Birlik Başkanından Ulusal Süt Konseyi'ne toplantı çağrısı: Söz vermiştiniz!

Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, Ulusal Süt Konseyi'ne çağrıda bulunarak, verdiği sözü yerine getirmesini istedi.

Birlik Başkanından Ulusal Süt Konseyi'ne toplantı çağrısı: Söz vermiştiniz!
banner282

Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Keskin, artan maliyetlerden dolayı süt üreticisinin dayanacak gücünün kalmadığını belirterek, Ulusal Süt Konseyi'ne çağrıda bulundu. Üreticinin bir litre sütünü sattığında eline yaklaşık 4,30-4,40 TL geçtiğini ifade eden Keskin, "Yemin kilosuna ödediği para ise 4 lira 70 kuruş. Yani bir litre süt sattığında bir kilo bile yem alamıyor. Hani Ulusal Süt Konseyi parite 1,1’in altına düştüğünde tekrar toplanacak ve yeniden bir fiyat belirleyecekti?" tepkisinde bulundu.

Keskin'in, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada dikkat çeken başlıklar şöyle... 

"Bilindiği üzere, Ulusal Süt Konseyi (USK)’nin 29 Kasım 2021 tarihinde yapılan toplantısında alınan kararla, 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ sütün tavsiye satış fiyatı brüt 4 lira 70 kuruş olarak belirlendi ve Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.' açıklamasını yaptı. 

Açıklanan çiğ süt referans fiyatı uygulanmaya başlamadan önce üreticinin girdi maliyetlerine özellikle yeme gelen zamlar karşısında üreticilerimiz yine zor durumda kaldı. Bu durum karşısında çiğ süt tavsiye fiyatının yeniden revize edilmesini talep ettik. Üreticilerimiz bu kadar zor durumdayken halen fiyat revize talebimiz ile ilgili hiçbir gelişme olmadı. Ulusal Süt Konseyine defalarca durumu bildirmemize ve yazı yazmamıza rağmen bir gelişme olmadı. 

Şimdi biz üreticiler ne yapmalıyız? 2 yıldır sürekli yaşadığımız kısır döngü hali bu, Yani konsey fiyat açıklıyor daha üretici yeni fiyatı almazken sanayi kısmı zam yapıyor, parite değişiyor, yapılan zam anlamsız kalıyor, bizler sürekli kamuoyu yaratıp yeni fiyat toplantısı istiyoruz. Bu talebimiz aylarca sonuçsuz kalıyor, keyfiyete göre yeniden konsey toplanıyor çıkarsa bir fiyat çıkıyor ve yeniden döngü başlıyor.

BİZLER ARTIK ÇOK YORULDUK

Bizler artık çok yorulduk. Köyünde aile işletmesinde sadece işini yapmak isteyen ve kazancıyla hayatta kalıp üretim yapmak isteyen üreticilerimiz bunları hak etmiyor.  Ne yapsınlar üretimi bıraksınlar kentlere göç edip asgari ücretle bir yerde işe başlasınlar, mecburen üretimi bıraksınlar mı?

YEM SÜT PARİTESİ 1'İN ALTINDA 

Üretim bitsin, sütte de dışa bağımlı bir ülke olalım. Zaten hayvanını satan üretimi bırakan bir kişide inanın bir daha risk alıp ne köyüne döner ne de bu işi yeniden yapar. Üretimin sürdürülebilirliği için üretici sattığı 1 litre süte karşılık  1,5 kilo yem alabilmelidir. Fiyatın belirlendiği Aralık ayında parite 0,93 iken, Ocak ayında 0,94 olarak gerçekleşti. Hala sürdürülemez seviyelerin altında bir pariteyle üretime devam etmek zorunda kalıyoruz. 

HANİ SÖZ VERMİŞTİNİZ? 1.1'İN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE KONSEY YENİDEN TOPLANACAKTI... 

Üreticimizin bir litre sütünü sattığında eline yaklaşık 4,30-4,40 TL geçiyor. Yemin kilosuna ödediği para ise 4 lira 70 kuruş. Yani bir litre süt sattığında bir kilo bile yem alamıyor. Hani Ulusal Süt Konseyi parite 1,1’in altına düştüğünde tekrar toplanacak ve yeniden bir fiyat belirleyecekti?

