Ak Parti milletvekilinin dikkat çeken gübre patates hesabı!

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, tarımda öldük, bittik eleştirilerini kabul etmediğini belirterek, yaptığı patates hesabı dikkat çekti. 

Ak Parti milletvekilinin dikkat çeken gübre patates hesabı!
banner200

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, çiftçi gübre fiyatlarından dert yanarken, yaptığı patates hesabı dikkat çekti. Özkaya, "Geçen hafta Şuhut’un köylerini, Dinar'ın köyleri ve Sandıklı'nın köylerini gezdik. Bana bir vatandaşımız patateste sıkıntı yaşadığını söyledi. Gübrenin fiyatından bahsetti. 7000 liraya tohum aldıklarını söyledi. Tek tek hesapladım ve yaptığı masrafın en üstünden not aldım. Toplamda bir dekar alana 3000 TL masraf yapmış. Kaç ton patates alıyorsunuz diye sordum; 4 ton dedi. O gün agria patates 1 buçuk liraydı" dedi. 

ÖZKAYA'NIN HESABINA GÖRE ÇİFTÇİ YAPTIĞI MASRAFIN İKİ KATI PARA KAZANDI! 

Özkaya'nın çiftçi gübre ve tohum fiyatlarından dert yanarken, kendisinin yaptığı hesapla çiftçinin bir dekar alandan elde ettiği patates ile yaptığı masrafın iki katını kazandığını ortaya koymaya çalışması dikkat çekti.

TARIMDA ÖLDÜK BİTTİK KISIMLARINI KABUL ETMİYORUM

Özkaya şöyle konuştu: "Biz Avrupa'da tarımda bir numara ülkeyiz. Türkiye Avrupa'nın bir numaralı tarım üreticisidir. İhracatta öndeyiz. Ben ‘tarımda öldük, tarımda bittik’ kısımlarını kabul etmiyorum. Geçen hafta Şuhut’un köylerini, Dinar'ın köyleri ve Sandıklı'nın köylerini gezdik. Bana bir vatandaşımız patateste sıkıntı yaşadığını söyledi. Gübrenin fiyatından bahsetti. 7000 liraya tohum aldıklarını söyledi. Tek tek hesapladım ve yaptığı masrafın en üstünden not aldım. Toplamda bir dekar alana 3000 TL masraf yapmış. Kaç ton patates alıyorsunuz diye sordum; 4 ton dedi. O gün agria patates 1 buçuk liraydı. Bu hafta sonu kardeşimin düğününe Kusura köyünden bir abimiz geldi. Kaç para hocam dedim; Vekilim az önce İstanbul'dan bir komisyoncu aradı. Hocam 2,5 lira vereyim, 500 ton bağlayalım paranı da nakit sökmeden göndereyim dedi. 2,5 liradan verilirse karını siz hesap edin.

ÇİFTÇİ BUĞDAY ARPADA KURAKLIĞA BAĞLI OLARAK ZARAR YAŞADI

Buğday ve arpa da çiftçilerimiz kuraklığa bağlı olarak zarar yaşadı. Kuraklıktan dolayı ürün elde edemediler. Onları da tabii tarımsal desteklemelerimiz ile destekleyeceğiz. Gübre konusunda da Ticaret bakanımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Türkiye'den gübrenin ihracatı ile ilgili sınırlama getirildi. Hiçbir şekilde Türkiye'den gübre ihraç edilmeyecek. Öncelikle bizim ihtiyacımız olan her şey ülkede kalacak. Mutlaka gübre fiyatını düşürmek ve üreticimizi desteklemek istiyoruz. Bu konuda çiftçilerimiz ile %100 aynı kanaatteyiz" 

KAYNAK: afyonhaber.com

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 20:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ibrahim kaya
Ibrahim kaya - 1 ay Önce

Bunların ALLAH versin bunların hesabı çok kuvvetli nerden neyi iyi biliyorlar.birde onların hesabını verse bu millete iyi olacak

Üretici
Üretici - 1 ay Önce

EymaşşAllah paraya bak e bu hesaba göre köylü gecinmeme derdini bırak uzay mekiği alır. Nasıl derler bekara karı boşamak kolaydır diye şu an patetes tezgahta 2 TL köylüde ancak 0.6 veya 0.8 anca satar parasında öyle peşin alabilsek 0.8x4000 eder 3200 verebilirsen 0.6ya verdiyse zaten zararda tarlada yatkalk şüan üreticinin hali gercekler hic kimse üreticiyi aptal sandım üzerinden pirim yapmaya milletide kandırmaya kendi kendine seneryo yazmasın. İlerde satışla 8tl.10tl olanda üreticiden bukadar da niye bukadar millet tüketiyor onu araştırsın.

Köylü
Köylü - 1 ay Önce

Nasıl üç bin lira masraf çıktı merak ettim kendilerine göre hesap yapıyorlar çiftçi düşmanları

Cihangir Başeğmez
Cihangir Başeğmez - 1 ay Önce

Sulama boruları sulama için mazot veya elektrik, nakliyeler, işçilik, traktor vb alet edavat kırsalda tamir masrafları, aile boyu uşcilik ve tatil yapmaksızin çalışma ... Sn. Vekil çiftciliği bu kadar kârlı görüyorsa vekillikten vazgeçsin çiftçilik yapsın. Hadi kendisi zahmetsiz ballı vekillikten vazgecmez çocuklarını çiftci yapsın. Yağlama yapmanın da utanma sınırı var

Üretici
Üretici @Cihangir Başeğmez - 1 ay Önce

Ne yaptın üretici arkadaş masrafı ikiye katladın.onlar sayılmıyor olsada olmasada hakem onlar ofsayt gölü denip geciliyot Allah sonumuzu hayır etsin

Personel
Personel - 1 ay Önce

Bütün işler duruma dayanınca bilimsel verilerin dışına çıkılıyor. Sonuc sürdürülebilir olmaktan çıkıyor ve karar vericiler ve liyakatsiz yöneticiler yanlış karar verebiliyor

Dogan
Dogan - 1 ay Önce

Krdsm valla ya bizde bi sıkıntı var yada onlarda çözemedim gitti

Tosun Bank
Tosun Bank - 1 ay Önce

Kuraklığı da ben kabul etmiyorum ne olacak şimdi

bende senin
bende senin - 1 ay Önce

sen müslümansan ben kafirim senle aynı dinden olamam..cennet sizin olsun.selam söyle


banner151

banner251