Çiftçi borç yapılandırmasını bekleye dursun hukuksuz Genel Müdüre yaklaşık 300 bin lira ödeme! 

Hacizli çiftçiler borç yapılandırmasını bekleye dursunlar, Tarım Kredi Kooperatiflerinde Genel Müdürden hizmetlisine kadar bütün personel teşvik ikramiyesini ceplerine koydular bile! 

Çiftçi borç yapılandırmasını bekleye dursun hukuksuz Genel Müdüre yaklaşık 300 bin lira ödeme! 
banner200

ÖZEL HABER / Yüksek maaşla gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatiflerinde, Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları başta olmak üzere bütün personele maaş ve ikramiyelerinin dışında yılda bir kere de teşvik ikramiyesi ve sigorta komisyonu ödeniyor. Teşvik ikramiyesi ve sigorta komisyonu da her yıl 15 Mart’ta ödeniyor. Teşvik ikramiyesi yıllara göre değişirken Merkez Birliğindeki personele bu yıl 3 maaş tutarında teşvik ikramiyesi ödenirken, yarım maaşta sigorta komisyonu olmak üzere ortalama 3,5 maaş tutarında ekstradan bir ödeme yapıldı. Bundan dolayı Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları başta olmak üzere bütün personel Mart ayını dört gözle bekliyorlar.  

TEŞVİK İKRAMİYESİ DEYİP GEÇMEYİN! 

Yılda bir kere Mart ayında ödenen teşvik ikramiyeleri Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları ve personeller için büyük önem taşıyor. Mart ayı maaşı ve ikramiyesi ile birlikte teşvik ikramiyesini de bunun üstüne koyduğunuzda, Genel Müdürün eline geçen para, huzur hakkı, yolluk ve diğer yan ücretler hariç yaklaşık 300 bin lirayı buluyor. 

3 MAAŞ TUTARINDA TEŞVİK İKRAMİYESİ, 1 MAAŞ TUTARINDA İKRAMİYE, YARIM MAAŞ TUTARINDA SİGORTA KOMİSYONU!

Maaşlar personele her ayın sonunda ödenirken, 15 Mart’ta; 3 maaş tutarında teşvik ikramiyesi, yarım maaş tutarında sigorta komisyonu ve 1 maaşta Mart ayı ikramiyesi olmak üzere toplam 4.5 maaş tutarında ödeme yapıldı. Genel Müdürün ortalama 50 bin lira maaş aldığı düşünülürse, yapılan ödeme 225 bin liraya karşılık geliyor. Buna ay sonunda ödenecek maaşta eklendiğinde Genel Müdürün sadece Mart ayı geliri 275 bin lirayı buluyor. Bu ödemeye Gübretaş’tan alınan huzur hakkı ve yolluklar dahil değil.  

SİSTEM ÖZ KAYNAĞIN ASIL SAHİBİ ÇİFTÇİYE DEĞİL PERSONELE HİZMET EDİYOR!

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatiflerinde personeller çiftçinin öz kaynakları üzerinden yılda bir kere teşvik ikramiyesi ile ödüllendirilirken, çiftçinin öz kaynakları ise hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadığı gibi, hiçbir kar payı da ödenmiyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinde çiftçi ortakların birikmiş 5 milyarın üstünde öz kaynağı bulunmasına rağmen bu öz kaynaktan çiftçiye hiçbir kar payı ödemesi yapılmıyor. Kar payı ödemesi yapılmadığı gibi çiftçilerin ortak olurken ödedikleri sermaye payı da hiçbir şekilde değerlendirmeye tabi tutulmayarak, eriyip gidiyor!  

YÖNETİCİLER TEŞVİK PRİMİ İLE KENDİLERİNİ ÖDÜLLENDİRİRKEN ÇİFTÇİNİN SERMAYE PAYI İSE ERİYİP GİDİYOR! 

Yani bugün çiftçi, ortak olmak için Tarım Kredi’ye 10 bin lira sermaye payı ödedi diyelim. Zaten 5 milyar liranın üstündeki öz kaynak, çiftçinin ödediği bu sermaye paylarından oluşuyor. Bu çiftçinin de 20 yıl sonra ortaklıktan ayrıldığını düşünelim. Ayrılırken ödenen sermaye payı yine çiftçiye 10 bin lira olarak ödeniyor. 

