Çiftçiye hibeli makinede büyük tuzak! Hibeden önce 80 bin lira olan römorkun fiyatı 120 bin liraya çıktı! 

Tarımsal alanda hibe ile makine alan çiftçi yine mağdur oldu. Hibeli ekipman alımına yüzde 50 hibe desteği açıklandı 10 tonluk römorkun fiyatı 80 bin liradan 120 bin liraya çıktı. 

Çiftçiye hibeli makinede büyük tuzak! Hibeden önce 80 bin lira olan römorkun fiyatı 120 bin liraya çıktı! 
banner282

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, Tarım ve Orman Bakanlığının ekipman için yüzde 50 hibe desteğini açıklamadan önce 10 tonluk römorkun fiyatının 80 bin TL olduğunu ancak destek açıklandıktan sonra aynı römorkun fiyatının 120 bin TL’ye çıktığını belirtti. Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu konuda yapmış olduğu açıklamayı hatırlatan Toy, “Bakanlık hibeden kaynaklı fiyat arttıran firmaların canına okuyacağım demişti, maalesef fiyatlar bizim canımıza okudu” dedi. 

HİBE DESTEĞİNE GÜVENİP ALMADI 40 BİN LİRA ZARAR ETTİ

Toy, kendisinin 1 adet römork için müracaat ettiğini ancak yedek listede yer aldığını ifade ederek, “Desteğe kanmayıp o zaman alsaydım 80 bin TL’ye almış olacaktım” tepkisinde bulundu. 

BEKİR PAKDEMİRLİ CANLARINA OKUYACAĞIZ DEMİŞTİ!

Bilindiği üzere tarımsal ekipman alımlarında hibe desteğinin açıklanmasıyla birlikte firmalar ürünlerine destek oranında zam yaparak verilen desteğin çiftçiye gitmesine engel oluyor. Bu konuda eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada bu konuda çok şikayet aldıklarını belirterek, tarımsal alanda hibe ile makine alan çiftçinin aldığı ürünlere zam yapan firmalara büyük cezalar kesileceğini belirtmişti. Ancak gelinen noktada firmaların ürünlerine hibe desteğinin açıklanmasıyla birlikte istedikleri şekilde zam yapmaya devam ettikleri görülüyor. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 2 hafta Önce

destek sanayiciye tüccara yarıyor yıllardır. sanayici desteği duyunca fiyatı ikiye katlıyor yıllardır böyle.bence destekler kaldırılmalı. o zaman sanayici sanayici hem rekabet için kaliteyi artırır hem de fiyatı dengeler. destek var nasılsa çiftçi alacak diye ayakları dayıyorlar.

İzzet günbeği
İzzet günbeği - 2 hafta Önce

Zaten 30.000 bin olan bi tarim alettini 70.000 bin yaptılar bi espirisi kalmadı %50 hibenin ben vaz geçttim çiftçi olarak

Cafer ATA
Cafer ATA - 2 hafta Önce

Çiftciye verilen ekipman desteğini derhal kaldırılması gerek desdekden önce bir 16 lı ekermak mibzer 7500 TL idi desdekverilmeye başladı 70 000tlye çiktı desdek veriliyor diye çiftci ekipmanı tamam oldugu halde sürünün arpaya yani yeme koştugu ğibi tarım aletine koşuyor sanayiciye habire 3 veya 5 katlıyor sanayicide bu çiftci neşel olsa alacak diyor çiftci habire borçlanıyor ondan sonra devlete bakmıyor diye veryansınediyor. Sençiftci olarak 3senelik 5senelik malzemeyi degiştiriyorsun hayır değiştirmeden olmuyormu pantolonun yamalığını kapatmadan bir yamalıkdaha açıyorsun yamalık büyük Devlet ne etsin Milletine etsin sendeki yara büyük kapanmuyor vel gasılAyağını yorganına göre uzat ayaklar yorgandan dışarıda kalırsa donar Ayaklarını geri çekemezsin.

Mustafa Özdemir
Mustafa Özdemir - 2 hafta Önce

Bana da balya makinası çıktı bende almıyorum.destek açıklandığında 140 bin olan makina şimdi 250 bin diyorlar .Yazıklar olsun diyorum emeği geçenlere.