Pancar tarımında dünyada bir ilk! Tarım robotu çiftçiyi anlık bilgilendirecek!

Kayseri Şeker ve ADF Mühendislik işbirliği ile TÜBİTAK-TEYDEB 1501 kapsamında desteklenen projeyle otonom (insansız) tarım robotu çalışmaları devam ediyor. Kayseri Şeker 4’ncü Tarla Günleri etkinliklerinde prototipinin tanıtımı yapılan otonom (insansız) tarım robotu pancar tarımında Dünya çapında ilk örnek çalışma özelliği taşıyor.

Pancar tarımında dünyada bir ilk! Tarım robotu çiftçiyi anlık bilgilendirecek!
banner200

Rekolte tahmininden, görüntü işleme ile erken hastalık tespitine, nem ve sıcaklık ölçümünden, ilaçlamaya varıncaya kadar pancar tarımında Türkiye’de ve Dünya’da ilk olma özelliği taşıyan tarım robotu görücüye çıktı. Kayseri Şeker AR-GE Merkezi ve ADF Mühendislik iş birliği ile 2019 yılında çalışmaları başlatılan TUBİTAK-TEYDEP 1501 destekli proje kapsamında otonom (insansız) tarım robotu tasarım çalışmaları devam ediyor.

Kayseri Şeker’in bu yıl dördüncüsü düzenlenen tarla günleri etkinliklerinde tanıtımı yapılan otonom (insansız) tarım robotu; pancar tarlasında rekolte tahmini, nem ve sıcaklık ölçümü, ilaçlama, toprak analizi, görüntü işleme teknolojisi ile hastalık tespiti ve anlık müdahale ile ergonomik ilaçlama yapılması gibi birçok işlevi üzerinde barındırıyor.

Enerji bataryaları ile kendi kendini şarj eden ve 24 saat aralıksız çalışabilen İnsansız Tarım Robotu GPS uygulaması ve yapay zekâ sistemi ile yaptığı analizleri veri tabanına işleyerek cep telefonları ya da tabletler üzerinden çiftçilere bulundukları noktalardan anlık bilgilendirme rahatlığını sunması da öngörülüyor.

Kayseri Şeker AR –GE Merkezi’nin ADF Mühendislik ile birlikte yürüttüğü projenin 2022 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor. Proje şeker pancarı alanında belirlenen özellikler kapsamında Dünyada ilk örnek olmayı hedefliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2021, 18:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacı Hüseyin böge
Hacı Hüseyin böge - 3 ay Önce

Pancar EKECEK çifci bulursanız dap güpresı tonu 6800 tl

Köylü
Köylü - 3 ay Önce

Cevabımız var nbş şekerini kaçak kullandırırsanız şekere zam gelmez hesabını yap bakalım bu şartlarda pancar ekilirmi geçen yıl 2300 tl ye aldığımız gübre bu yıl 6600 tl diğer girdilerde buna keza bu şartlarda nasıl pancar ekilir

Köylü
Köylü - 3 ay Önce

Pancar ekecek çiftçiyi bu şartlarda zor bulursunuz taban fiyatı 336 tl harca harca bitmez bal küpüde verdiği gübreyi güncel fiyattan keser

ali şeker
ali şeker - 3 ay Önce

gösteriden bıkmadınız şekere 4 yıldır dogru dürüst zam gelmiyor halilşle bu pancarın taban fiyatını etkiliyor varmı bu konuda bir açıklamanız yok e o zaman ne diyorsunuz

banner251