Gübre fiyatları çiftçinin canını yakıyor!

Son günlerde zam üstüne zam yiyen gübre fiyatları çiftçinin canını yakıyor. Üre gübresinin fiyatı 3000 liraya dayanırken, GÜBRETAŞ'ın 10 gündür satışları kapalı, İGSAŞ ise bugün itibariyle satışları kapattı. Fiyatların artması bir tarafa satışların da durması "Gübrede neler oluyor?" sorusunu gündeme getirdi.

Gübre fiyatları çiftçinin canını yakıyor!
banner200

ÖZEL HABER / Dolar kuru 8.5 lira iken 46 azotlu gübrenin fiyatı 2400 lira iken, dolar kuru 7.4 lira seviyesinde olmasına rağmen gelen zamlarla birlikte 46 azotlu gübre fiyatlarının tonu 3000 liraya dayandı. Yine 26 azotlu CAN gübre fiyatları da 1100 liralardan 1850 liralara çıktı. Fiyatların yükselmesine rağmen GÜBRETAŞ yaklaşık 10 gündür üre satışlarını durdururken, İGSAŞ’ta bugün satışları kapattı. 

GÜBRE FİYATLARI ÇİFTÇİYİ VE TARIMSAL ÜRETİMİ TEHDİT EDİYOR

Üre gübresinin kullanımının artacağı bir dönemde fiyatların arka arkaya zamlanması çiftçiyi ve tarımsal üretimi ciddi anlamda tehdit etmeye başladı. Dolar kuru 8.5 liraya çıktığı dönemde üre fiyatlarının tonu 2400 lira seviyesinde bulunurken, kurların düşmesine rağmen fiyatların 3000 liraya dayanması, “Gübrede neler oluyor?” tepkisine neden oldu. 

TARIM BAKANLIĞININ SESSİZLİĞİ ÇİFTÇİNİN TEPKİSİNİ ÇEKİYOR 

Gübre fiyatlarının yükselmesi çiftçinin tepkisini çekerken, üretimi olumsuz etkileyecek olan bu fiyat artışlarına karşılık Tarım ve Orman Bakanlığının konuyla ilgili bir açıklama yapmaması ise dikkat çekiyor. 

ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI YAKINDAN TAKİP EDEN ZİRAAT MÜHENDİSİ FAİK TOY GELEN ZAMLARI DEĞERLENDİRDİ 

Sosyal medyada çiftçinin sorunlarına yönelik yaptığı paylaşımlarla dikkat çeken Ziraat Mühendisi ve aynı zamanda kendisi de çiftçi olan Faik Toy, Tarımdan Haber’e gübre fiyatlarında yaşanan artışla ilgili olarak çarpıcı tespitlerde bulundu.

ÇİFTÇİ BU FİYATLARA GÜBRE KULLANAMAZ!

Hükümetin çiftçiye üretimi artırın çağrısı yaptığı bir dönemde, üre gübre fiyatlarının 3000 lira kadar çıkmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını dile getiren Toy, "46 azotlu gübre fiyatları hasattan sonra yani 5-6 ay önce 1900 lira iken bugün bu fiyatlar 3000 liraya çıktı. Yine 26 azotlu CAN gübre fiyatları da 1100 liradan 1850 liralara yükseldi. Hükümet çiftçiye üretimi artırın diyor. Pekala çiftçi bu fiyatlardan gübreyi alıp nasıl kullanacak? Bakanlığın biran önce bu fiyatlara karşı tedbir alması gerekiyor. Yoksa çiftçinin bu fiyatlara bitkinin ihtiyacı olan gübreyi kullanması imkansız" dedi. 

GÜBRETAŞ PİYASAYA GÜBRE VERMİYOR!

Fiyatların arttığı gibi gübre piyasasının önemli aktörü olan GÜBRETAŞ gibi firmaların piyasaya ürün vermediğinin altını çizen Toy, “Ülkenin tarımsal üretimini yakından ilgilendiren böyle bir sorun karşısında hiçbir yetkili de çıkıp çiftçiye karşı bir açıklama yapmıyor. Sanki böyle bir sorun yokmuş gibi davranıyorlar” tepkisinde bulundu. 

