Çift koltuklu gübre keyfi! Bu sistemle mi ülke tarımını ve çiftçiyi kurtaracaksınız? 

Tarımda çiftçinin en önemli girdisi olan gübrede ‘Bayilik Sözleşmesi’ adı altında milyonlarca çiftçi yıllardır pahalı gübre kullanmaya mahkum edilirken, Tarım Kredi ve Gübretaş’a siyaseten atanan üst düzey yöneticiler de pahalı gübrenin sefasını sürüyor. 

Çift koltuklu gübre keyfi! Bu sistemle mi ülke tarımını ve çiftçiyi kurtaracaksınız? 
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın...

PAHALI GÜBRE HİÇ BİR DENETİME TABİ TUTULMUYOR!

Tarım Kredi, 1 milyon 100 bin çiftçi ortağına sattığı gübreyi, rekabet ortamı sağlanmadan ihalesiz bir şekilde ‘Bayilik Sözleşmesi’ adı altında sadece Gübretaş’dan tedarik ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçinin aleyhine olan Bayilik Sözleşmesi ile ilgili hiçbir inceleme yapmazken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Rekabet Kurumu’nun da rekabet ortamını bozan, 1 milyon 100 bin çiftçi ortağının ucuz gübre alımını engelleyen ve hiçbir kamu yararı bulunmayan Bayilik Sözleşmesine karşı sessiz kalmaları dikkat çekiyor. 

ÇİFTÇİYE DEĞİL BİR AVUÇ MUTLU AZINLIĞA HİZMET EDİYOR!

Gübretaş’ın ürettiği gübrelerin yanında üretmediği yaklaşık 1 milyon ton gübrenin bile Bayilik Sözleşmesi adı altında ihalesiz bir şekilde Gübretaş’tan alınması bu sözleşmenin, çiftçiden ziyade Gübretaş’da bir avuç üst düzey yönetici ile hisse senedi sahiplerinin çıkarına hizmet ettiğini de açıkça gözler önüne koyuyor. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarımda çiftçinin en önemli girdisi olan gübrede Tarım Kredi Kooperatifleri ile Gübretaş arasında imzalanan bayilik sözleşmesi çiftçiye pahalıya mal oldu. Tarım Kredi’nin çiftçi ortaklarına sattığı gübre, rekabet ortamı sağlanmadan, ihalesiz bir şekilde tek taraflı sadece Gübretaş’tan tedarik edilirken, bu sistemden dolayı çiftçi göz göre göre pahalı gübreye mahkûm bırakılıyor. 

Çiftçi, pahalı gübre kullanmaya mahkum bırakılırken, yöneticiler ‘Çift koltuklu Bayilik Sözleşmesi’nin sefasını sürüyor. Bayilik Sözleşmesi ile yöneticiler bütün sorumluluktan kendisini kurtarırken, Gübretaş’ın maliyeti de ekstrandan çiftçinin sırtına yükleniyor. 

GÜBRETAŞ’I GÜBREDEN ANLAMAYAN YÖNETİCİLER YÖNETİYOR 

Tarımda çiftçinin en önemli sorununun girdi maliyetlerinin yüksekliği oluştururken, çiftçiyi pahalı gübre kullanmaya mahkûm bırakan sistemin hiçbir şekilde sorgulanmaması dikkat çekiyor. Gübretaş, bu sistem sayesinde hiçbir rekabet ortamı sağlanmadan ihalesiz bir şekilde Türkiye gübre piyasasının yüzde 30’unu kontrol ederken, Tarım Kredi ve Gübretaş’a siyaseten atanan ve gübreden anlamayan yöneticiler de bunun sefasını sürüyor. 

EN PAHALISI GÜBRETAŞ! 

Gübre fiyatları karşılaştırıldığında bütün ürünlerde Gübretaş’ın diğer firmalara göre pahalı olduğu görülüyor. Türkiye genelinde yaygın bir dağıtım ağı bulunan ve yıllık yaklaşık 2 milyon ton gübre satan Gübretaş’ın maliyetlerinin yüksek olması dikkat çekerken, Tarım Kredi’nin Bayilik sözleşmesi adı altında çiftçi ortaklarını yüksek maliyetli gübreye mecbur bırakılması manidar bulunuyor. 

