Birlik Başkanı Gıda Komitesini göreve çağırdı: Süt sanayicisinin keyfi davranışlarına engel olun!

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, süt sanayicilerinin bazı bölgelerde Gıda Komitesinin ve Ulusal Süt Konseyi’nin almış olduğu kararlara uymadıklarını belirterek, “Gıda Komitesi, sanayicinin bu keyfi davranışlarına dur demelidir” dedi. 

Birlik Başkanı Gıda Komitesini göreve çağırdı: Süt sanayicisinin keyfi davranışlarına engel olun!
banner200

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Keskin, şunları kaydetti: Gıda Komitesinin tavsiyesi ve almış olduğu kararla, ulusal Süt Konseyinde yapılan sektör toplantısı sonucunda 2019/64 sayılı Çiğ inek sütünün sınıflandırılmasına ilişkin tebliğ kriterleri kapsamında 01 Mayıs 2021 - 30 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere  soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatları belirlenmiş ve buna göre;

Yağ değeri 3,50 ve üzeri, protein değeri 3,10 ve üzeri A sınıfı çiğ süt fiyati 2,90 TL/Lt,

Yağ değeri 3,20 ve 3,50 arasında olan protein değeri 3,00 ile 3,10 arasında olan B Sınıfı çiğ süt fiyati 2,85 TL/Lt,

Yağ değeri 3,20 den düsük protein değeri 2,90 ile 3,00 arasında olan C sınıfi çiğ süt fiyati 2,80TL/Lt olarak belirlenmiştir.

Ancak sahadan süt üreticilerimizden aldığımız bilgilere göre ve yaptığımız araştırmalar sonucunda süt sanayicilerinin, bazı bölgelerde Gıda Komitesinin ve konseyin aldığı kararlara uymadıkları görülmektedir. Sanayicinin bu tür davranışları geçmişte olduğu gibi sektöre zarar vermektedir. Sütün az olduğu dönemde, Gıda Komitesinin ve konseyin, sanayicinin aldığı bu kararları yeniden tartışmaya açacağını ve sanayicinin bu davranışlarının hayvancılık sektörünün tamamına  zarar verdiğini belirtmek isterim. 

Gıda Komitesi sanayicinin bu keyfi davranışlarına dur demelidir.

Zaten yeme gelen zamlar üreticiyi perişan etmiş, sürdürülebilir üretim yapmamızı zorlaştırmıştır. Bakanlığımız yağ ve proteine göre sınıflandırarak sütü fiyatlandırma sistemini geçmiştir. Biz bu uygulamayı sonuna kadar destekliyoruz ve Sayın Bakanımıza ve Bakanlığımızın değerli bürokratlarına aldıkları bu karar için  teşekkür ediyoruz. Bu karar kaliteli süt üretimini teşvik edecek olup üreticilerimizin haklarını koruma altına alacaktır. Bütün ürünlerde olduğu gibi sütünde kaliteye göre fiyatlanması çok doğrudur.

8 yıl önce de yapmak istediğimiz ve başaramadığımız bu kararın sektöre hayırlı olmasını diliyor, sahada derhal uygulanmasını istiyoruz. Her zaman söyleriz, Biz Süt Üreticilerinin Bayramı yok, cenazesi yok, düğünü yok… Emeğimizi her gün ve her koşulda vererek alın terimizle üretiyoruz.  Sütlerimizi almayarak, bırakarak üreticilerimizi zor durumda bırakıyorsunuz ve tüm olumsuzluklara rağmen biz üretmeyi bırakmıyoruz. Sektörümüzün tüm paydaşlarından da keyfi kararlar değil, kriz ortamı ve kaos çıkarmalarını değil destek olmalarını bekliyoruz" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 02:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim taşdelen
İbrahim taşdelen - 5 ay Önce

Birlikler olarak sizler sanki gorevinize yaptınız ya hepinize lanet olsun

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

Sutcunun son nefesi kaldı. Sen hala sallaniyorsun başkanlığın yükünü tasiyamiyorsun

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

Gıda komitesi sözcüsü musun .yoksa süt üretici başkanı misin. Gıda komitesi sadece süt icinmi var marketlerdeki zamlara niye bakmiyorlar

Ali dag
Ali dag - 5 ay Önce

Başkan bu şımarık süt sanayicilerinin yanında dik duramadin bugün rüzgar onlardan yana ..balıklarla kuşlar hikayesi varya bu su çekildiğinde de yukseldigindede hep ölen süt üreticisi yeter gayrı bak ramazanda yiz kul hakkı varda hani bize

banner151

banner251