SİSTEM KİME HİZMET EDİYOR?

Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları ve diğer personellerin mevcut öz kaynakta hiçbir dahli olmadığı halde teşvik ikramiyesi ile her yıl ödüllendirilirken, öz kaynağın asıl sahibi çiftçi ortakların ise cezalandırılması Tarım Kredi’de uygulanan sistemin kime hizmet ettiğini açık bir şekilde gözler önüne seriyor.  

ÇİFTÇİYİ SÖMÜREN SİSTEME KİMSE DOKUNMUYOR! 

Çiftçi ortaklarını sömüren, ekonominin temel kurallarına aykırı olan ve dünyada başka bir örneği bulunmayan bu sistem yıllardır uygulanmasına rağmen, bugüne kadar hiçbir yöneticinin çiftçinin aleyhine olan bu sistemine dokunmaması dikkat çekiyor. Tarım Kredi Kooperatiflerine atamayla gelen ve personel statüsünde olan Genel Müdür ve Genel Müdür yardımcılarının dışında sistemin asıl sahibi olan ve çiftçi ortakların oylarıyla seçilen Yönetim Kurulu üyelerinin de bu sömürü sisteminden hiçbir şekilde rahatsız olmaması, çiftçinin Türkiye’de ne kadar sahipsiz olduğunu gözler önüne seriyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 21:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tekirdağ
Tekirdağ - 5 ay Önce

Çok güzel özetlemişiniz kurumun sahibi çiftçi kan ağlasın memuru olan idareciler saltanat sürsün yazıklar olsun haram olsun.Yıllardır çiftçinin kar paylarını vermiyorlar çiftçiye tüccardan yüksek fiyatla satış yapıyorlar

TAKLA SEBEBİ
TAKLA SEBEBİ @Tekirdağ - 5 ay Önce

çiftçi borçlarını ertleme ve peşin satışları takla nedeni bu teşvik için. müdür bu teşviki almak için kooperstif ortagı ile

Zamanı Geldi
Zamanı Geldi @Tekirdağ - 5 ay Önce

F.P. tarım bakanı olmalı

V.y
V.y - 5 ay Önce

Son atadigin, açtığın başkanlık ve müdürlüklere bır bak Allah Aşkına liyakat desen sıfır (sahada alt tarafta konuşulanları duymuyomusun) siyaseten atayım desen ak parti ile alakaları olmadığı gibi karsıtlar. Siz ne yapmaya çalışıyonuz, davut efendiye bukadar güvenme ayazda kalırsın.

Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

Mithat paşa ileriyi görmüşki bunlar için kurmuş bu kurumu

Saka
Saka - 5 ay Önce

Yolcudur Abbas

Ahmet
Ahmet - 5 ay Önce

'ye kürküm ye iyi ki öteki dünya var

Çiftçi-İnsan-Millet-Vatandaş
Çiftçi-İnsan-Millet-Vatandaş - 5 ay Önce

Yılda bir alınan primlere ihtiyaçları yok zaten,
İştiraklerde yapılan iş ve işlemlerde gösterilen zararlar nerelere gidiyor oralara iyi bakılsın.Ürün alımı nedeniyle yaşanılan mağduriyetler ve bazı firma sahiplerine çekilen kıyaklar ve bağlantıları iyi araştırılsın. Kurumu Babalarının malı olsa bu kadar rahat Al takke ver külah anlayışıyla yönetemezler. Hesap günü vardır Allah hepsinden hesap soracaktır, ama bu dünyada da hesap sorulmalı bunlara. İnşAllah 24 Mart Kongresinde yapılacak değişiklikler ve Akabinde yapılacak Kanine değişikliği ile Tkk yada sıra gelecektir.
Tüm devlet kurumları yapılandırma yaptı Ne hikmetse bir tek Tarım Kredi Kooperatiflerinde yapılandırma çıkmıyor? Manidar...

