Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği

Kabak çekirdeği yetiştiriciliği ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Kabak çekirdeği yetiştiriciliği, tek seferde hasat edilmesi, ilaç, gübre, tohum masraflarının düşük maliyetli olması, ekimden-hasada kadar tüm tarımsal işlemlerde mekanizasyonunun olması ve işçilik giderlerinin az olması nedeniyle üreticinin ilgisini çekiyor.

banner255
Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği
banner200

Zengin coğrafya ya sahip ülkemiz iklim ve toprak koşulları sayesinde kabak bitkisinin yetişmesine sorunsuz imkan vermektedir.

Kabak çekirdeği tohumları Akdeniz ülkelerinde ve Orta doğu ülkelerinde çerezlik olarak tüketilmektedir. Çerezlik tüketiminin yanı sıra tıbbi amaçlı kullanımı da mevcuttur. İçerdiği mineral, vitamin protein yağlar açısından zengin bir besin deposudur. İçerdiği yağ; gıda , kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır.

TÜRKİYE'DE TOPLAM EKİM ALANI

Lezzeti ve aroması ile damakta tad bırakan kabak çekirdeği kuruyemişler grubunda insanların ilgi odağı olmuştur. Özellikle Avrupa ülkelerinde tüketiminin fazla olması, bazı özel şirketlerinde pakette yurtdışına ihraç etmesi son yıllarda ülkemizde ekim alanlarının artmasına sebebiyet vermiştir. Türkiye'deki toplam ekim alanı TÜİK 2012 verilerine göre 32144 hektardır. Bunun sadece 10423 hektarı Nevşehir bölgemizde üretilmektedir.

Peki Neden Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği

1) Kuru ve Sulu tarımı yapılabilen bir ürünüdür.

2) Özellikle İç Anadolu'da her ürünle münave özelliğinin olması,

3) Tek seferde hasat edilmesi , İlaç ,gübre, tohum masraflarının düşük maliyetli olması , Ekimden-Hasada kadar tüm tarımsal işlemlerde mekanizasyonunun olması, işçilik giderlerinin az olması üreticisine en çok cazip gelen taraftır.

4) Hasattan sonra çekirdek meyveden ayrıldığında yaş olarak kavrulabilir.

5) Hasattan sonra nemli olmayan depolarda 1-2 yıl saklanabilir. Bu özelliğinden dolayı üreticisine uygun piyasa koşullarında pazarlama imkanı vermektedir.

YETİŞTİRİCİLİĞİN EN ÖNEMLİ UNSURU

Yetiştiriciliğinde en büyük unsur olan tohumluk konusu günümüzde de sıkıntılıdır. Ülkemizde ıslah çalışmalarına ağırlık verilmemesi tohumun standardını belirleyememektedir. Yabancı tozlanan kabak bitkisinde meyvelerin farklı boy ve renkte olması tohumların tiplerini ve boylarını da farklı kılmaktadır. Tek tip bir tohum standardı sağlanamadığından üreticilerimiz tohumlarını kendileri üretmekte, tohumluk temini de yetiştiriciliği yoğun olan Nevşehir ilimizden sağlanmaktadır. Tohumlukta aranması gerken kriterler; Tohumluk renginin parlak olması , dolgun, iri, deforme olmayan, virüsden ari olarak seçilmeli. Tohumluk çeşitlerini tipine göre Çerçeveli, Hanım Tırnağı, Ürgüp sivrisi olarak gruplandırırız.

Çerçeveli: Boyu 21 mm. , en geniş kenarları kalındır. Aynı zamanda bu çekirdek tipini Koç Tohumculuk 2010 yılında Nusem F1 adı altında ıslah etmiştir. Trakya bölgesinin tercih ettiği bir tiptir.

Hanım Tırnağı: Ürgüp Sivrisine nazaran dar, uzun , ince İç Anadolu Bölgesinde kullanılan tüketicisinin özel tercih ettiği bir çeşittir.

