Çiftçi borçlarında gizemli yapılandırma!

Mağdur çiftçilerin aylardır beklediği borç yapılandırma kararı bugün Resmi Gazete’de yayınlanırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinden de konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı. Ancak yapılandırmada çiftçiyi asıl yakından ilgilendiren faizler konusunda nasıl bir uygulama yapılacağına dair kimsenin bir şey bilmemesi dikkat çekiyor.

Çiftçi borçlarında gizemli yapılandırma!
banner200

ÖZEL HABER / Mağdur çiftçilerin aylardır beklediği borç yapılandırma kararı bugün Resmi Gazete’de yayınlanırken, Tarım Kredi Kooperatiflerinden de konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı. Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılan açıklamada ayrıntılı bir bilgiye yer verilmezken, sadece kredi borçlarının yüzde 30’unu peşinat ödemek suretiyle, yüzde 12 faizle 2024 yılına kadar taksitlendirileceği belirtildi. Mağdur çiftçilere yönelik yapılan borç yapılandırılmasıyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlansa da hala belirsizlikler devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatifleri konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparken, yapılan açıklamada ayrıntılı bilgiye yer verilmemesi dikkat çekti. Anaparanın dışında temerrüt faizleri ile diğer faizlerde nasıl bir uygulama yapılacağı yine haciz işlemi başlatılan çiftçilerin dosya ücreti ve sicilleri ile ilgili belirsizlikler kafaları karıştırıyor. 

KOOPERATİFLER DE BİLMİYOR

Borç yapılandırmasında temerrüt faizlerinin anapara olarak çiftçiye yansıtılıp yansıtılmayacağı bilinmezken, mağdur çiftçiler bu sorunun cevabını Tarım Kredi Kooperatiflerinden de alamıyor. Kooperatif Müdürleri, genelgenin kendilerine henüz gelmediği gerekçesiyle, bilgi almak isteyen ortaklara ‘siz ne biliyorsanız biz de onu biliyoruz’ şeklinde cevap veriyorlar. 

DANANIN KUYRUĞU O ZAMAN KOPACAK! 

Temerrüt ve birikmiş faizlerin anaparaya çevrilip çevrilmeyeceği ile ilgili kimse net bir bilgi vermezken, borç yapılandırmasında asıl dananın kuyruğu da bu bilgiler ortaya çıkınca kopacak. Borç yapılandırmasının geçmişte uygulanan yüksek faiz ve temerrüt faizlerinde bir iyileştirmeye gidilmeden yapılması durumunda bu yapılandırma çiftçilerin mağduriyetlerini gidermekten uzak kalacak. Zaten böyle bir yapılandırmaya da çiftçiler kesinlikle sıcak bakmıyorlar. 

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatiflerinin açıklamasında yüzde 30 ilk taksit ödemesinin de ne zaman yapılacağının bilgisi verilmedi. Bu bilginin bile verilmemesi, ‘gizemli yapılandırma ile çiftinin gözü mü boyanmak isteniyor?' eleştirlerine neden oldu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 17:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nasil taromdan haber
Nasil taromdan haber - 7 ay Önce

Sevgili tarimdan haber yani sen simdi adam 1000 tl urun almis uc bes sene once neyse odememis simdi butun faiz falan silinsin 1000 tl uzerindenmi odesin diyosun ne guzel bir dunya dimi

ÇİFTÇİ
ÇİFTÇİ @Nasil taromdan haber - 7 ay Önce

CENGİZ İNŞAATE VE DİĞER YANDAŞLARA NASIL YAPILANDIRMA VE AF YAPILDIYSA ONU İSTİYORUZ. FAZLA BİŞEY İSTEMİYORUZ.....

Cifci
Cifci - 7 ay Önce

Sayın cumhur başkanımıza yanlış bilgimi veriliyor yüzde otuzu ödemeli geri kalanı yüzde oniki faizle üç taksitle nasıl ödenecek bu nasıl yapılandırma bunlar cumhur başkanımızın haberi olmadan ikibin yirmi üçü sabotami yapmaya çalışıyorlar yapılandırma yapmıyoruz avkatlarda aç kalmasın nemalansinlar bari zaten canımız çok yandı yapılandırma ha bugün torbaya girecek ha yarın girecek diye gözlerimiz patladı bumuymus yapacakları yapılandırma ziraat odaları başkanı nerede öldümu sesi soluğu çıkmıyor yazıklar olsun aldığı bizlerden para zehir zıkkım olsun

Basri
Basri - 7 ay Önce

Her şeyi biliyorsunuz bunu bilmiyorsunuz. Faiz Oranı da yapılandırmaya esas borcun nasıl hesaplanacağı da yapılandırma süresi de resmî gazetede var. Bir zahmet okuyup haberinize ekleyin.

Laf olsun
Laf olsun - 7 ay Önce

Sayın tarımdan haber laf olsun diye haber yapmakta üstünüze yok. Yapılandırma geçmiş yıllara bakıldığında hep böyle çıktı. Açıklama da gayet net. Borç yeni faiz oranıyla yapılandırılacak.

Çiftçi Adına
Çiftçi Adına @Laf olsun - 7 ay Önce

Bak yalaka;
En iyi yalaka efendisi yellenince derin bir nefes çekenmiş. Şimdi nefesini bırak bakalım. Tarımdan haber biz çiftçilerin hakkını savunan tek haber sitesi, ucube yorumlarınızla iyice batmayın, batırmayın.

Ciftci
Ciftci - 7 ay Önce

Borç yapılandırmasını duyunca iktidar yanlısı doluşmuş yoruma. Borç yapılandırılıyor diye Tayyip in koşma, beni bu duruma biye düşürdün tayyip diye düşün. Ayrıca bu site iyi günde kötü günde çiftciyi savundu hiç boşuna kötülemeye çalışmayın 3-5 kötü yorumla yıkılmaz bu site

Ali
Ali - 7 ay Önce

Ağzı olan konuşuyor, bir ton taban gübre Dap geçen yıl 2200, üre 2000 TL idi şimdi, Dap 5000 TL üre 4000 civarında, be Allah'ın izda bulun yalandan başka Bir şey yok. Çiftçi bu parayı nerede bulup gübre atacak. Üretim yapacak. Şampiyonuz hemde dünya şampiyonu çiftçinin girdiklerinde,

faizi zaten haram faizin faizi de  haram üstüne haram
faizi zaten haram faizin faizi de haram üstüne haram - 7 ay Önce

Acaba çiftçi ortakları olmazsa tarım kredi nasıl ayakta kalır. Zaten bir pazar var önemli olan ortakların kazanması. Tarım kredi Genel Müdürlükteki ve İştiraklerin deki tabiki bazılarin dae kazan kazan prensibi yoktur. Çiftçilerin sahibi olduğu yerden para kazanım yeter. Hayali finans verileri hiç bir zaman kurum yönetilemez. Sizin yüzünüzden AK parti tabanı partiden soğumuş. Tarım kredi kooperatifleri de ve iştiraklerinde yeni görev alacak insanlar inşAllah geçmiş hataları düzeltip kazan kazan prensibini kurum kültürüne yerleştirirler inşAllah.

Ali dag
Ali dag - 7 ay Önce

Teşekkür ederiz sana kardeş buzağı dedikleri danalar kesildi dışı olanlarda inek oldu


banner151

banner251