Çiftçi sayısı düşerken ziraat odalarının üye sayısı arttı!

Türkiye'de son yıllarda çiftçi sayısı hızla düşerken, Kocaeli'nde ise ziraat odalarının üye sayısı arttı. Ziraat odalarının üye sayısındaki artış ise Büyükşehir Belediyesi'nin çiftçiye verdiği destekler gösteriliyor.

Çiftçi sayısı düşerken ziraat odalarının üye sayısı arttı!
banner282

TEPAV'ın 116'ncısını yayımladığı İstihdam İzleme Bülteni'ne göre, Türkiye'de çiftçi sayısı son yılların en düşük seviyesine gerileyerek 500 binin altına düştü. Çiftçi sayısı düşerken Kocaeli'nde ziraat odalarının üye sayısının artması dikkat çekti. Buna göre Kocaeli'nde hizmet veren ziraat odalarının 2021 yılında üye sayısının bir önceki yıla göre toplam 10 bin 521 arttığı açıklandı. 

Özgürkocaeli.com.tr'den Muhammet Emin Can'ın haberine göre, Kocaeli’de hizmet veren ziraat odalarına 2021 yılında toplam 10 bin 521 yeni üyenin kaydı yapıldı. Bir sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli’nin, aslında bir tarım kenti olduğunun, verimli topraklara sahip olduğunun da bir kanıtı oldu yeni üyelik. Tabi, ziraat odalarına yeni üye olma isteğinin bu derece artmasının önemli bir sebebi de çiftçinin verilen desteklerden yararlanmak için ziraat odalarına üye olma şartının bulunması.

Kocaeli’deki ziraat odaları geçtiğimiz yıl kayıt olan üye sayılarını açıkladılar. 12 ilçenin 2021 yılı içerisinde odalara yaptıkları yeni üye sayılarına bakıldığında zirvede yer alan ilçe 6 bin 151 yeni üye ile Kandıra oldu. Kandıra’yı sırasıyla İzmit, Karamürsel, Kartepe, Derince, Körfez, Gölcük, Gebze, Başiskele, Darıca, Dilovası ve Çayırova takip etti. Çayırova’da sadece bir yeni üyenin katılımı oldu. 2021 yılında Kocaeli’nin tüm ilçelerinden ziraat odalarına kayıt olan yeni üye sayısı ise 10 bin 521 olarak gerçekleşti.

BELEDİYE BAŞKANI ÜYE SAYISINDAKİ ARTIŞIN GEREKÇESİNİ AÇIKLADI 

İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Türkiye genelinde çiftçi sayısında bir düşüş olduğunu fakat bu durumun Kocaeli’de tam tersi olduğunu ifade etti. Başkan Karaaslan, Türkiye’de çiftçi sayısın 500 bin rakamının altına gerilediği 493 bin olarak açıklandığını, ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekten yararlanmak için Kocaelili çiftçilerin odalara üye olduğunu açıkladı. Çiftçiye desteklerin devam ettiğini de hatırlatan Yusuf Karaaslan, son dönemde gübre ve akaryakıt fiyatlarının çok yükseldiğini, çiftçinin bu durumdan çokça etkilendiğini söyledi.

TÜRKİYE'DE ÇİFTÇİ SAYISI 500 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ 

Bilindiği üzere TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’nin 116. sayısı yayımlanırken, bültendeki çiftçi sayısı ile ilgili veriler dikkat çekmişti. Buna göre, çiftçi sayısı yüzde 13,2 (75 bin) düşürek 493 bine geriledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2022, 01:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat odası kapatılsın
Ziraat odası kapatılsın - 3 hafta Önce

Büyuksehir desteğinde neden ziraat odasına üyelik şartı arıyor çiftçiye ziraat odasını hiçbir faydası yokken bu şart niye çiftçi niye ziraat odasına gitip boşuna para ödüyor yazık çiftçiye biran önce ziraat odası kamburunu kurtulmalı

Çiftçi
Çiftçi - 3 hafta Önce

Pandemi döneminde insanlar rahat rahat sokağa çıksın diye 500 m2 yeri olan ziraat odasına üye oldu

Yakup genç
Yakup genç - 3 hafta Önce

Artması normaldir ekilmeyen Bi sürü tarlaya destekleme alan hayvan var kim hakkima giriyorsa mevla sorsun
Bu ziraat odaları Bi koltuktan kalkıp baksınlar destekleme verilen araziler boş

Yakup genç
Yakup genç - 3 hafta Önce

Artması normaldir ekilmeyen Bi sürü tarlaya destekleme alan hayvan var kim hakkima giriyorsa mevla sorsun
Bu ziraat odaları Bi koltuktan kalkıp baksınlar destekleme verilen araziler boş

M yıldız
M yıldız - 3 hafta Önce

Ziraat odaları çiftçiye bir yük olmuş tur çifçtçiler birleşip daha az ödeme yapılması için harekete geçmeliler
Burada verilen paralar yüksek meblalar oluşturuyor bu paralar kimin cebine gider bilinmez

Hurşit hurşit
Hurşit hurşit - 2 hafta Önce

Mutlaka etkisi olmuştur fakat pandemi döneminde sokağa çıkma yasağını delmek içinde kayıt yaptıranlar olduğuda göz ardı edilmemeli ayrıca mazot desteği verilenlerin incelenmesi çok doğru olur.

Kartepeli
Kartepeli - 2 hafta Önce

Büyükşehirin verdiği mazot desteğinin traktörü olmayanlarında aldığını gördük plakaların araştırılması gerekir

banner151