Çiftçiye gübreyi iki katına satan Genel Müdür Tarım Bakanlığında Bakan Yardımcısı oldu!

Çiftçinin gübreyi pahalı kullanmasına neden olan sistemin baş aktörünün Tarım ve Orman Bakanlığında Bakan Yardımcısı yapılması ülke tarımı açısından yaşanan skandalın boyutunu gözler önüne serdi.

Çiftçiye gübreyi iki katına satan Genel Müdür Tarım Bakanlığında Bakan Yardımcısı oldu!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığında Bakan Yardımcılarının tamamı görevden alınarak yerine atamalar yapıldı. Mehmet Hadi Tunç, Akif Özkaldı, Ayşe Ayşin Işıkgece ve Fatih Metin görevden alınarak yerine Nihat Pakdil, İbrahim Yumaklı, Veysel Tiryaki, Ebubebir Gizligider atandı.

ATAMALAR TARIMDA HAYAL KIRIKLIĞINA NEDEN OLDU

Atanan Bakan Yardımcılarının içinde sadece Nihat Pakdik, kimseyi şaşırtmadı çünkü zaten atanması bekleniyordu. Ancak diğer 3 isim Tarım Bakanlığı için tam bir hayal kırıklığı oldu. Hem Bakanlık bürokrasisi hem de sektör atanan bakan yardımcılarının isimlerini görünce büyük bir şok yaşadı. 

BU İSİMLERİ VAHİT KİRİŞÇİ Mİ ÖNERDİ?

Nihat Pakdil’in dışındaki üç ismin bakan yardımcısı yapılması Bakanlıkta yeni bir tartışma başlatarak, “Bu isimleri Beştepe’ye kim önerdi?’ sorusunu gündeme getirdi. Burada da kafalar karışmış durumda. Kimine göre Ebubekir Gizligider’in dışındaki üç ismin Kirişçi tarafından teklif edildiği, kimine göre ise Kirişçi’nin listesinden sadece Pakdil’in Bakan Yardımcısı yapıldığı diğer üç ismin ise tamamen Beştepe tarafından belirlendiği kaydediliyor. Ancak hangi görüş doğru olursa olsun, atanan Bakan Yardımcıları özellikle İbrahim Yumaklı, Veysel Tiryaki ve Ebubekir Gizligider tam bir hayal kırıklığına neden oldu.

Özellikle GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı’nın, hiçbir başarısının bulunmamasına rağmen Bakan Yardımcısı yapılarak ödüllendirilmesi manidar bulundu.

GÜBREYİ ÇİFTÇİYE İKİ KATI FİYATA SATAN GENEL MÜDÜR BAKAN YARDIMCISI OLDU!

2016 yılından buyana yani tam 5.5 yıldır Gübretaş’ın Genel Müdürlüğünü yapan İbrahim Yumaklı’nın bu süre içinde sektörde elle tutulur olumlu bir katkısı bulunmazken ve arkasındaki yapının da sektörde sürekli tartışma konusu olurken, Bakan Yardımcılığı gibi önemli bir makama getirilmesi soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

GÜBRETAŞ’IN GÜBRE VURGUNUNU RAKAMLAR ORTAYA KOYMUŞTU

Bilindiği üzere Yumaklı’nın döneminde Gübretaş’ın ithal ettiği gübreleri yurt dışı piyasalar bahane edilerek çiftçiye yaklaşık iki katı fiyatına satıldığı ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında (10 ve 17 Ocak 2021) iki parti halinde toplam 66 bin ton üre gübresi gümrüksüz birim fiyatı 227 dolar/tondan ithal edilirken, bu gübrenin dolar bazında o günkü tarihlerde Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçiye 437 dolar/tondan satılmıştı. Gümrük ve diğer masraflarla birlikte 227+50 eşittir 277 dolara mal edilen gübrenin Tarım Kredi Kooperatifleri üstünden çiftçiye 437 dolara satılması, çiftçi iştiraki olan Gübretaş’ın çiftçiyi nasıl sömürdüğünü ortaya koymuştu.

YUMAKLI MİLLİ GAZETE’NİN ORTAYA ÇIKARDIĞI RAKAMLARI YALANLAYAMAMIŞTI!

Milli Gazete’nin ortaya çıkardığı bu vurguna karşılık Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, bu rakamları yalanlayamamıştı.

TÜİK VERİLERİ DE MİLLİ GAZETE’Yİ HAKLI ÇIKARMIŞTI

TÜİK verileri de gübre vurgununda Milli Gazete’yi haklı çıkarmıştı. TÜİK verilerine göre, 400-500 dolara ithal edilen üre gübresinin çiftçiye 1100 dolara satıldığı ortaya çıkmıştı. Gübredeki büyük vurgunu TÜİK verileri belgelemesine rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı bu vurguna karşı hiçbir işlem yapmamıştı.

ÇİFTÇİYE PAHALI GÜBRE KULLANDIRAN SİSTEMDEN HİÇ RAHATSIZ OLMADI!

