İstanbul Rumeli Üniversitesi: Çiftçimiz katma değeri yüksek ürünleri tanımalı ve tercih etmeli

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. H.Tamer Dodurka, tarımın sürdürülebilir olması için karlılığın esas olduğunu belirterek, "Bu nedenle çiftçimiz katma değeri yüksek ürünleri tanımalı ve tercih etmelidir" dedi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi: Çiftçimiz katma değeri yüksek ürünleri tanımalı ve tercih etmeli
banner200

İstanbul Rumeli Üniversitesi Tarım Hayvancılık ve Gıda Uygulama, Teknoloji ve Araştırma Merkezi üniversitenin Çatalca’daki Fikriye Balcı yerleşkesinde faaliyetlerine başladı.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. H.Tamer Dodurka tarafından yapılan açıklamada tarım ve gıdanın günümüzde çok disiplinli çalışmalar gerektiren sektörler olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “Bütün dünyada tarım ve hayvancılık sektörü, kırsal turizm, agro-turizm ve gastronomi turizmi bacasız sanayi olarak nitelendirilirken özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte sağlıklı gıdaya ulaşmanın ve sağlıklı çevrede yaşamanın kıymeti daha iyi anlaşıldı. Tarımsal alanların günden güne betona yenik düşmesi ve bizleri bekleyen yeni salgınlar nedeniyle tarım sektörü daha fazla stratejik hale geldi.

1 KİLO MANDALİNA İLE BİR KİLO KURUTULMUŞ MANDALİNA FİYATI ARASINDA 30 KAT FARK VAR

Sektörün güçlenmesi için ise ürünlerde katma değerin arttırılabilmesi ve harcanan emeğin azaltılabilmesi büyük önem taşıyor. Örneğin bir kilo mandalina ile bir kilo kurutulmuş mandalina fiyatı arasında yaklaşık 30 kat fark vardır. Tarımın sürdürülebilir olması için karlılık esastır, bu nedenle çiftçimiz katma değeri yüksek ürünleri tanımalı ve tercih etmelidir. Bu tarz ürünlerin bölge iklimi ve toprak yapısına uygunluğu araştırılıp çiftçiye öncü olunmalıdır. Üniversitemizin Tarım Hayvancılık ve Gıda Uygulama, Teknoloji ve Araştırma Merkezi, özellikle bu alanlarda uygulama, araştırma ve eğitim çalışmalarına ağırlık verecektir.

Bu nedenle merkezimiz bölge çiftçisine model olacak ürün desenlerini araştırmanın yanı sıra bitki genetiği gibi ülkemizde az çalışılan alanlara yoğunlaşıp katma değeri yüksek ürün elde etmek için çaba sarf edecektir. Ayrıca bu merkezimizden, üniversitemiz bünyesinde yer alan Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Meslek Yüksek Okulu’na bağlı Aşçılık Programı öğrencileri yararlanacaktır. Bilindiği gibi gastronomi turizminin dünya turizmindeki ağırlığı gün geçtikçe artmaktadır.

Bu turizmin gelirleri de diğer birçok turizm çeşidinden daha yüksektir. Gastronomi turizminin ülkemizde yayılmasında gastronomlara büyük görev düşmektedir. Merkezimiz sayesinde Gastronomi mezunlarımız bu amaca uygun şekilde, ürünü tarladan sofraya uzanan tüm süreçleriyle tanıma, kalite ayrımlarını yapabilme, kaliteli ham maddeye nasıl ulaşacağını, nasıl muhafaza edileceğini ve en sonunda onları sanatsal şekilde nasıl sunacağını öğrenme imkanına sahip olacaklardır. Tarım Araştırma Merkezimiz etrafı çevrili 200 dönümlük alanda on binlerce ağacın ve ekilecek geniş tarım arazilerinin yanı sıra hayvansal ve tarımsal işletme binalarına sahip olan Çatalca Fikriye Balcı Yerleşkesinde hizmete girmiştir. Öğrencilerimize ve ülkemize hayırlı olsun’’

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 13:52
YORUM EKLE
banner151

banner251