YÖNETİM GÖREVİNİ YAPMIYOR GENEL MÜDÜR SEFASINI SÜRÜYOR 

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu’nun mevzuatına göre gübre tedariki yönetim kurulunun görev alanı ve yetkisinde bulunuyor. Yönetim Kurulu’nun rekabet ortamı sağlanarak gübreyi doğrudan piyasadan ihale yöntemiyle en az yüzde 20 daha ucuz tedarik etme imkanı varken, bu yapılmayarak Bayilik Sözleşmesi adı altında ihalesiz bir şekilde tek bir firmadan alınıyor. 

KAMU YARARI BULUNMAYAN SÖZLEŞME 2023 YILINA KADAR UZATILDI 

Rekabet ortamı sağlamayan, tekelci bir piyasa neden olan Bayilik Sözleşmesi, kurumun ve çiftçinin aleyhine sonuç doğurmasına rağmen 2019 yılında sessiz sedasız yenilenerek 2023 yılına kadar uzatıldı. Yenilenen sözleşmeyle birlikte 1 milyon 100 bin kooperatif ortağı çiftçi, gübrede tek bir tedarikçi firmaya mahkum edilirken, burada nasıl bir kamu yararı gözetildiği ise merak ediliyor. 

SPK ve REKABET KURUMU NEDEN GÖREVİNİ YAPMIYOR? 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Rekabet Kurumu’nun, rekabet ortamını bozan, 1 milyon 100 bin çiftçi ortağının ucuz gübre alımını engelleyen ve hiçbir kamu yararı bulunmayan Bayilik Sözleşmesine karşı sessiz kalmaları da dikkat çekiyor. Bayilik sözleşmesi kapsamında Tarım Kredi Kooperatiflerinin Gübretaş’a nasıl bir finansal destek sağladığı bilinmezken, bununla ilgili Kamu Aydınlatma Platformuna da hiçbir açıklama yapılmaması dikkat çekiyor. Bu durum borsaya açık olan hisse senetlerinde manipülasyon tehlikesini gündeme getirirken, SPK’nın da bu manipülasyon tehlikesine karşı nasıl bir önlem aldığı da bilinmiyor. 

ÜRETMEDİĞİ GÜBRELER BİLE GÜBRETAŞ’TAN ALINIYOR

Gübretaş’ın ürettiği gübrelerin yanında üretmediği yaklaşık 1 milyon ton gübrenin bile Bayilik Sözleşmesi adı altında ihalesiz bir şekilde Gübretaş’tan alınması yapılan sözleşmeyi tartışmalı hale getiriyor. Bu durum doğrudan maliyetleri artıran bir unsur oluştururken, asli görevi çiftçi ortaklarına ucuz girdi temin etmekle görevli olan Merkez Birliğinin Ana sözleşmesine de açıkça aykırılık teşkil ediyor. Üretmediği gübrenin bile Gübretaş’tan alınması, ‘Bayilik Sözleşmesinin’ çiftçinin çıkarını korumaktan ziyade Gübretaş’ta bir avuç üst düzey yönetici ile hisse senedi sahiplerinin çıkarına hizmet ettiğini gösteriyor.  

YÖNETİCİLER HEM ALICI HEM SATICI KONUMUDA 

Diğer yandan bayilik sözleşmesinde tarafların hem alıcı hem de satıcı yani aynı anda iki tarafı da temsil etmesi bu sözleşmeyi başka bir açıdan yine tartışmalı hale getiriyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü aynı zamanda Gübretaş’ın da Yönetim Kurulu Başkanı koltuğunda oturuyor. Genel Müdürün dışında Tarım Kredi’den iki genel müdür yardımcısı da Gübretaş Yönetim Kurulunda bulunuyor. Bu durum Gübretaş açısından SPK Mevzuatında yer alan kurumsal yönetim ilke ve kurallarına açıkça aykırılık teşkil ederken, çıkar çatışmasını da gündeme getiriyor. Bu çıkar çatışmasında çiftçinin mi yoksa şirketin dolayısıyla hisse senedi sahiplerinin çıkarı mı korundu? Sorusu akıllara geliyor. 

ÇİFTÇİ PAHALI GÜBRE KULLANIRKEN HİSSE SAHİPLERİ KÖŞEYİ DÖNDÜ!

Çiftçi pahalı gübreye mahkûm edilirken, borsada Gübretaş hisselerinin 6 ay içinde 3 katından fazla artması Bayilik Sözleşmesinin kime hizmet ettiğini de gözler önüne seriyor. 

HUZUR HAKKI ÜCRETLERİNE KIYAK ARTIŞ YAPILMIŞTI!  