Yine Bayilik Sözleşmesi kapsamında Tarım Kredi Kooperatifleri hiçbir ihaleye tabi olmadan bütün gübreyi Gübretaş’tan tedarik ederken, bu da çiftçinin daha pahalı gübre kullanmasına neden oluyordu. Öyle ki Tarım Kredi Kooperatiflerinin Gübretaş’ın üretmediği gübreleri bile Gübretaş üzerinden alması buradaki çarpıklığı gözler önüne seriyor. Bu sistem, yöneticilerin hiçbir gayreti olmasa dahi başarılı gösterirken, çiftinin ise sömürülmesine neden oluyor. Yumaklı’nın Genel Müdür olduğu dönemde çiftçiyi sömüren bu sistemden hiçbir şekilde rahatsız olmaması hatta bu sisteme dört elle sarılması da ülke tarımı açısından yaşanan çelişkiyi de ortaya koyuyor.

YUMAKLI TARIM BAKANLIĞINA VERİLEN RAPORU SAVCILIKTAN KAÇIRMAYA ÇALIŞTI!

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatifleri eski Teftiş Kurulu Başkanı tarafından Tarım ve Orman Bakanlığına verilen ‘Çiftçiyi Sömüren Sistem’ ile ilgili kapsamlı rapor Bakanlıkta sümen altı edilirken, söz konusu rapor Gübretaş eski Genel Müdürü İbrahim Yumaklı tarafından da savcılıktan kaçırılmaya çalışılmıştı.

ÇİFTÇİ İÇİN VERİLEN RAPOR TARIM BAKANLIĞINDA SÜMEN ALTI EDİLMİŞTİ

Söz konusu raporda, Tarım Kredi Kooperatiflerindeki mevcut sistemin çiftçiyi nasıl sömürdüğü, atamayla gelen üst düzey yöneticilerin çiftinin üstünden nasıl zenginleştiği, ihalesiz gübre tedarikinden dolayı çiftçinin gübreyi nasıl pahalı kullandığı ve çiftçiye ait kaynaklarının hiçbir denetime tabi tutulmadan nasıl hoyratça kullanıldığı belgeleri ile ortaya konularak, Bakanlık göreve davet edilmişti.

YUMAKLI VE FAHRETTİN POYRAZ GÜBREYİ PAHALI KULLANDIRAN SİSTEMİN DEŞİFRE OLMASINDAN AŞIRI DERECEDE RAHATSIZ OLDU!

Özellikle Tarım Kredi Kooperatiflerinin Gübretaş’tan ihalesiz gübre tedarikinden dolayı çiftçinin gübreyi pahalı kullandığına yönelik tespitlerin yer aldığı rapordan aşırı derecede rahatsız olan İbrahim Yumaklı, Fahrettin Poyraz ile birlikte kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Milli Gazete aleyhine suç duyurusunda bulunması dikkat çekmişti. Yine yapılan suç duyurusunda Bakanlığa böyle bir raporun verilmediğinin iddia edilmesi ise Yumaklı ile Poyraz’ın gerçek niyetini gözler önüne sermişti. Yumaklı ve Poyraz’ın ortaklaşa yaptıkları suç duyurusu Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haksız bulunarak reddedilmişti.

ÇİFTÇİYİ SÖMÜREN SİSTEMİN BAŞ AKTÖRÜ BAKAN YARDIMCISI YAPILDI

Gelinen noktada çiftçinin gübreyi pahalı kullanmasına neden olan sistemim baş aktörünün bugün Tarım ve Orman Bakanlığında Bakan Yardımcısı yapılması ülke tarımı açısından yaşanan skandalın boyutunu gözler önüne seriyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2022, 22:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Biraz vicdanlı olun
Biraz vicdanlı olun - 2 ay Önce

İbrahim bey Gübretaşta en uzun süre kalan ve bu süre içerisinde Gübretaşta elinden geldiğince liyakatı esas alan bir sistem kurmuş olan vede özellikle son iki yıldır zararınada olsa tarım kredilerin gübre tedariğini sağlamış bir insandır.Birilerine boyun bükerek istediğiniz atamaları yapmadığı içinmi karalıyorsunuz.Biraz elinizi vicdanınıza koyun.Eğer İbrahim bey olmasaydı 2 katına satıyor dediğiniz gübreleri en az 4 katına satın alabiliyorsa alacaktı çiftçi.Siz istiyorsunuzki gübretaş hep zarar etsin sonrada kapansın gitsin.Özel sektörün eline bu çiftçi düşerse bu ülkede çiftçi 1kg buğday ekemez hale gelir.Saygılar

sadi kara
sadi kara @Biraz vicdanlı olun - 1 ay Önce

2-4-6-8 ne farkederki çiftçi zaten gübre atamadı sezonda rekorite düşüşünde göreceksiniz

