Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Yakın zamanda ülkemizin gündeminde yer alan ve ilimizde de ayçiçeği üretim alanlarında, İlimiz toplam üretim alanının %3’ne denk gelen yaklaşık olarak 6.750 da alanda görülen  ‘’Çayır Tırtılı’’  zararlısı ile mücadele çalışmalarımız devam ediyor. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personeli kontrolünde yerden ve havadan yapılan ilaçlama çalışmaları ile ayçiçeği üretim alanlarında baş gösteren zararlının ilimizdeki yayılışı kontrol altına alındı. 

Ancak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personeli ve Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzman personelinin yapmış olduğu tespit çalışmalarında; ‘’Çayır Tırtılının’’ mısır tarlalarına da sirayet ettiği gözlemlenmiştir. 

Konu hakkında açıklamada bulunan İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ:

Çayır Tırtılı Zararlısının teknik personelimizin yaptığı inceleme neticesinde ayçiçeği üretim alanlarından sonra mısır tarlalarına da sirayet ettiği görülmüştür. Zararlı an itibari ile özellikle yabancı otların yoğun olduğu tarla kenarlarında görülmeye başlanmıştır. Ancak mısır tarlalarımızda önemli bir zarar görülmemiştir. Mısır son yıllarda birim alandan alınan yüksek verim ve getirisi açısından da üreticimizin yüzünü güldüren önemli bir üründür. İlimiz 334.446 bin da silajlık ve dane mısır üretim alanı ile ülkemiz üretiminde önemli bir yer tutmaktadır. Bu bakımdan ayçiçeğinde olduğu gibi mısır üretim alanlarında da çayır tırtılına karşı zamanında tedbir alınması büyük önem arz etmektedir 

Teknik personelimiz vasıtasıyla sahada yapılan tespitlerin akabinde gerek üretim yerinde birebir yapılan görüşmelerle gerekse de SMS ve görsel mesajlar ile çiftçilerimiz gerekli bilgiler aktarılmakta ve nasıl mücadele yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunulmaktadır. 

Zararlıya karşı gereksiz yere ilaçlama yapılmaması, çevre dostu entegre mücadele yöntemleri ile sürdürülebilir tarım ve gıda arz güvenliği konusunda gerekli önlemler alınmalıdır. Ekonomik zarar eşiği aşıldığı anda zaman kaybetmeksizin topyekûn mücadelenin yapılması ilimiz ve ülkemiz tarımsal üretimi için önemlidir.

Şu aşamada çayır tırtılının mısır üretim alanlarımızın iç kısımlarında bir zarar oluşturmadığı bu nedenle bu zararlıya yönelik yapılacak olan ilaçlamanın popülasyonunun daha çok yabancı otların yoğun olduğu sınır kısımlarında konakladığı dikkate alınarak tarla kenarları ile sınırlandırılması önem arz etmektedir. Üreticilerimizin panik yapmadan tarlarını düzenli olarak kontrol etmeleri sadece zararlı gördükleri noktalarda kimyevi ilaçlama yapması yeterli olacaktır dedi.