Ürgüp Sivrisi: İç Anadolu bölgesinin kullandığı 20-22 mm. Boyunda uzun, dar, kenarları kalın , dolgun çıtlatma kolaylığı olan bir çeşittir.

YETİŞTİRİCİLİĞİ

İKLİM VE TOPRAK İSTEĞİ: Vejatasyon süresi 140-150 gün olan sıcaklık ve kuraklıktan hoşlanmayan, ışığı seven bir bitkidir. İklim dalgalanması verimi ve kaliteyi direk etkiler. En iyi gelişme sıcaklığı 20-25 C dir.

Ağır ve kumlu topları sevmez. Humus miktarı fazla gevşek ve besin maddesince zengin topraklarda ideal yetiştiriciliği yapılır. Ph aralığı 6-7 olması istenir.

TARLA HAZIRLIĞI: Tohum çimlenmesi ve bitki kök yapısının sağlıklı gelişmesi için tohum yatağı iyi hazırlanması gerekir. Çekirdeklik kabak yetiştirilecek tarla sonbaharda sürümü yapılarak kış yağışlarından faydanılması sağlanır. Erken İlkbaharda dekara 3-4 ton yanmış çiftlik gübresi verilerek toprağın su tutma kapasitesi ve havalanması artırılır. Toprakta oluşacak sıcaklıktan dolayı bitkinin topraktan çıkışında erkencilik sağlanır.

GÜBRELEME: İlkbaharda yapılan toprak analizini dikkate alarak; dekara 30 kg. TSP, 20kg. Potasyum Nitrat , 8 kg. A.Sülfat toprağa karıştırılmalıdır. Fosforlu ve potaslı gübrelerin ekimden önce Azotlu gübrelerin ise partiler halinde verilmesi önerilir.

EKİM: Ekim toprak sıcaklığının 16-20 c olduğunda yani İç Anadolu bölgesi şartlarında Nisan sonu-Mayıs başı gibi elle veya mibzerle yapılmaktadır. Bitkinin dikine büyüyen yayılıcı bir gelişme gösteren özelliği dikkate alınarak

Kıraç Şartlarda Sıra Arası: 150-200 cm

Sıra Üzeri: 60-80 cm

Sulu Şartlarda Sıra Arası: 80-100 cm

Sıra Üzeri: 40-50 cm ekim derinliği ise 3-5 cm olarak yapılmaktadır.

Elle ekimde ocakvari ekim yöntemi kullanılıp tohum yatağına 3-4 adet tohum atılır. Sulu şartlarda elle ekimde dekara 1,5-2 kg. Çekirdek kullanılır. Kıraç şartlarda ise 500-700gr arasında değişir. Makinalı ekimde ise ekim normu 500-750gr. /da dır.

ÇAPALAMA VE SEYRELTME: Tohumlar 10-12 gün sonra topraktan çıkar. Bitki 4-5 yaprak olduğunda kaymak tabakası kırmak ve yabancı otlardan temizlemek için elle veya kazayağı ile çapalama yapılır. 1. çapayla birlikte her ocakta sağlıklı bir bitki kalacak şekilde seyreltme yapılır. İlk çapadan 2-3 hafta sonra 2. çapa yapılır. Daha sonra bitki sıra arasındaki toprak mesafesini kapatacağından gerek kalmaz.

SULAMA: Tohumun verimini ve iriliğini etkileyen en önemli faktördür. Salma sulama küçük yapılan alanlarda , Yağmurlama sulama ve damla-sulama geniş arazilerde yapılmaktadır.Tabiiki şartlar uygun ise tavsiyemiz sağlıklı sulama sistemi olan damla-sulamadır. 2. çapadan sonra yani ilk meyve görüldüğünde 1 . sulama yapılır. İlk sulamayla birlikte dekara 10 kg Amonyum nitrat verilir. 1.sulamadan sonra çekirdek kabağı yetiştiriciliği bakım teknikleri Sulama-Gübreleme -ilaçlama olarak birbirinin parelellinde program dahilinde yürütülür . Sulama meyve hasat iriliğini tamamlayana kadar 2-3 hafta aralıklarla yapılır.Hasata 1 ay kala sulama işlemi bitirilir.

