Ceviz yetiştiriciliği ve Chandler cevizi

Ceviz fidanı nasıl yetiştiriliyor? Nerelere dikiliyor? Fidan alırken nelere dikkat edilmeli? Bodur fidan var mıdır? Aşılama nasıl olmalıdır? Chandler çeşidinin özelliği nedir? Diğer ceviz çeşitlerinden farkı nedir? İşte bütün bu soruların cevabını bu programda bulabilirsiniz.

banner255
Ceviz yetiştiriciliği ve Chandler cevizi
banner200

Filiz Fidancılığın sahibi Abdullah Akgöz, Isparta Ticaret Borsası'nın katkılarıyla Kanal 32 televizyonunda hazırlanan Tarım Aktüel programında, ceviz yetiştiriciliğinin bütün ince ayrıntılarını anlattı. İklim şartlarından dolayı ceviz yetiştiriciliğine pek önem verilmeyen Isparta'da bu konuda yaptığı çalışmaları da aktaran Akgöz, Chandler ceviz çeşidi hakkında da önemli bilgiler verdi.

CHANDLER CEVİZİNİN ÖZELLİKLERİ

Chandler ceviz çeşidinin diğer cevizlerden ayıran bir çok özelliğinin bulunduğunu bildiren Akgöz, Chandler cevizinin erken ürün verdiğini ve ticari değerinin yüksek olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Orta boy cevizdir. İçinin eti beyazdır. Yağ oranı yüksektir. İçi horozdur. Bundan dolayı ticari değeri yüksektir. Diğer fidanlara Chandler ceviz fidanı 20 gün geç uyanır. Bu özelliğinden dolayı da soğuğa dayanıklıdır. 2 yıl içinde meyve vermeye başlar. 10 yaşına gelmiş bir ağaçtan rahatlıkla 100 kg ceviz alınabiliyor" dedi.

Akgöz, ceviz yetiştiriciliği konusunda şu önemli bilgileri de paylaştı: "Ceviz yetiştiriciliğini sınırlandıran faktörlerden bir tanesi cevizin yapraklanma ve yaprak döküm zamanıdır. Şöyle ki genç ceviz ağaçlarının sürgünleri -9 °C'deki sıcaklıklarda zarar görür. Gene çiçeklenme döneminde geç ilkbahar donlarından tomurcuk ve meyveler zarar görür. Bu nedenle cevizin geç yapraklanması önemli. Chandler ceviz çeşidi de Nisan başlarında geç uyanan bir çeşit.

Ancak geç uyandığı için geç meyve oluşturacak ve yaprağını geç dökecektir. Örneğin Chandler için yaprak dökme tarihi Aralık ayının ortalarına kadar uzayabilir. Bu durumda da özellikle İç Anadolu Bölgesi gibi soğuk bölgelerde sonbahar erken donlarına yakalan ağaçlarımız zarar görecektir.

Bu nedenle İç Anadolu Bölgesinin dar iklim bölgeleri hariç İç Anadolu bölgesinin özellikle soğuk yerlerinde Şebin, Bilecik gibi aynı zamanda erken yaprak döken ceviz çeşitleri tercih etmek daha uygun olacaktır. Ticari amaçlı bahçeler için meteorolojiden ilkbahar geç ve sonbahar erken donlarının tarihleri alınarak çeşit seçimini, toprak analizi ve bu bilgilerin ışığında yapmanın daha uygun olacaktır"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 18:29
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
karadeniz bölgesinde yetişen ceviz fidani hakkında bilgi
karadeniz bölgesinde yetişen ceviz fidani hakkında bilgi - 5 yıl Önce

sinoptan yazıyorum cevizler hakkın fazla bilgim yok bizm yoremizde yetisenhangi cinsi tavsiye edersiniz sizde varm ı

banner151

banner251