İthal buğday fiyatları uçtu! 1 ayda tonu 1300 lira arttı!

Toprak Mahsulleri Ofisi, 5 Haziran’dan buyana 6’ncı ekmeklik buğday ithalat ihalesini bugün yaparken, içeride kurların yükselmesi dışarıda ürün fiyatlarının artmasından dolayı ithal buğday fiyatları bir ay içinde 1300 lira birden arttı. Buğday fiyatlarının korkunç bir şekilde artması ekmek fiyatlarına yeni zamları gündeme getirecek. 

İthal buğday fiyatları uçtu! 1 ayda tonu 1300 lira arttı!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bugün 385 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ihalesi yaptı. İhalede oluşan fiyatlar, yeni bir rekor kırarak 385 dolara çıktı. En son Ekim ayında yapılan ihalede ithal buğday 351 dolardan ithal edilmişti.

TMO'DAN 6'NCI BUĞDAY İTHALAT İHALESİ 

TMO, 5 Haziran’da başladığı ekmeklik buğday ithalatının 6’ncısını bugün yaptı. 385 bin ton ekmeklik buğday ithalat ihalesi yapan TMO, ihaleyi onaylaması durumunda 5 Haziran’dan buyana toplam 2 milyon 20 bin ton ekmeklik buğday ithal etmiş olacak. 

İTHAL BUĞDAY FİYATLARI YENİ BİR REKOR KIRDI

385 bin ton ekmeklik buğday ithalat ihalesinde oluşan fiyatlar, ortalama 385 dolar/ton ile yeni bir rekor kırdı. En son 21 Ekim’de yapılan ekmeklik buğday ithalat ihalesinde ortalama fiyat 351 dolar seviyesinde sonuçlanmıştı. Buna göre ithal ekmeklik buğday fiyatı tonda 34 dolar daha artmış oldu. 

İTHAL BUĞDAY 4 BİN 680 TL’YE ÇIKTI 

Liman maliyeti ile birlikte ithal ekmeklik buğdayın maliyeti 390 dolara çıkarken, bugünkü kur üzerinden hesap edildiğinde (1 dolar 12 TL) 4 bin 680 TL/Ton ediyor. TMO’nun ihalede oluşan fiyatları onaylaması durumunda Mayıs ayında 2 bin 250 TL alım fiyatı açıklamasına rağmen ithal ekmeklik buğdayı 4 bin 680 TL’den ithal etmiş olacak. 

YAPILAN HER İHALEDE FİYATLARIN ARTMASI DİKKAT ÇEKİYOR

TMO 4 Ağustos'ta yaptığı ekmeklik buğday ithalat ihalesinde ortalama fiyatlar 300 dolar seviyesinde gerçekleşmişti. TMO, 300 doları yüksek bulduğu için 395 bin ton olarak çıktığı ihalede 245 bin tonunu onaylamış, 150 bin tonluk kısmını ise iptal etmişti. Ancak 2 Eylül'de yapılan 300 bin tonluk ekmeklik buğday ithalat ihalesinde fiyatlar 31 dolar artarak 331 dolara, 21 Ekim’de yapılan 300 bin tonluk ihalede ise fiyatlar 20 dolar daha artarak 351 dolara çıkmıştı. Bugün yapılan ihalede ise fiyatlar 34 dolar daha artarak 385 dolara çıktı. 

ÇİFTÇİ İÇİN YAPILMAYAN SANAYİCİ İÇİN YAPILIYOR 4 BİN 680 TL’DEN İTHAL EDİP 2 BİN 650 TL’DEN SATILACAK!

Diğer taraftan TMO Kasım ayı ekmeklik buğday satış fiyatını 2 bin 650 TL/Ton olarak açıklarken, ithal edilen fiyatlara göre tonda 2000 TL zararına satacağını gösteriyor. TMO’nun çiftçiyi korumak için piyasanın altında kalmasına rağmen alım fiyatını güncellemezken, sanayiciye çok düşük fiyattan vererek kamu zararı yapılması dikkat çekiyor. 

TMO PİRE İÇİN YORGAN YAKMAYA DEVAM EDİYOR

Tarımdan Haber yazarı ziraat mühendisi Faik Toy, bu duruma tepki göstererek, “TMO pire için yorgan yakmaya devam ediyor. Bugün tonunu 4750 TL’ye ithal ettiği 385 bin ton ekmeklik buğdayı sanayiciye 2650 TL’ye satacak. İthal edilen buğdayın her tonu için çiftçinin buğdayına verilen ton fiyatı kadar devlete görev zararı yazılacak” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 18:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 1 hafta Önce

Vay güzel ülkem vay kendi çiftçisine gelince kaşıkla elin çiftçisine gelince kepçeyle veren bir devlet varmı bu dünyada

Üretici
Üretici @Ep - 4 gün Önce

Başkasının cifçisine demek hafif. Gavura gelende sonsuz para demeklazım.

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 1 hafta Önce

"Buğday ile koyun gerisi oyun" demişler bugünlerde bu sözü daha iyi anlıyorum üretmekten başka çaremiz yok dilerim tedbir alırlar da gelecek yılları kurtarırız ama bu vurdumduymazlık, çözümsüzlükle bugünleri çok ararız.

sedaT
sedaT - 1 hafta Önce

Maalesef bizim ülkemizde yetişen bugdayın ekmeklik kalitesi düşük kendi ekdimiz bugday dan un yapdırdık ama bırak yufka açmayı çörek bile olmadı

Üretici
Üretici @sedaT - 4 gün Önce

Hangi yüzyılda yaşıyorsun teknik veriler ortada getirilen cöplükleride insanlar işlemeden ölçebiliyor. Ha ülkemizin bazı bölgelerinde verimi az olsada kalitesi en yüksek buğday lar cıkıyor.

banner151

banner251