Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Kredi Marketlerin depolarında imha edilen ürünlerle ilgi ortaya çıkan korkunç rakamlar, son günlerde makyajlanan marketlerin arka tarafta nasıl kötü yönetildiğini de gözler önüne serdi. Stok takibi iyi yapılmadığı ve birçok üründe iadesiz çalışıldığı için Ağustos ayında 13 milyon liralık ürünün imha edildiği ortaya çıktı. Tarım Kredi Marketlerin depolarında imha edilen ürünlerin büyük boyutlarda olması, sözde ‘ucuz gıdanın adresi’ olarak gösterilen marketlerdeki liyakatsizliği de gözler önüne serdi. 

GIDA FİYATLARI SÖZDE DÜŞÜRÜLMEYE ÇALIŞILIRKEN ÜRÜNLER ÇÖPE GİDİYOR!

Hükümetin ekonomide yaşanan kriz ve artan kurlardan dolayı yükselen gıda fiyatlarını Tarım Kredi Marketler üzerinden baskılamaya çalıştığı bir dönemde Tarım Kredi Marketlerin depolarında yüksek miktarda ürünün imha edilmesi düşündürücü bulundu. Gıda fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu bir dönemde 13 milyon lira tutarında bir ürünün imha edilerek çöpe atılması çiftçinin sermayesi ile kurulan marketlerin nasıl yönetildiğini de ortaya koydu. 

Ağustos ayı içinde Tarım Kredi Marketlerin iade ambarlarında bulunan ürünlerden 13 milyon 88 bin 788 liralık ürünün yerinde imha edildiği ortaya çıktı. Stok takibinin iyi yapılmamasından dolayı tam 13 milyon lira tutarında bir ürünün imha edilmesi, gıdada yaşanan büyük skandalı gözler önüne serdi. Zincir marketlerde böylesine bir imha rakamının yaşanmasının mümkün olmadığının altı çizilirken, Tarım Kredi Marketlerde yaşanan bu skandala rağmen hiç kimsenden hesap sorulmaması da dikkat çekiyor. 

7 MİLYON LİRA İMHA İLE İSTANBUL ANADOLU DEPO BAŞI ÇEKTİ!

Milli Gazete’nin ulaştığı verilere göre, Tarım Kredi Marketlerin depolarında Ağustos ayında yerinde imha edilen ürün miktarının tutarı 13 milyon 88 bin 788 lira. En büyük yerinde imha miktarı 7 milyon 161 bin lira ile İstanbul Anadolu Depo’da gerçekleşirken, bu depoyu sırasıyla;

İzmir Depo 1 milyon 596 bin 983 TL,

Mersin Tarsus Depo 1 milyon 065 bin 923 TL,

Ankara Depo 702 bin 265 TL,

İstanbul Avrupa Depo 550 bin 855 TL,

Bursa Depo 363 bin 803 TL,

İzmir Menemen Depo 311 bin 142 TL,

Konya Depo 274 491 TL,

Antalya Serik Depo 373 bin 076 TL,

Sivas Depo 298 bin 814 TL,

Samsun Depo 124 bin 122 TL,

Diyarbakır Depo 145 bin 977 TL ve

Erzurum Depo 119 bin 324 lira ile takip etti. 

TARIM KREDİ MARKETLER HER DÖNEM BAŞKA BİR SKANDALLA GÜNDEME GELİYOR! TAĞŞİŞLİ GENEL MÜDÜR ARDINDAN PEYNİR TENEKELERİNDEN ÇIKAN TUZ SKANDALI ŞİMDİ DE 13 MİLYON LİRALIK ÜRÜNÜN ÇÖPE ATILMASI! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük önem verdiği Tarım Kredi Marketlerin her dönem ayrı bir skandalla gündeme gelmesi de düşündürücü bulunuyor. Fahrettin Poyraz döneminde Tarım Kredi Marketlerin başına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tam 15 defa hileli gıda üretmekten dolayı ifşa edilmiş firma ortağı Yavuz Mehmet Bulut atanırken, geçtiğimiz yıl da olgunlaştırılmış 10 bin peynir tenekesinin içinden tuz çıkmıştı. Ortaya çıkan skandallarla ilgili olarak yöneticilerden hesap sormak yerine Fahrettin Poyraz, hileli gıda üretiminde Bakanlık belgeli Yavuz Mehmet Bulut’u kamuoyunu da yanıltarak uzun bir süre koruma altına alırken, 10 bin teneke peynirden çıkan tuz skandalından da hiçbir sonuç alınamayarak, peynir vurgunun zararı şirket tarafından karşılanmıştı. Gelinen noktada stok verileri takip edilmediği ve firmalardan iadesiz ürün alınmasından dolayı tam 13 milyon lira tutarındaki ürünün imha edilerek çöpe atılması, ‘Gıda fiyatları bu anlayışla mı düşürülecek?’ sorusunu gündeme getirdi. 

Ramazan'da at  eşek eti skandalı! Tarım Bakanlığı yakaladı ancak ifşa etmedi! Ramazan'da at eşek eti skandalı! Tarım Bakanlığı yakaladı ancak ifşa etmedi!

13 MİLYON LİRALIK İMHA EDİLEN ÜRÜNLER NELER? 

Tarım Kredi Marketlerin depolarında Ağustos ayında imha edilen ürünlerin neler olduğu bilinmezken, Tarım Kredi Marketlerin konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapıp yapmayacağı ise merak ediliyor.