Bayilik sözleşmesinde aynı anda iki tarafı da temsil eden üst düzey yöneticilerin Gübretaş’taki huzur hakkı ücretlerine geçtiğimiz Mayıs ayında kıyak bir artış yapılmıştı. Gübretaş’ta huzur hakkı ücretleri her yıl yüzde 25 seviyesinde artırılırken, geçtiğimiz yıl Yönetim Kurulu Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin ücretlerinin yüzde 100’e yakın artırılması dikkat çekmişti. 

DÜNÜR OLDULAR!

Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği eski Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Gübretaş Yönetim Kuruluna atanmıştı. Merkez Birliği Genel Müdürü ve aynı zamanda Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı olan Fahrettin Poyraz’ın görevini sürdürdüğü dönemde yapılan bu atama başlangıçta çok dikkat çekmese de, yakın zamanda Selahattin Külcü ile dünür olması bu atamanın objektif kriterlerden ziyade özel çıkarlara göre yapıldığını gösteriyor. Bu durum, borsaya açık Gübretaş’ta yönetim kurulu üyelerinin nasıl belirlendiğini de gözler önüne koydu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2022, 00:46
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
celil. atmaca
celil. atmaca - 2 yıl Önce

Tarim. Bakanı bir şey yapamiyorsa. Mesele. Bitmiş 17 yıllık. Akp bu. Düzene. Son vermiyorsa bizde. Oy. Kullanırken rahat. Oluruz kim bu. Millete. Düzgün. Çalışmıyorsa colugu. Çocuğu. Felç. Olsunki. Hep acı çeksin aldığı paralar la. Basının derdine düşsün.

Kurban olun diyen
Kurban olun diyen @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Karakter toksulu insanlik yoksulu bis agizli terbiyesiz bu nasil bir kelime sen kurban ol seref yoksunu

Ilahi siz
Ilahi siz @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Bizde 2 söz var 1. havlayan kopek isirmaz 2.ates olmayan yerden duman cikmaz sen kimi sofrasinda kimi yedirip yedirmeyecegini ben anlamam ben anadolu delikanlisiyim buyugumsunuz buyuk ihtimal sizin sevyenizde olayim bu mantik ile bu kurumda yonetici iseniz vah derim sokak kadinlari sizin gibi çekişmiyor bu iddalar yalanmi adam yorum yapmis 50 begeni almis fetoş dan bahsetmiş aslani kediye bogdurma yeri ilahi tarimdan haber fahrettin beyi tahtarevelliye ne guzel koymus sun nasrettin hocanin torunlariyiz yakinda essege ters koyunda gülümsüyelim selam ve saygilar kabinizi kirdiysam ozurdilerim kendine yakisani yapin ayrica siz resmiyetiniz yok bildigim resmi felan degilsiniz havalanmayin fazla :) :) :) :P

Helal sana Murat Yılmaz
Helal sana Murat Yılmaz @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Murat Yılmaz birilerinin keyfini kacırdı galiba güneşci ekip başlamış ağlamaya. Yedirmeyiz başkanımızı boşuna uğraşmayın

Adama adam denir..
Adama adam denir.. @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Murat Yilmaz adam kere adamdır.. burda konforu bozulmuş, işine saygısı olmayan üç beş tipin lafıyla eğilmez, bükülmez..

VASIFSIZ KISLER GUZELIM KURUMU BATIRDI
VASIFSIZ KISLER GUZELIM KURUMU BATIRDI @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Bolgelerde disiplin ve yonetim bozuklugu burnun ucunu goremeyen adamlar mudur mudur yardimcisi .kucuk bir ornek basliyalim mobing yapiliyor cok kolay kameralar izleniyor. Personel alimlari 4 yil sabit kadro ile aliniyor yil icinde yerlerinden alinip ayni kooperatiflere tekrar alim yapiliyor ve bu sorgulanmiyor hayirdir her yil aliyon noluyor denmiyor alinan lar neden alindigida belli degil duzensiz tayinler cikar kavgalari vb vb teftis yonetim calismiyor istifa etsin .

TEFTİŞ DERKEN
TEFTİŞ DERKEN @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Siz kamu gorevlisimizin !! Olsaniz kurumun her köşesi fetö dolmusken goreve iade ettirmezdiniz goz yumazdiniz 10 kisden 1 at gerisi kalsin mantigi ile ustu ortuldu cumhuriyet savciligina hepsinin verilmesi gerekirken dosyalar suan yok suclar karartilarak yok edildi bu idda haksiz mi teftis isini duzgun yaptigina inanmiyorum .ozellikle bolge calisanlari kayrildi atilmasi gereken personeller ustaca kivrilarak ustu kapatildi.

