Satacak bir şey kalmadı köydeki mera alanları yabancılara kiralanmaya başlandı!

Türkiye’nin en önemli küçükbaş hayvancılık ve tarımsal üretim merkezlerinden olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Kırkpınar köyünde yaşayan köylüler, yıllardır hayvanlarını otlattıkları meralarının ellerinden alınarak yabancı sermayeli bir yatırımcıya kiralanmasının tedirginliğini yaşıyor. 

Satacak bir şey kalmadı köydeki mera alanları yabancılara kiralanmaya başlandı!
banner200

ÖZEL HABER / Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine bağlı Kırkpınar köyünde, yabancı sermayeli bir yatırımcının köydeki 4 bin dekar mera alanını ıslah edeceğini belirterek 25 yıllığını kiralamak istemesi, köyde yaşayan ve büyük bir çoğunluğu hayvancılıkla geçimini sağladığı köylüleri ayağa kaldırdı.

TARIM İL VE İLÇE MÜDÜRLERİ İZİN VERDİ AMA KÖY MUHTARI İZİN VERMEDİ

Köyde küçükbaş hayvancılık yapmak için yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcı, 190 dekar arazi alırken, hemen bu arazinin yanında bulunan ve köylülerin hayvanlarını otlattıkları 4 bin dekar büyüklüğündeki mera alanını da kiralamak istedi. Yabancı yatırımcı bunun için gerekli yerlere başvurusunu yaparken, köyün muhtarı Neşet Erün’ün kiralamaya karşı çıkması üzerine bütün hesaplar bozuldu. 

BAKANLIK KÖYLÜLERİN RIZASINI ALMADAN YEŞİL IŞIK YAKTI 

İddialara göre Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Emirdağ Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nün meranın kiralanmasına istihdamı artıracağı ve arazi fiyatlarını değerlendireceği gerekçesiyle yeşil ışık yaktığı belirtilirken, Kırkpınar köyü muhtarı Neşet Erün’ün ise bu kiralamanın köylünün aleyhine olacağı gerekçesiyle karşı çıktığı kaydediliyor. 

HER ZAMAN BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIĞI YUTMUŞTUR!

Köy sakinleri de muhtarlarına destek verirken konuyla ilgili Tarımdan Haber’e konuşan köylüler, “Bize söylenen sözde bu mera alanını kiralayacak olan yatırımcı burayı ıslah ederek hep birlikte kullanacakmışız. Ama şunu biliyoruz ki, büyük balık küçük balığı her zaman yutmuştur. Köylüler olarak mera alanımızın kesinlikle kiralanmasını istemiyoruz. Hep bir araya gelir biz kendi meramızı ıslah ederiz” tepkisinde bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2021, 17:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatan evladı
vatan evladı - 7 ay Önce

demek önce zarar ettirip üretemez hale getirilip atalarımızan kanlarıyla sulayıp bize bıraktık ları cennet vatanımızın toprakları birilerine peşkeş cekmek adıda KİRALAMA,, helal olsun o muhtara tek başına bir nefer.. nasıl demişti Atatürk bir Türk dünyaya bedel dir ,,,,

Söylenecek bir şey bulamıyoruz
Söylenecek bir şey bulamıyoruz - 7 ay Önce

Kiralmak isteyenler muhtemelen bakanlıkta bir çok kişiye rüşvet vermiştir yoksa bu işin olması mümkün değildir.

Agah var
Agah var - 7 ay Önce

Ne hallere geldi bu güzel ülke bir meralar kalmıştı

Boşver
Boşver @Agah var - 7 ay Önce

Hepsi gidip Serdar Ortaç gibi şarkı söylesin. En azından ziraat bankası dinler belki

Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

Çanakkale Biga Göktepe köyü merasinı Biga belediyesi tarım bakanlığından nasıl yaptıysa merayi mezbaha tır garajı yapmak için aldı oysaki biz bu meralarda hayvan otlattik yıllarca hani. Meraya çivi cakilmazdi hani mera başka amaçla kullanilmazdi Biga mezbahası bölgenin en moder nyapısı zaten yeni yapıldı Biga belediye mezbahası Göktepe koyumerasindan baskabir yere yapılmalı meralar hayvanların olmalı

Satarak
Satarak - 7 ay Önce

Satarak ülke yönetmek bunlarda korkarım karbüratörleri de satar bunlar komik lan bu akp bunlara inanıp oy atanlar zavallı cahiller

Neşet ayhan
Neşet ayhan - 7 ay Önce

Şiddetle karşıyım yabancıya kiralanmasına ve satılmasına. Önce yerli ve milli üreticimize sunulması lazım bu ülkede resmen Çifçi üretici gün gün yok olup gidiyor devlet yetlilileri bir an önce bu işe dur demeli sonumuz Filistin gibi olacak Allah esirgesin

Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

Biga Göktepe merası kurtulması doğal halde kalması için yardım vede öneri bekliyoruz arkadaşlar

Laf
Laf - 7 ay Önce

Kiralama işini savunmuyorum. Ancak soruyorum lafa göre "Hep bir araya gelir biz kendi meramızı ıslah ederiz" yüzyıllardır niye yapmadınız peki?

Çiftci
Çiftci @Laf - 7 ay Önce

Devlet varya o devlet hani ben oy vermemiş olsamda birçok köylüden oy alan o devlet yardım eder diye düşünmüşler bu yüzden yıllarca beklemişlerdir.

Kelam
Kelam @Laf - 7 ay Önce

Isi yapacak liyakatli adammi kaldida


banner151

banner251