Çiftçi Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'den umudu kesti! Yeni bir Tarım Bankası için 84 milyona çağrı yaptı!

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, çiftçimizden kredi kullanacağında şehirden ipotek istemeyecek bir Tarım Bankasının acilen kurulması gerektiğini belirtti.

Çiftçi Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'den umudu kesti! Yeni bir Tarım Bankası için 84 milyona çağrı yaptı!
banner282

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, ülkenin geleceğine yatırım için acilen Tarım Bankasının kurulması gerektiğine işaret ederek, "Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız ortak paydada anlaşarak bir Tarım Bankası kurulması sağlanmalıdır. Banka sadece tarımla iştigal eden kesimlere hizmet edecek şekilde kurgulanmalıdır" dedi.

500 MİLYARLIK TARIMSAL İHRACAT HAYAL DEĞİL

Genel Başkan Çelik, "Dünyanın en zengin ülkesinde ekilebilir ürün çeşitliliği ve verimli topraklar bakımından hak edilen noktada değiliz. 500 milyar lira tarımsal ihracat ülkemiz için hayal değildir. Tarım bu ülkenin sadece insanların 84 karnının doymasını değil ekonomik bağımsızlığı da sağlayan sektördür. Dolayısıyla gıdayı kontrol eden dünyayı kontrol eder. Ayrıca tarım diğer sektörlerinde ilerlemesi için lokomotif sektördür" ifadesini kullandı.

SANAT CAMİASINDAN İŞ DÜNYASINA 84 MİLYONA ÇAĞRI

Çelik şöyle devam etti: "İnsanların dövize, kripto paraya değil ülkemizin ve yarınlarımızın umudu olan çocuklarımızın geleceğine yatırım yapılması son derece önem arz etmektedir. Gıda tüketen herkesin sanat camiasından iş dünyasına kadar, tarıma gönül verenlerle tarım yapmak isteyenlere 84 milyon nüfusumuzun katılabileceği Tarım Bankasına yatırım yapmalarına davet ediyoruz. Dolayısıyla gerek üretici gerekse tüketici olarak 84 milyon insanımız bahsettiğimiz bu tarım bankasının doğal paydaşlarıdır".

TARIM BANKASI NEDEN KURULMALI?

Çelik, açıklamasında neden tarım bankası hususuna açıklık getirerek, "Tarımsal faaliyet gösteren çiftçilerimizden şehir merkezlerinde ipotek ödemek üzere daire veya işyeri istenmeyecek. Bunların yerine köydeki tarlası kabul edilecektir. Çiftçinin bağlı bulunduğu banka şubesinden bankamatik kullanmasını bilmiyor diye kendisine ortakmış gibi yüksek bir masraf kesilmeyecek hatta hiç çiftçinin parasına dokunulmayacak. Diğer bir husus yetiştiricimiz köyde kırsalda hayvancılık yapıyorsa kendisinden de şu an uygulamada olan şartlarla karşılaşmayacak, bankayla iş yapacaksa elindeki hayvanı ipotek olarak sayılacak, insanlar doğduğu yerde doyacaktır" değerlendirmesini yaptı.

ULUSAL ACİL EYLEM PAKETİ OLUŞTURULMALI 

Genel Başkan Çelik, Türkiye'nin 2023 hedeflerine daha emin adımlarla yürümesinin yolunun tarım ve üretimden geçtiğini ifade ederek, "Son zamanlarda pandemi, kuraklık, iklim değişikliğinin sekteye uğrattığı tarım sektörüne bir çağrıda bulunarak tüm kesimleri tarıma destek sağlaması için ulusal bir adım olacak olan, ülkede tarım ve hayvancılık için ulusal acil eylem paketi oluşturulması ve buna istinaden tarımsal arazi vasıflı hazine arazilerinin devletimiz ve bakanlığımız eliyle altyapılarının oluşturulup ekonomimizin, tarımın ve istihdamın önünü açmak üzere, sektöre uzak olan zengin kesimlerin, şirketlerin, sanat dünyasının, bu işe gönül verip ama uygun şartları bulunmayan özellikle masa başı çalışanlarımızı teşvik edecek kamuoyu oluşturulması için bakanlığımızın bu projeye başlama çağrısında bulunması çok yerinde olacaktır. Atanamamış ve atanmayı bekleyen mühendislerimiz veterinerlerimizi oluşturulacak bu işletmelerde maaşlarının yatırımcılar tarafından karşılanması suretiyle de istihdam etmek için de çok güzel bir adım atılmış olur" dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 13:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rahmi Ergörün
Rahmi Ergörün - 5 ay Önce

Nihat başkanımızı candan kutluyorum.Cok güzel demiş.Cok iyi olur.

Emre Şahin
Emre Şahin - 5 ay Önce

Geçmişte nice çiftçi kılıklı namussuz aldığı hibeleri ve destekleri geri ödemeyip kaçtığından hiç bahsetmiyor. İlk önce çiftçiye gelişigüzel iş yapmaması gerektiğini anlatın. Devlet suçlu siz ise masumsunuz öyle mi? Haklı olduğun noktaları biliyoruz ama kendi üzerinize düşenleride yapmıyorsunuz. Aidat odemelerinden bahsetmiyorsunuz. Kooperatifleşmeyi desteklemiyorsunuz. İlk önce kendi eksiklerinizi ve hatalarınızı gözden geçirin.

Mehmet
Mehmet - 5 ay Önce

Öncelikli olarak çiftçi yi soyan bu odaların aradan çıkarılması gerekir

banner151