Karadeniz’deki doğalgaz keşfi tarım sektörünü nasıl etkileyecek? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Karadeniz gazıyla ilgili olarak bugün açıklanan müjdenin tarım sektörü açısından da ayrı bir önemi bulunuyor. Azotlu gübrelerin ham maddesini doğalgaz oluştururken, Karadeniz gazıyla birlikte Türkiye bu konuda da dışa bağımlılıktan kurtulacak. Karadeniz gazının 2023'te kullanılmaya başlanmasıyla birlikte gübre sanayisine de ucuz girdi temin edilmiş olacak.

Karadeniz’deki doğalgaz keşfi tarım sektörünü nasıl etkileyecek? 
banner200

Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirirken, Türkiye çıkarılacak doğalgazla dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin Tuna-1 sahasında 320 milyar metreküp doğalgaz keşfettiğini duyurdu. Keşfedilen bu doğalgazın enerjide Türkiye’nin elini önemli oranda rahatlatması beklenirken, tarım sektörünü de yakından ilgilendiriyor.

Türkiye’de gübre sektörü hammadde bakımından yüzde 95 dışa bağımlı üretim yaparken, özellikle azotlu gübrelerin üretiminde doğalgaz kullanımı önemli bir yer tutuyor. Keşfedilen doğalgazın çıkarılarak tüketime sunulmasıyla birlikte gübre sektörünün de doğalgaz hammaddesi bakımından önemli oranda dışa bağımlılıktan kurtulması bekleniyor. 

TÜRKİYE'DE TÜKETİLEN GÜBRENİN YÜZDE 65-70'İNİN HAM MADDESİNİ DOĞALGAZ OLUŞTURUYOR

Tarım sektöründe kullanılan azotlu gübrelerin hammaddesini doğalgaz oluştururken, azotlu gübrelerin toplam gübre tüketiminin içindeki payı yüzde 65-70 seviyelerinde bulunuyor. Karadeniz’den çıkarılacak doğalgaz, enerji sektöründe olduğu gibi tarım sektörünün önemli bir girdisini oluşturan gübrede de dışa bağımlılığı azaltacak. Doğalgazın yurt içinden tedarik edilmesiyle birlikte azotlu gübrelerin üreminde sanayiye ucuz hammadde girdisi sağlanmış olacak. 

GÜBRE ÜRETİMİNDE YILLIK 1 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ KULLANILIYOR

Türkiye, iç tüketimini karşılamak için her yıl 45-50 milyar metreküp gaz ithal ediyor. İthal edilen doğalgazın yaklaşık 1 milyar metreküpü gübre sektöründe kullanılıyor. 

Doğalgaz ne zaman çıkarılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün açıkladığı müjdeyle birlikte  doğalgazın kaç yılda çıkarılacağı ve kullanılabilir hale geleceğiyle ilgili de bilgiler verdi. Erdoğan, hedefin 2023 yılı olduğunu ve 2023 yılında Karadeniz gazının kullanıma sunulmasının amaçlandığını belirtti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 22:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burhan
Burhan - 1 yıl Önce

Bu bakan ve ekibi oldugu surece hic birsekilde etkilemez disardan tecrubesiz bakan yardimcilarini atiyorsunuz..kasinti uslup bilmez kendini birsey oldum zanneder bunlar size zarar veriyor

Hüseyin KURT
Hüseyin KURT - 1 yıl Önce

Sayın Cumhurbaşkanım size inanıyoruz, doğru ançak Venuzualladan peynir ithaline başladık, buda vasıfsız iş bilmez, kripto fetö cülerin emri altında hareket eden bakan ve yardımcısıyla bu iş yürümez. Tarım bakanlığında tarihin en büyük yolsuzlukları yaşanıyor. Sizleri gerçeğe aykırı belgelerle yanıltıyorlar. Tarım bakanlığında adamlar açıktan hırsızlık yapıyorlar bakan bey ya korkuyor yada çekinerek sessiz kalıyor. Adam devletin 2 milyon 500 bin lirasını belgeli çaldığı ortada iken bakan bey ses çıkartamıyor. Belgeleri sizlere arz edebiliriz. Fetö ile kim dirsek temasında ise bakan bey onu yönetici atıyor. Bu adam da kim sizin yanınızda ise sahte belgelerle yöneticileri görevden altıratak sizlere karşı görüştekileri yönetici yaptırıyor. Artık Samsun da halk protestoya kalkıştı valibey zor ikna ederek halkı vaz gecirdi. Diğer Gap, dokap, ipekyolu gibi devletin diğer kuruluşlarından tarıma destek amacıyla yapılan yatırımlarda firma ve tüzel kişilik sahibi açık açık patayı alıyor yiyor. Bizim bakan efendi de bunu açık açık görüyor ses çıkartmıyor. Ortada tesis yok böyle bir bakan ne kadar sizlere ve vatana hizmet yolunda hiç laýık biri değil. Sizler 24 saat çalışıp dünya ile müacadele edip aman ülkem bir adım ileri gitsin mücadalesi verirken bu adam neyin kafasını yaşıyor buna bir bakın. Gerçekten bizler sonuna kadar yanındayız ançak bunun gibi kişiler sizlere el altından çok büyük zararlar veriyor.

REIS
REIS - 1 yıl Önce

bir mujdede cifciye ver ALLAH askina TKK ne kadar bos beles koltuk maas sevdalisi ise yaramaz genel MURİD var alayini aldim de gercek vatan evladini gerir yeminle cifcide savunma sanayi gibi cigir acar bunlari da ait olduklari yere yolla bahce sulasin zeytin toplasın el etek opsun yeter duy gariban cifcinin sesini yeminle senin devletin milletin altini oyuyor bazilari demedi deme

Oozn
Oozn - 1 yıl Önce

Gübre maliyeti ucuzlasa bile çiftçiye yansımaz bu. Daha uyanamadık!!

Remzi
Remzi - 1 yıl Önce

Hiç fiyat düşermi burası Ortadoğu müslümanların kanının emildiği bölge..burada sadece ülkeyi yönetenler para kazanır....eşşekler semer vurulsada petrol doğalgaz bulunsada eşşektir

banner151

banner251