Bakan Pakdemirli ÇKS şartına açıklık getirdi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılından itibaren ÇKS kaydı olmayan çiftçilerin bitki koruma ürünü satın alamayacağı yönündeki iddialara açıklık getirdi. Konuyla ilgili olarak verilen soru önergesini yanıtlayan Pakdemirli, bitki koruma ürünü alımında ÇKS şartının olmadığını kaydetti.

Bakan Pakdemirli ÇKS şartına açıklık getirdi!
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olmayan çiftçilerin 2019 yılından itibaren ilaç alamayacağı, kayıtlı çiftçilerin ise beyan edilen ürüne göre sınırlı miktarda ilaç alabileceği yönünde yapılan resmi açıklamalar üzerine konuyla ilgili olarak Bakan Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Gürer, soru önergesinde çiftçilerin ilaç alımında ÇKS ile sınırlama yapılmasıyla ilgili bir düzenlemenin olup olmadığını sordu. Gürer, ayrıca oluşabilecek ÇKS'siz ekim alanlarının dışında yetersiz ilaç sıkıntısının ürünlere verebileceği hasarın öngörülüp görülemediğinin de açıklanmasını istedi.

Gürer, çiftçilerin komşu ekim alanlarında yaşanan hastalıklardan ve tekrar ilaçlanması gereken durumlardan dolayı ilaçlamanın yenilenmesi durumunda ilaçların yetersiz kalabileceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

Gürer'in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakana Pakdemirli, üreticilerin 2019 yılı bitki koruma ürünü alımlarında ÇKS kayıtları ile ilgili bir düzenleme bulunmadığını açıkladı. Bakan Pakdemirli, üreticilerin bitkisel üretim yaptıkları alanlarda zararlı organizmalarla yapacakları mücadele için dozunda, zamanında ihtiyaçları kadar bitki koruma ürünü alabileceklerini vurguladı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarım
tarım - 3 yıl Önce

son zamanlarda gorevden alınarak yerıne getırılen yonetıcılerin cogu ya fetocu yada menzilci vatanını milletını seven insanlar iftira ile gorevden alınıyor

Sertfikali tohum desdegi
Sertfikali tohum desdegi - 3 yıl Önce

Ocak sonu geldi hala yatmadi.reis izmirden mujde vermisti..

- 3 yıl Önce

Yozgat hububat destek ödemeleri ve sertifika lı tohum ödemeleri Ocak ayında yapılacak Dı herhangi bir şey yok. ...Süreç nedir bilgi talep ediyorum. ..

- 3 yıl Önce

2017 alamıyan ların parası yatmış buğday fark ödemesi
Bunu başdan söyleyipde milleti aldatöasanız

banner251