ÇİFTÇİ ÖNERİLEN GÜBREYİ KULLANIRSA ALACAĞI ÜRÜN GÜBRE FİYATINI BİLE KARŞILAMAZ

GÜBRETAŞ’ın bir dekara kullanacağı gübre miktarı ile yaptığı paylaşımlara da tepki gösteren Toy, “Çiftçi GÜBRETAŞ’ın önerdiği gübre miktarını ürününe kullanırsa, bir dekardan alacağı ürün gübre fiyatını bile karşılamaz” dedi. 

TARIM BAKANLIĞI VE ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİ NEDEN SESSİZ?

Tarım ve Orman Bakanlığının piyasaları regüle etmek için iç piyasadan daha pahalıya yurt dışından 2 bin liradan arpa ithal ettiğini anımsatan Toy, “Ancak asıl piyasaları regüle edecek olan çiftçinin üretimidir. Fakat çiftçinin maliyetlerini en çok etkileyen gübre için bir regülasyon neden düşünülmüyor? Başta Tarım Bakanlığı olmak üzere çiftçi örgütlerinden çitçinin gübrede yaşadığı soruna yönelik neden hiçbir açıklama yapılmıyor” değerlendirmesinde bulundu. 

BİN DEKARDA ÇİFTÇİNİN GÜBRE MALİYETİ 6 AY İÇİNDE 33 BİN LİRA ARTTI!

Gübre fiyatlarındaki artışın çiftçinin girdi maliyetlerini nasıl olumsuz etkilediğini de rakamlarla ortaya koyan Toy, "6 ay önce 30 ton üre gübresi için 57 bin lira ödeyen çiftçi, şimdiki fiyatla 30 ton üre alacak olan çiftçi 90 bin TL ödemek zorunda" dedi. 

GÜBRE BAYİLERİ DE FİYAT ARTIŞINA TEPKİLİ!

Sektördeki gübre bayileri artan fiyatlar karşısında kendilerinin de çaresiz kaldığını belirterek, “Bir gün önce sattığımız ürünü tekrar alıp yerine koyamıyoruz. GÜBRETAŞ, 10-15 gün önce üre gübresinin fiyatını 2585 lira olarak açıklamıştı. Ancak fiyat güncellenmediği gibi piyasa ürün de verilmiyor. GÜBRETAŞ’ın satışları kapalı. Fiyat artışlarına gerekçe olarak yurt dışı piyasalar gösteriliyor” açıklamasında bulundu. 

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU!

Gübre fiyatlarına gelen zamlar sosyal medyada gündem oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı ile çiftçi örgütleri konuya duyarsız kalırken, çiftçi sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla tepkisini ortaya koyarken, çiftçinin çaresiz kullanacağı gübre miktarını düşüreceğine dikkat çektiler. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 15:34
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aksaçlı
Aksaçlı - 9 ay Önce

Çiftçi kardeşler sizlere önerim klasik üst gübrelerin yerine akllı üre ve şeker gübreleri var.Hem daha az atıp toprakta kalma süreleri fazla hemde cebinizden çok daha az ödüyorsunuz.Gidip kooperatiflerde hesaplattırın denemesi bedava.Gübretaş piyasaya gübre veremiyor.Sadece kooperatiflere şu anda gübre veriyor doğru.Hiç kafanızı kaldırıp bu gübrenin tonu yurtdışında kaç para araştırdınızmı.Gübretaş bugünkü yurt dışı fiyatları üzerinden gübre getirirse çiftçi üreyi 3500 tl den aşağıya alamaz.Bu yıl gübretaş hem güz döneminde hem bahar döneminde kar gözetmeden piyasayı bana göre aşağıda tutmaya çalışmıştır.Gübretaşın gübreleme programlarını kullananlar zarar eder demişsiniz.Ben youtube dan takip ediyorum Türkiyenin her tarafında denemeler kurarak birebir sonuçlarını videolarda paylaşıyorlar.Neden her yapılanın içinden cımbızla birşeyleri çekip sadece gübretaşı hedef alıyorsunuz.Biraz araştırıp konuşmanızda yarar var bence.

