu araçlarının taşıt tanımadan hafta sonu nereden yakıt aldıklarının bilgisine çok rahat ulaşılabilirken, buradaki israfa göz yumulması tepkileri beraberinde getiriyor.   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2021, 15:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kerim
Kerim - 2 ay Önce

Gazci mucahitin bu kuruma verdigi zarari yedi duvel biraraya gelse veremez.Önu acik bir kuruma ercan,cumhur,Talip Ömer ,Levent,Sıtkı,Yunus gibi kuklalari getirerek yalakalik yapip baskanim diye el etek öpturmekle olmuyor bu isler.Kurumu bitirdin,tam bakliyatin temin gubrenin ise yaradigi tabiri caizse altin olduğu dönemde elindeki stoklari yari fiyatina yandaslara peskes ceken Mucahit kendini tarim Bakanina pazarliyor

Üretici
Üretici - 2 ay Önce

İleride de zaten zara r ediyor der birilerine özelleştirme diye peşkeş çekeriz. Vay güzel vatanımın hali vay.

Necati kamalak
Necati kamalak - 2 ay Önce

Yazık böylesi bir yalan haberlere kadar düştünüz..
Turkşeker Tarihinde cok büyük hamleler yapıyor.
Kendi ellerinizle ülkenize zulüm etmeyin

Oozn
Oozn - 2 ay Önce

Bunların temeli efendisi kim ki kendileri ne olsun. En son herşeyi araplara bırakıp gidecekler.

Yolsuzluk
Yolsuzluk - 2 ay Önce

Yıllardır Şekere bir defa zam gelir zaten. Bu ay % 25 zam geldi. Şark kurmazı Eylüle kadar zam yokmuş zaten son yılların en büyük zammını bu gördü şeker. Seneye kadar zam yok laf mı şimdi. Sayın Bakanımız Ayşin Hanım Şekeri nereye satınız diye sormuş. Gerçekten samimi iseniz burdan söylüyorum. Tarım AŞ Ereğli Fabrikada ki stoku sadece bir firmaya sattı. Ve şeker fiyatı bu satıştan sonra kademeli 250 ve 280 TL yi gördü. 40 bin - 50 bin tonu tek firma aldı. Buyurun samimi iseniz Tarım AŞ satışlarını alın. Ama bişey yapmayacaksınız. Tarım AŞ den ayrılanlarda tüm belgeler var. Ayrıca hangi komisyoncularla arpa buğday stoklarını ilana çıkmadan satmışlar. Sadece belge konuşulsun. Bu irade gösterilecekmi bakalım.

Cevap
Cevap @Yolsuzluk - 2 ay Önce

Aynen zaten yılda bir defa zam gelir. Bu ay zaten % 25 zam geldi. Bu yılın zammı verildi zaten. Kendini uyanık milleti ahmak zannediyor. Bu genel müdür.

Personel
Personel - 2 ay Önce

Tarımdan haberin Nohut Skandalını fatura belgeleri ile yayınlamasından sonra Genel Müdür herkesi kandırıyor. Güya Nohutta sıkıntı varmış bu yüzden satmışlar. Taşından Toprağından ayrılmış yani elenmiş nohut 2 yıl dursa problem olmaz. Nohutta sıkıntı varmışta; Komisyoncular aracılığı ile 4,93 tl den nohutu alan firma, sevkiyatın bittiği gün nasıl 7,95 tl den damping yaptı ve broşür bastı. Piyasadaki esnaflar; satan firmaya tepki gösterdi ve ürün almak istemedi. Devletin malını bedava alıp bize satıyorsunuz diye. Yazık gerçekten çok yazık. Oturduğu koltuktan güç alıp kendine rant sağlayanlardan Allah bu memleketi korusun. Cumhurbaşkanımızın mutlaka bunlardan haberdar olacak ve bunları temizleyecek inşAllah.

Mehmet kuruducu
Mehmet kuruducu - 2 ay Önce

Yazıklar olsun çiftçinin emegini üç beş çapulculara peşkef çekiyorlar

Canaaan kaftn.cıı
Canaaan kaftn.cıı - 2 ay Önce

Habere bak nerde yaşıyoruz aslanım siz ya!Şeker fabrikaların zarar ettiyse ecevit döneminde zarar etmiştir şeker fabrikaları son 20 yılda tarihinde hiç çalışmadığı kadar çalışmaya başladı

üretici
üretici @Canaaan kaftn.cıı - 2 ay Önce

Allah için kafanı bir kumdan cıkarda bak ,,kac illerde şeker pncarı ekimi kalktı ,ekilenlerdede ne kdar azaldı .zaaaten üreticide ekemez haale geldide, bu fabrikalar ın bir coğu özelleştirme diye birilerine peşkeş cekildi ,kalanlarıda yaa kapalı--hangileri olduğunu bulmak isteyenin 3 dk alır---yada cancekişiyor,,,,,,,,


banner151