Şanlıurfa'da 550 bin dekar hazine arazisi kiraya verildi

Şanlıurfa’da arazi kiralama çalışmaları yeniden başladı. Buna göre, 562 ayrı köyde, hazine adına kayıtlı 16 bin 724 adet parselde, 549 bin 617 dekar arazi, 10 bin 522 çiftçi ailesine kiraya verildi.

banner255
Şanlıurfa'da 550 bin dekar hazine arazisi kiraya verildi
banner200

Gazete İpekyol'un haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde Tarım ve Orman Bakanlığı teşkilatına vermiş olduğu talimatları doğrultusunda, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Maliye Hazinesi adına kayıtlı arazilerde kiralama çalışmaları başladı.

Normalleşme sürecine geçiş ile koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafenin korunması amacıyla Haliliye-Eyyübiye ve Karaköprü İlçe Belediye Başkanlıklarının destekleriyle de, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yerleşkesinin açık alanının fiziki halinin kiralama çalışmalarının tamamlanması amacı ile uygun hale getirildiği ve Ziraat Bankası tahsilat veznesinin de aynı alan içinde kurulduğu görüldü. “Maske, mesafe ve hijyen” kurallarına uyulması için uygulama alanında sıkı bir tedbir alındığı kaydedilirken, çiftçilerin ateşlerinin ölçülmeden alana alınmadığı, maskesiz gelenlere maske verildiği, sosyal mesafeye ve hijyene uyulması noktasında da ilgili personellerce gayret sarf edildiği kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre; Şanlıurfa’da 562 ayrı köyde, hazine adına kayıtlı 16 bin 724 adet parselde, 549 bin 617 dekar arazi, 10 bin 522 çiftçi ailesine kiraya verildi. Her yıl yapılan arazi kiralama çalışmaları kapsamında, toplam kiracılara ortalama 1000 yeni kiracı çiftçi ailesinin eklenerek, devletin hüküm ve tasarrufu altında yer alan ancak kadastro çalışmalarında parsel numarası verilmemiş tapulama harici yerler tanımındaki taşlık ve ham toprak niteliğindeki alanları tespit ederek, tapu tescilini hazine adına kayıtlı parsel olarak işledikten sonra, arazi kiralama yolu ile tarımsal faaliyete kazandırıldığı, ayrıca hazine adına kayıtlı sulu çeltik tarlası vasıflı arazilerin, çiftçilikle uğraşan ailelere kiraya verildiği belirtildi. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251