Talip çolak
Talip çolak @Aksaçlı - 9 ay Önce

Bizim köyde gübretaş kullanmıyoruz herkesi kullanmamaya davet ediyoruz Toros ege Gemlik igdaş bağfaş kullanıyoruz daha hesaplı daha kaliteli

Milletin efendisi
Milletin efendisi @Aksaçlı - 9 ay Önce

Faik Toy Bursalıymış. Ulan bu Gübretaş ne çekti Bursalılardan be! Faruk Çelik zamanında doluştular hala yok hisseydi yok gübre veremiyordu sallayıp duruyorlar Faik de puslu havayı seviyor o da bir tane sallıyor. Faikciiiiim az rahat bırakın la şirketi...

İsmail deniz
İsmail deniz - 9 ay Önce

Yaş 52 hiç böyle yokluk çekmedim bu nedir millet geberiyor sarayın haberi yok onlara göre uçuyoruz böyle yalancı bir devlet olmaz olsun yalancılar millet gecinemiyor

Ali dag
Ali dag - 9 ay Önce

Tarım bakanı ekmeğin diyor biz ithal ederiz diyor paramız var diyor biz anlamıyoruz suç bizim ..

Yürü be Faik!
Yürü be Faik! - 9 ay Önce

Faikciğim pası atmış, Tarımdanhaber voleyi çakmış. Merak ediyorum, bu Gübretaş düşmanlığı nedir bilader? İnsanda biraz utanma olur. Çifçinin ırzına geçmek için fırsat kollayanlar stok yapmak ister, gübretaş size gübre yok der, hemen bir organizasyon hooop fatura gübretaşa. Her sezon aynı terane. Yiyorsa toros desenize mesela. yok demezler. Niye, gübretaşa sonrada tarımkrediye çakmak kolay. Artık baydı haberiniz olsun. Gübretaş çifçinin malıdır onun en mühim teminatıdır çakallarla dans etmemiştir onlara pabuç bırakmamıştır. İsteyen gider koperatiften alır malını. Sıtokçular daha çoook ağlarsınız ama artık eski camlar bardak oldu haberiniz olsun

Toprağa değil borsaya
Toprağa değil borsaya - 9 ay Önce

Gübre değil Gübretaş hissesi alsalardı bir yılda 30 kat kar edeceklerdi. İdarecilerin bilip alıp milyoner olduklarını çiftçi bilememiş.

Neden?
Neden? @Toprağa değil borsaya - 9 ay Önce

Keselerine değilde Gübretaş'a hisse aldırsalardı ve kazanılanın 500 milyonunu da gübre fiyatının sübvanse edlmesi için kullansalardı olmazmıydı? Olurdu elbette ama yakın yandaş zengin edilemezdi o zaman. Masak, Spk vs hepsi susuyorsa vardır bir nedeni.

Ciftci
Ciftci - 9 ay Önce

Gübre ve yem fiyatları enflasyona zarar vermiyormu bir tek süt fiyatları mi enflasyona dokunuyor. Matematikten bu kadar mı anlıyorsunuz .bunun matematikle alakası yok amaç üreticiyi soymak üreticinin alinterini calmak

Misafir
Misafir - 9 ay Önce

Tarim urunlerini ithal edenler. Gubre fiyatlarinida 1 tl ye dusursun

Vicdani sorular Tarım Kredi Genel Müdürlüğü
Vicdani sorular Tarım Kredi Genel Müdürlüğü @Misafir - 9 ay Önce

Sorum şu Genel Müdür ataması hukuksuz mu değil mi ? Dışardan gelip hiçbir tecrübesi olmadan İki yılda daire başkanı olmak personelin hakkını çalmak değişimdir . kurumu binlerce personeli varken .İnsanın Ar damarı patlayınca yapacak birşey kalmıyor. Evet Padişahın işi ne

Misafir
Misafir - 9 ay Önce

1 dekar arpa icin kullanılan gübre 200 tl.


banner151

banner251