Çiftçiye 9 ayrı alanda hibe desteği verilecek! Son başvuru 26 Mayıs! Çiftçiye 9 ayrı alanda hibe desteği verilecek! Son başvuru 26 Mayıs!

İl Müdürü Kemal Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda; "TARSİM, üreticilerimizin olası risk ve hasarlara karşı ürünlerini, hayvanlarını ve emeklerini güvenceye almayı sağlayan bir sigorta türüdür. 6490 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 yılında TARSİM kapsamında riskler, ürünler ve prim desteği belirlenmiştir." dedi. 

Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti: "Yaşadığımız şu günler göz önüne alındığında üreticilerimizin doğal afetlerle karşı karşıya kalma riskleri de artmaktadır. Büyükbaş, küçükbaş, su ürünleri, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve arıcılık yapan işletmelerimiz karşılaşacakları olumsuz durumlara karşı karar kapsamında Tarım Sigortası yaptırarak hayvanlarını güvence altına almış olacaklardır. Sigorta yaptıracak üreticilerimizin Bakanlığımızın ilgili sistemlerine kayıtlı olması gerekmektedir" 

Olası bir doğal afetten dolayı üreticilerimizin hayvanlarının zarar görmesi durumunda zararlarının TARSİM 'den karşılanabileceğini vurgulayan İl Müdürü Yılmaz, “Büyükbaş, küçükbaş, su ürünleri, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve arıcılık yapan işletmelerimiz fırtına,  hortum, yangın,  heyelan, deprem, taşıt çarpması, sel ve su baskını, vahşi hayvan saldırısı, güneş çarpması, zehirlenme ve her türlü kaza risklerine karşı Tarım Sigortası yaptırarak hayvanlarını güvence altına almış olacaklardır. Üreticilerimizin www.tarsim.gov.tr adresi üzerinden online prim hesabı butonundan faaliyet gösterdikleri alana ait bilgileri girerek yaklaşık prim tutarlarını öğrenebileceklerdir" dedi.

Yetiştiricilerimize hayvanlarını sigorta yaptırmaları konusunda hatırlatmada bulunan İl Müdürü Yılmaz, “İlimizde doğal afet, yabani hayvan saldırısı, yıldırım düşmesi gibi olaylar sonucunda geçmişte yetiştiricilerimizin telef olan hayvanlarına zaman zaman şahitlik ediyorduk.  

YAYLADA YABANİ HAYVAN SALDIRISI İLE 80 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TELEF OLDU! HAYVANLAR SİGORTALI OLMADIĞI İÇİN TARSİM ZARARI KARŞILAMADI!

Geçtiğimiz hafta da Gölköy ilçemizin Cihadiye Yaylasında küçükbaş hayvanlara yabani hayvan saldırısı olmuş ve bunun sonucunda 7 yetiştiricimizin 80 küçükbaş hayvanı telef olmuştu. Eğer yetiştiricilerimiz telef olan bu hayvanlarına sigorta yaptırmış olsalardı yetiştiricilerimizin zararını TARSİM karşılamış olacaktı. Bu tür olaylar yaşandığında yetiştiricilerimiz mağdur olmaması için bundan sonra yetiştiricilerimize mutlaka sigorta yaptırmalarını hatırlatmak istiyorum" diyerek sözlerini noktaladı.