Gübreye kredi kart limitleri bile yetmiyor! Çiftçi tarımsal kredi limitlerinin artırılmasını istiyor!

Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, bankaların temin ettiği ve üreticinin sadece tarımsal alımlarda kullandığı kredi kartlarının gübre almaya bile yetmediğini belirterek, bankalardan tarımsal kredi kart limitlerinin artırılmasını beklediklerini kaydetti.

Gübreye kredi kart limitleri bile yetmiyor! Çiftçi tarımsal kredi limitlerinin artırılmasını istiyor!
banner282

Sözcü Gazetesi'nden Sayime Başçı'nın haberine göre, Bankaların temin ettiği ve üreticinin sadece tarımsal alımlarda kullandığı kredi kartlarının gübre almaya bile yetmediğini dile getiren Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, sözleşmeli üretimlerde de şirketlerin tohum desteği verirken artık gübre desteğini çekmeye başladığını aktardı. Okay, artık çiftçi mahsulünün tamamını da satsa maliyete yetmediğini anlattı.

ÇİFTÇİNİN DÜNYASI BORÇ OLDU

Son bir yılda yüzde 200 ile yüzde 430 arasında değişen oranlarda zamlarla satılan gübrenin dışında tarımsal ilaçlarda ise fiyatların ikiye katlandığını aktaran Okay, üretim sisteminin kilitlendiğini vurguladı. Bankalardan tarımsal kredi kart limitlerinin artırılmasını beklediklerini söyleyen Okay, ortalama 30 bin TL limitli bir kart ile çiftçinin ihtiyacı olan tohumu, ilacı ve gübreyi alamadığını anlattı. Okay, “Gübre bayisi, akaryakıtçı, ilaç bayileri vadeli satış yapmak istemiyor. Piyasa yüzde 80 nakite döndü. Maliyetler arttı. Karttaki komisyon oranları yükseldi. Çitçinin parası yok, dünyası borç oldu” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 18:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eeeeee
Eeeeee - 5 ay Önce

Kırsal kesimde sandıktan seçimlerde hep Cehape çıkıyor. Çiftçiler hep Cehapeye oy veriyor. Bu durumun sebebi bu zihniyet. Çözüm önerisi çok güzel. Girdi fiyatlarının makul seviyede gitmesi yerine kredi limiti arttırılması kimsenin aklına gelmezdi. Bu fikiri bulan arkadaşı tebrik ederim

Aaaa
Aaaa - 5 ay Önce

Pahalilik limit arttirimi ödeyememe ve sonra icra haciz gitti tarla kim alir belli degil olacaklar bunlar. Ciftcinin kurdugu ilr ciftciye bakamaz hale getirdiler yazik Allah bildigi gibi yapsin bu hale getirenleri...

elktiriğe mazota yapılan zamlar
elktiriğe mazota yapılan zamlar - 5 ay Önce

sınır tanımayan orantısız zamlar

Arif
Arif - 5 ay Önce

Ey Müslüman kardeş. Öyle sorucana neden bu gübre yurt dışından 400 dolara alınıp 1000 dolara satılıyor.. bunu sor önce.... oturduğunuz koltuğu hak edin...

Emre
Emre - 5 ay Önce

Kredi limiti artırımı isteyen arkadaş,sen mal satacaksın diye ben kredi limitini arttırıp hepten batacağım,sen kime hizmet ediyorsun,sen ananın en akıllı oğulumusun, ben batıp aç kalacağına siz aç kalın,üretimi yorum artık,takiii her girdi maaliyeti bedava olana kadar,artık siz yalvarın bizi doyursun diye.

KUDRET ŞERBETÇİOĞLU
KUDRET ŞERBETÇİOĞLU - 5 ay Önce

Gübre fiyatları düşürülmezse olucaklar
Kuraklıktan daha fazla etki kıtlık
Gıda enflasyonu
Hayvancılığın sonu
Sonuç açlık geçim sıkıntısı
Halk sokağa
Demekrasi getiren kardeş ülkeler
Şimdiye kadar yapılmak istenen sonuç
Federasyonlar Türkiyesi
UYAN VE BU TUZAĞA ENGEL OL
NEYAP NE ET GÜBRE FİYATLARINI DÜŞÜR ÜLKENE ÜRETİCİNE SAHİPÇIK
ÜLKENE SAHİP ÇIK

Ali Sözen
Ali Sözen - 5 ay Önce

Taban Gübrenin ton fiyatı 750 tl. idi. Kredim 12000 tl. idi. Sıkı durun şimdi... Taban gübrenin tonu oldu (üre gübreyi hiç söylemeyim) 8500 tl. Ve benim kredim halaa 12000 tl. biliyor musunuz. Bozdur bozdur harca. Bu arada 170 dönüm yer ekiyorum bilği.

banner151