Denetçi
Denetçi @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Murat Yılmaz'a kurban olun siz. Gelmiş geçmiş en iyi Teftiş Kurulu Başkanı dır. Herkesten de kendisinden memnundum. En başta insana değer verir. Yukarıdaki yorumunda yazan bir kurum müfettişidir ne yazık ki.

Tkk
Tkk @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Bu adamlar ne zaman alınacak görevden sonsuza kadar oturacakmış gıbı davranıolar

Murat Yılmaz
Murat Yılmaz @celil. atmaca - 2 yıl Önce

Merak etmeyin. Çok harika bir sistem getiriyorum Teftişe. Her şey çok güzel olacak. Az daha sabredin. Ocak Ayı sonunu bekleyin. İç denetim gelecek. Dertler bitecek.

Reis
Reis - 2 yıl Önce

Gören gelsin. Bilen gelsin. Zira bunlarda Allah korkusu yok.

Tokat tan görüyoruz
Tokat tan görüyoruz - 2 yıl Önce

Malatya’da 15 trilyonu batır seni Sivas’a şeflikten Bölge Müdürü yapsınlar. Tek kabiliyeti kumpas olan bu adamımı örnek alacağız. Bilgi YOk birikim Yok kapasite sıfır bizde onun yolundan mı gidelim.

Kendine göre din ve dindarlık!
Kendine göre din ve dindarlık! - 2 yıl Önce

Gübretaş ortaklığı Razi'nin başkanı kim peki? 1 toplantı için alınan ücret bile 2,5 aylık milletvekili maaşından az mı çok mu? Gübretaş'ın ortağı olduğu diğer şirketlerde F.P yöneticilik yapmakta mıdır, yıl sonunda eski arkadaşı ve oturduğu koltuğun eski sahibi İ. G gibi temettü adı altında yıllık milyonlarca lirayı da hakkımdır deyüp almakta mıdır? Sol elle yemedikçe helaldir ki, sakal sünnetine uyan buna hayli hayli dikkat etmektedir zati... Külliye gereğini yapacak diyenlere de, tutanmı var, yapsın öyleyse diyelim.

Hesabı devlet sormazsa, millet soracak.
Hesabı devlet sormazsa, millet soracak. @Kendine göre din ve dindarlık! - 2 yıl Önce

Kendileri para saymakla meşgulken bir personeli var iken daire başkanı maaşı alan, vakıf iştirak ne varsa milyar milyar yumulan kalemi de, kayınçosuyla kurumu dizayn ediyor. Gün olur devran döner!

Kuruyemişci
Kuruyemişci - 2 yıl Önce

Kurumun neresine el atsanız hep dökülüyor. Bakanlık desen uyumada. Bilgi işlem daire başkanı kuruyemiş tüccari Lalegül desen ucuz kahramanlık söylemlerinde. Tarım kredi bilgi işlem için Huzeyfe ve a.bagci dış bir şirketten danışmanlık alacakmış bu engellemiş. 15 bin TL'ye proje danışmani alarak işi çözdüğünü ballandıra ballandıra anlatıyor. Birisi şu tüccara yemekhanede masa masa gezmemesini söyleseler iyi olur. AKP'nin bütün bakanları bunun arkadaşıymis dinleye dinleye yorulduk. Şu müsiad bekcisinin artık palavralarından bıktık.

An Genel Müdürüm
An Genel Müdürüm - 2 yıl Önce

Çepni Yemde 800 Kg Mısır’ı, Parça parça 20 ton yemi. Fabrikanın inşaat malzemelerini satıp yiyene neden birşey yapılmıyor. Üstelik Bölge müdürünü ben getirdim yolunu açtım bana birşey olmaz diyor. Bilgilerinize

050
050 - 2 yıl Önce

Cifcikurulusucifcininanasiniaglatti

Sevgili dostum trump
Sevgili dostum trump - 2 yıl Önce

Sevgili dostum trump diyenlere oy verenler hepinizin bu ülkenin satılmasında emeğiniz var Araplara tarla Araplara konut arsa körükörüne particiler bu ülke sizden çektiğini ,,,neyse yazmaya bile deymezsiniz cahil insanlar