ELEKTRİK, MAZOT, İLAÇ, TOHUM, İŞÇİLİK, VETERİNER HİZMETLERİNE GELEN MALİYET ARTIŞLARI BÜTÜN HESAPLARI BOZDU

Ayrıca yem başta olmak üzere elektrik, mazot, ilaç, tohum, işçilik, veteriner hizmetleri gibi bütün maliyetlerimiz ciddi oranlarda artarken sürdürülemez fiyatlarla üretime devam etmemiz artık mümkün değildir. Konseyin maliyet hesabında kullandığı 1litre sütdeki, %66 yem maliyeti bu kalemlerdeki yüksek artışlar sonrası geçerli bir oran değildir. Bunun bu dönemde %50 ye çekilmesi gerekmektedir.  

YEMDE YÜZDE 12 İNDİRİMİ YETERLİ BULMUYORUZ RADİKAL İNDİRİMLERE İHTİYAÇ VAR

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı sadece Tarım Kredi Kooperatiflerinin sattığı yem fiyatlarında yapılması düşünülen yüzde 12’lik yem fiyat indirimi başta olmak üzere girdilere ve desteklere yönelik açıklamalarını olumlu buluyoruz fakat yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Girdi fiyatlarında daha radikal indirimlere ihtiyaç vardır.

YA SÜT FİYATLARI 7.05 TL'YE ÇIKARILSIN YA DA YEM FİYATLARI 2.93'E İNDİRİLSİN

Bugün sütümüzü 4,30 TL / 4,40 TL ‘ye satıyoruz, yemi de 4,70 TL satın alıyoruz. Yani zarar ediyoruz. Ya sattığımız çiğ süt fiyatını 1,5 pariteye denk gelecek şekilde 7,05 TL çıkarılsın ya da çiğ süt fiyatı artmasın deniliyorsa yem fiyatında indirim yapılarak fiyatı 2,93 TL seviyesine çekilsin.

ÇİĞ SÜT DESTEKLERİ 60 KURUŞA ÇIKARILSIN

Ayrıca çiğ süte verilen 20 kuruşluk prim desteği  yeterli değildir. Bu destek hem üreticiyi destekleyecek hem de kayıt dışı üretimin önüne geçecek şekilde  en az 60 kuruş seviyelerine çıkarılmalıdır. Destekleme ödemlerinin daha kısa sürede yapılabilmesi için çalışmalar da yapılmalıdır.

AKARYAKITA GELEN ZAMLARDAN ÇİFTÇİ MUAF TUTULSUN

Akaryakıtta fiyatlar makul seviyelere indirilmeli, gelen zamlardan çiftçilerin kullandığı mazot muaf tutulmalıdır.

BİR İNEĞİN ELEKTRİK GİDERİ 300 TL'Yİ BULDU

Son elektrik zamlarının ardından yüksek verimli çiftliklerde faturalar yüzde 170'e varan oranlarda arttı. Ortalama 25-30 kilogramlık süt verimi olan sağılabilir inek başına elektrik gideri 300 TL'yi buldu. Elektrik fiyatları tekrar eski seviyesine indirilmeli, tarımsal işletmeler bu zamlardan muaf tutulmalıdır.

Temel gıdada yüzde 1'e çekilen KDV oranını destekliyoruz. Fakat üreticinin ana girdilerinin tamamında ilaçtan mazota ve benzeri kalemlerde KDV yüzde oranı 18’dir. Burada üreticiye bir finansman maliyeti doğmuştur. Zaten para kazanamayan bir sektöre bir de böyle bir finansman yükü yüklenmiştir. 

SÜTTE MALİYET HESABI PEŞİN FİYATA GÖRE DEĞİL VADELER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK YAPILMALI 

Ayrıca son zamanda sektördeki firmaların ödeme sürelerindeki vadeleri uzatması, üreticinin ürettiği ürünün parasını geç alması üzerindeki finansman maliyetini artırmaktadır. Mutlaka çiğ süt maliyeti hesaplanırken girdilerin peşin fiyat göre değil, süt ödeme süresinde vadeler göz önünde bulundurularak hesaplanması gerekmektedir. Bu konuda da üretici lehine bir düzenleme yapılmalıdır.

ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMAZSA YAKIN ZAMANDA TARIM HAYVANCILIK BÜYÜK ZARAR GÖRECEK

Bu önerilerimiz dikkate alınmaz ve hızlı adımlar atılmazsa yakın zamanda ülkemiz tarım ve hayvancılığı büyük zarar görecektir. Bu zararın göç ve işsizlik gibi sosyal etkilerini de düşünecek olursak, tüketici nezdinde de  ithalata dayalı  yüksek raf fiyatlarıyla karşılaşılacaktır. 

ARTIK VAKİT DARALIYOR DEMİYORUZ VAKİT GEÇTİ YANGIN YERİ DİYORUZ

Ülkemizin baş tacı olan üreticilerimizi, üretimden bir koparırsak tekrar geri döndürmemiz, sektörü yeniden canlandırmamız mümkün değildir. Artık vakit daralıyor demiyor vakit geçti ortalık yangın yeri diyoruz. Yetkililerin özellikle kuruluş amacı belli olan Ulusal Süt Konseyinin sorunları kulak ardı etmemesini ve artık  çözüm için elini çabuk tutmasını bekliyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 17:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Üretici ineğini besliyor,ona sahip çıkıyor öyle sağıyor.Bakanlık da üreticiyi sağıyor ama ona hiç bakmıyor

riti
riti @Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

oy tombulum tombulum yoldan geldim yorgunum sütçüler bu tombul ramizden size ne hayır gelecek battınız battınız hala başkan seçiyorsunuz ..ben bıraktım hayvancılığı huzurluyum sizede tavsiyemdir bırakın hollandadan alsınlar yemin ederim bıraktım borcumda yok sütümde milletin enayisi çiftçimi olacak bulsunar yesinler

Ali dag
Ali dag - 3 ay Önce

Yem fabrikaları yemin çuvalı yeni fiyatı bu para dir diye mesaj atıyor bayisine sizde Birlik başkanı olarak süt üretiminde girdi fiyatlarının yükselmesi nedeniyle yeni fiyatimiz budur deyip ilan verilsin tüm birlikler bu bildiriye uyduguna dair imza atılır işine gelen açıklanan fiyattan alır işine gelmeyen almaz bu kadar dilencimiyiz biz bu neya

Civtci
Civtci - 3 ay Önce

Allah belasını versin bu tarım bakanı denilen şahsın bu ülkenin üreticisinin basının zulmü bu adam lanet olsun

Üzgünüm
Üzgünüm - 3 ay Önce

Allah aşkına şu iş bilmez tarım bakanına çizme giydirin de 20 tane inek sağdırın görsün anyayı konya yı yazıklar olsun sizlere be bu kadar mı ilgisiz bu kadar mı bilinçsiz bakanlık olur ya kardeşim millet batıyor millet intihar ediyor sayın cumhurbaşkanı artık bu millet in sesini sen duy biraz millet in içine girin ama ne fayda yazıklar olsun yazıklar olsun yazıklar olsun

Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

Seni adam yerine koyan yok..sen anca üyelere laf dinletirsin

Duyuyor da duymazdan geliyor
Duyuyor da duymazdan geliyor - 3 ay Önce

Bu ülkenin tarım ve hayvancılığı bilinçli ve planlı bir şekilde bitiriliyor. Bu tarım bakanını atayan sayın cumhurbaşkanı değil mi? Sen bugün olduğu gibi biz batıyoruz diye bas bas bağırırken o Sırbistan da miting havasında 5000 ton et ithal ediyoruz demiyor muydu? Biz halkımıza 50 tl ye et yedireceğim söylemi ile et ithal edip yerli üretici batırılırken benim bütçeden birkaç ithalatçı ve zincir marketlere rant sağlanmıyor muydu? Bu maliyetle etin 150 TL olması lazım. Ama bir senedir de sen ben mecburiyetten hayvan kestitdiğimiz için fiyatlar üretici açısından istenilen seviyeyi bulmadı. Ama bu üreticiyi mumla arayacaklar. Ama gelecek olana Allah yardım etsin. Miras yedi gibi tüm kazanımlar satıldı ve yendi. Yerkende yüzde doksanımız üretelim de yiyelim demedik ver yiyelim dedik. Özelleşti yedik, işsizlik fonunu yedik, yedek akçeyi yedik, döviz rezervlerini yedik. Bundan sonra bul da ye.

banner151