Tarafsız
Tarafsız - 5 ay Önce

Yazi çok taraflı olmuş. Eğer bu çapta bir operasyonu yönetecek genel müdürün 50,000 TL maaşla çalışmasını tahmin ediyorsanız vizyonumuz kıt demektir.
İşte bu yüzden kamu kaliteli yoneticileri isdihtam edemiyor. 20,000 TL maaş ile mi genel müdür çalıştıracaktiniz yoksa? 5-10 bin TL maaşla yatmaya hazır devlet memurlarına da 20-30 bin maaşla yatacak genel müdür yakışırdı zaten.
Sadece şunu biliniz, benzeri bir bütçeyin özel sektörde yöneten genel müdür minimum 150-200 bin TL maaş alır. Yönettiği operasyonun başarısından aldığı primler hariç.
Haberdeki prim eğer başarıya endeksli ise helali hoş olsun. Yok eğer başarı veya başarısız da olsa prim alınıyorsa bu yanlış. Ama eğer genel müdürün maaşı 50 bin TL ise bu da yanlış. Düşük bir maaş olur bu rakam.

Özel sektör kucak açmış bekliyor
Özel sektör kucak açmış bekliyor @Tarafsız - 4 ay Önce

Buyursun gitsin o zaman özel sektörde Tkk'dan kazandığının 10'da değil, 50'de biriyle çalışabilsin. Akademik ünvanı, mali müşavirliği de varken diyorum. Güveniyors bilgisine donanımına hodri meydan. Tarım Kredi bitince gideceği yer Maltepe'deki eski işidir, başkaca bir yer değil. Akp iktidarı bitincede oranında kapısına kilit vururlar elbette. Ne mi olur o vakit Gübretaş hissesinden kazanılan onlarca milyon torunlarınıza da yeter.

4 ile başlıyor ve 6 haneli
4 ile başlıyor ve 6 haneli @Tarafsız - 4 ay Önce

Yaz o zaman arkadaş 3 tane vakıf Y. K. Başkanlığı+ Gübretaş Y. K Başkanlığı, buldun mu 45 bin lirayı, devam et o vakit 8 bin euro Razi Y. K Başkanlığı 70 bin falanmı? Bitmedi dostum bu toplantı için günlük 300 euro da harcırah alınır. Tahmini 3-4 gün, istersen uzat, gez dolaş; kimse hesap soracak değil ya. Bitti diye yekun çekme, dur hele bir, aynı Razi'den eski yönetimce Merkez Birliği kasasına yatırılsın diye karar alınıp, yeni yönetimin ilk kararıyla iptal edilen bir durum var. Nedir o dediğini duyar gibiyim. Tabiki bu şirketin karından yapılan temettünün kişilerin hesabına yatıralcağı kararı bu. Mülkiyelilerin ruhlarında var demekki, diğerinin de ilk kararı temettülerin hesplarına yatırılmasına ilişkindi. Allah kabul etsin, tepkiler ayyuka çıkınca Merkez iHL'ye verdim diye söylemiş heryerde. Kaçta kaçını diyen olmuşmu, olmamış elbette. Konuyu dağıtmayalım isterseniz Razi ve Gübretaş'ın altına saklı iştiraklerden gelen temettünün miktarını bilen yok. Asgari ücret miktarı değil elbette; yarım ila bir milyon lafını diyen çok ama TL'mi, Euro munun içinden çıkan yok. Yekun çizgisini harcırah, temsil ve ikramı eklemeden, Volvo'ya ödenen aylık 20 bün lirayı da eklemeden bul istersen en başa 4-5 rakamını yaz öncede işlemin kolay olsun. Bir tüyo daha 6 haneli bir sayı bulmazsan bende ilkokul diplomamı yakarım:))) Yiyene afiyet olsun, çiftçimizede geçmiş olsun. Hesabı buradakilere soramıyorlarsa, burada kalmalarını sağlayanlara sorabileceklerini de cahilliğimize sığınarak söyleyelim.

Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

Allah'ın senin ve senin gibilerin üzerine olsun poyraz


banner151

banner251