HASAT-KURUTMA: Bitkinin yapraklarının ve gövdesinin tamamen sararıp kahverengine dönüştüğü, meyve sapının tamamen kuruyarak bitkinin gövdesinden kolayca ayrılacak duruma geldiğinde vejatasyon süresini tamamladığında hasada başlanır. Hasat kabakların bitkiden ayrılması ile olur. Hasat edilen bitkiler yağış söz konusu değilde 1 hafta kadar tarlada bekletilir. Bekletme işlemi çekirdeklerin meyve etinden daha kolay ayrılmasına neden olur. Son yıllarda geniş arazilerde yapılan tarımından dolayı meyveden çekirdeği ayırma işlemi kabak hasat makinaları ile yapılmaktadır. Meyveden ayrılan çekirdekler elle kaba temizliği yapıldıktan sonra temiz beton zemin üzerinde açık havada 10-15 gün bekletilerek kurutulur. Hasat zamanında İç Anadolu bölgesinde yağış olamasından dolayı kurutma önem isteyen bir durumdur. Çekirdekte nemden dolayı oluşacak siyahımsı leke hem pazar değerini bozmakta hemde acılık meydana getirmektedir. Kurutulan çekirdekler temiz çuvallara konularak satışa hazır hale getirilir veya depolama şartlarını taşıyan ambarlarda uygun satış piyasası bulana kadar bekletilir.

Kabak çekirdeği Nevşehir ilimizde yetiştiriciliğinin fazla yapılmasından dolayı TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Nevşehir İl Koordinatörlüğü yöresel ürünler listesine almış olup ; işleme , kurutma, kavurma , pazarlama işlemlerini içeren tesislerin kurulmasında 400.000 Euro üst limitli %50 K.D.V den muaf (200.000 Euro) hibe desteği sağlamaktadır.

KAYNAK: AYNUR ASİLTÜRK / ZİRAAT MÜHENDİSİ / asilturktarim.com

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 13:24
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

KIMSE HENUZ KABAK CEKIRDEGININ KIYMETINI BILMIYOR ALMANYADA ECZANELERDE POSETTE SATILIR BIR COK HASTALIGA COK FAZLA SAYIDA SIFA VAR AMA KIYMETINI BILEN YOK HENUZ

- 5 yıl Önce

elımde 3.5 -4 ton cıvarında urgup sıvrısı kabak cekırdegı mevcuttur,05465654855

fabriksi yok
fabriksi yok - 5 yıl Önce

Devlet desdek vermiyor 2011de kg 4tl 2012de kg 9tl 2013de 6 tl fiyat cok dalgali

Kabak çekirdeği tohumu
Kabak çekirdeği tohumu - 5 yıl Önce

Ürgüpte yetiştirilmiş ürgüp sivrisi ve çerçeveli kabak çekirdeği tohumu bulunur. 0541 408 6445 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

abdullah kuybek
abdullah kuybek - 2 yıl Önce

neden sadece c.pepo cinsleri çekirdeklik olarak yetiştiriliyor c.moschata veya c.maxima cinsleri çekirdeklik olarak neden yetiştirilmiyor

 paramı ediyor
paramı ediyor - 5 yıl Önce

Para etmedikten sonra etmenin ne anlamı var 6 lira ya zor sattim eledim birde

çekirdek
çekirdek - 4 yıl Önce

çok saçma

Ekim çok
Ekim çok - 3 yıl Önce

Altinekin bolgemizde 40bin degar kayitli ekim var
Alicilarini bekliyor 05442752854


banner151

banner251