Çiftçi bu mazot fiyatıyla tarlasını nasıl sürecek? Motorine 1 lira 29 kuruş zam geldi!

Benzin, motorin ve otogaza zam geldi. Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak. Özellikle motorine gelen 1 lira 29 kuruşluk yüksek zam çiftçinin tarımsal üretimde maliyet kalemlerinin daha da artmasına neden olacak.

Çiftçi bu mazot fiyatıyla tarlasını nasıl sürecek? Motorine 1 lira 29 kuruş zam geldi!
banner282

Benzinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 61 kuruş, motorinin litre fiyatına 1 lira 29 kuruş ve LPG'nin litre fiyatına 78 kuruş zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, Ankara'da ortalama 12,37 liradan satılan benzinin litre fiyatı 12,98 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 12,31 liradan 12,92 liraya, İzmir'de 12,39 liradan 13 liraya çıkacak.

Ankara'da ortalama 11,51 liradan satılan motorinin litre fiyatı 12,80 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 11,45 liradan 12,74 liraya, İzmir'de 11,53 liradan 12,82 liraya çıkacak. LPG'nin litre fiyatı da Ankara'da ortalama 8,02 liradan 8,80 liraya, İstanbul'da ortalama 7,98 liradan 8,76 liraya ve İzmir'de 7,86 liradan 8,64 liraya yükselecek. 

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Türkiye'de LPG ürün fiyatlaması ise Cezayir'de bulunan Sonatrach piyasa fiyatları takip edilerek yapılıyor. Ürün fiyatı, toptancı marjı ile dağıtıcı ve bayii marjı, vergi öncesi LPG fiyatının ana bileşenlerini oluşturuyor. Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi ilave edildiğinde nihai LPG fiyatına ulaşılıyor. LPG'de bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre değişiklikler gösterebiliyor.


 
 
 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Seçkin
Seçkin - 5 ay Önce

Memlekette çok onları koşarız. Yem mazottan ucuz nasıl olsa

Vatandaş
Vatandaş @Seçkin - 5 ay Önce

Bu dediklerinin diplomalılarnı diplomasızlarını ayrı ayrımı koşacaz.

Köylü
Köylü - 5 ay Önce

Zenginlerin mevduat faizlerini kur farkını biz ödeyeceğiz hemen davul zurna çalın.

üretici
üretici - 5 ay Önce

hale bakın hale ne yüzle milletın karşısına çıkıyorlar anlamadım vala...birde benden oy istiyecekler üylemi gelde iste ....

Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

Gözümüzü toprak doyurdu onların ki de dolar faiz doyurdu biz anamızı alıp gideceğiz Acaba onlar ne alacaklar ne Analarını nede evlatlarını milletin ahı alacaklar

ali
ali - 5 ay Önce

çitçinin mazotu, gübreyi, tohumu ,ilacı kaça aldığı önemli değil bu modelde. Satabileceğin bir fiyat açıklıyorlar veriyorsun mahsülünü tmo veya esnafa o kadar. kazanman ve ya kaybetmen önemli değil. üretici ve tüketici önemli değil. aracı sanayici kazansın yeterli gerisi belli zaten

Körler sağırlar
Körler sağırlar - 5 ay Önce

Bu millet böyle korkak oldukça bunlar da böyle düşüncesiz orantısız utanmazca zam yaparlar

Destekçi
Destekçi - 5 ay Önce

Gübredeki gibi mazot desteginide %100 artırırlar çifçinin sorunu çözüldü.. destekçi destek.

sadi
sadi - 5 ay Önce

ya bu bizim elektirikli traktöre ne oldu yıllardır bekliyoruz ölüncemi binecegiz yoksa

Çiftçi
Çiftçi @sadi - 5 ay Önce

Traktöre akü alamaz olduk akü.. Ne elektrikli traktörü...bıktık şovdan reklamdan..


banner151