Efsane Kel
Efsane Kel @Biraz vicdanlı olun - 1 ay Önce

Bukadar yalakalık yaptığına göre bayağı liyakatlı biri oluğun belli oluyor.Bir anonim şirketin genel müdürü hemde spk denetimine tabi bir şirketin üst yöneticisi hissedarların parasını göz göre göre nasıl batırır.Zararına sattı dedğiniz babasının malımıydı.Siyasilere direnemedi mecburen zararına sattı diyorsanız mükafatını almış oluyor bu atamayla.Hoş bu atamanın bir terfi olmadığını kendisi gayet iyi biliyor.Hüseyin aydın ile çalışamayacağını gayet iyi anladı.Mehmet Kç abisi elinden tuttu Tarım bakanlığının bahçesine bıraktı.Bakalım orda ne film çevirecekler.Ha bu arada ex gm tek değildi.Bütün satın alma işlerini organize eden gmy mutlu kardeşimiz ve ihtiyaç olmamasına rağmen zorlama satış talebi oluşturan alkolik direktör de bu zararlardan sorumludur.

kel metin
kel metin @Biraz vicdanlı olun - 2 ay Önce

hangi liyakatı esas almış:) erhan günal turhan koç fuat kalkan vb sektöre hakim idareci iş üreten herkes tarafından takdir edilen insanların görevini sonlandırıp davut gibi ilhan gibi abidin gibi dedikoducu üstlerini astlarını kindarları müdür yapmak mı liyakatı esas almak hadi oradan pis yalaka!!!hasan altas ın geçmişi ortada hangi cemaatten olduğunu herkes biliyor madem liyakatı esas aldı hasan altas neden gübretaş bünyesinde?adem turan hangi pisliklere dayanamayarak ayrıldı şirketten?halim hocası ve mehmet koç abisi olmasa yumaklı tarımın herhangi bir alanında işe dahi alınmaz bu boş cv ile…saydığım isimler şu anda da sektörde kritik noktalarda ilhan abidin davut ayrılsa gübretaş tan bırak satışçılığı depoculuk yaptırmaz hiç bir şirket…

Yorum yazannnnnnnnnnnnnn
Yorum yazannnnnnnnnnnnnn @Biraz vicdanlı olun - 2 ay Önce

İnandıkmı inandıkmı inandıkmı ?
Kim inanır buna
Kadir İnanır .

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi @Biraz vicdanlı olun - 2 ay Önce

üreticilerin neredeyse yarısı hububat ekiminde pahalı olduğu için ya gübresiz ekim yaptı yada kısmi gübreleme yaptı şimdi üst gübreleme zamanı ve kullanım durumu aynı. Bu durum üretime yansıyacak ithalat devam edecek. Üretimin olması için zararına gübre satışı yapılmalıydı. Köprü, otoyol, hava limanı vb yerlere verilen müşteri garantili hazine yatırımların daha fazlası tarımsal üretim yapanlara verilmelidir. Sonuçta ülke kazanacak

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş @Biraz vicdanlı olun - 2 ay Önce

Yalakalık yapmayın.adam olun iki dakika.çiftçinin anasını ağlattınız.çiftçi batsın ama gübretaş batmasın dimi.sizin diğerlerinin sırtında yaşayan asalak canlılardan ne farkınız var.

kel metin
kel metin - 2 ay Önce

iskenderun samsun ali ağa yarımca depolar gübre doluyken zam geleceği için satışları kapatan stokçuluk yapan genel müdür bakan yrd oldu ülke şaka gibi :)) bu adam baş stokçu...

Kuş
Kuş - 2 ay Önce

Bu saatten sonra feriştahı da gelse Bi faydası Olmaz

Gübretaş
Gübretaş - 2 ay Önce

Sayın Bakan da Gübretaş Y. Kurulu üyesiydi ve Yumaklı ile oradan tanışırlar.

Muharrem
Muharrem - 2 ay Önce

Bu bakanlik bitmis bir halt olmaz..gelen kendi yakinlarini atamaya calisiyor Ak Parti teskilatini takan yok simdi pakdil kendi yakinlarini ve hemserilerini yerlestirmeye calisiyor bence cumhurbaskanligi ve teskilat buna izin vermemeli yagma hasanin boregi olmus burasi

Muhalif
Muhalif - 2 ay Önce

Borsacı genel müdür . Yakınlarını incelemek gerek borsadan kaç TL kaldırdı. Etis ve ortaklarını birkez daha zengin eder

ali
ali - 2 ay Önce

tarımsal çöküşü hızlandırmak ve vites yükseltmek için beyin takımını değiştirmişler, şimdi varacağımız yere daha hızlı varırız gibi. Girdilere dokunma serbest piyasa diye çiftçiyi soydur, çiftçinin ürettiği ürünü, malı vs sürekli müdahale et, fiyatını tabanla, çiftçiyi zarar ettir, batır bıraktır.
tarım hayvancılığın başında kimse olmasa su akar yolunu bulur ve böyle krizler olmaz.

Ali
Ali - 2 ay Önce

Adana veteriner kontrol enstitüsü müdürünü tez zamanda çemişgezege gönderip maziside araştırılmalı.


banner151