" />

Para varsa niye çiftçi desteklenmiyor?

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin “para var ki ithal ediyoruz" açıklamasına sert tepki göstererek, “Para varsa çiftçi niye desteklenmiyor ve üretemiyor?" diye sordu.

Para varsa niye çiftçi desteklenmiyor?
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 'Türkiye'de para var ki ithalat yapabiliyor' açıklamasına tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye'nin tarımda net ithalatçı hale getirildiğini ve samanı bile ithal ettiğini vurgulayarak, "Para varsa çiftçi niye desteklenmiyor ve üretemiyor?" diye sordu. Barut, "AKP ile tarımda üretimden uzaklaştırılan çiftçinin halini ve çektiği çileyi bu yaklaşım içindekiler nasıl anlayabilir? Zaten üreticiyi, onların derdini ve isteklerini bir türlü anlayamadıkları için sorunlar çığ gibi artarak büyüyor. İktidarda olup işin başında bulunanlar ne acıdır ki, çözüm üretmek yerine akıl almaz açıklamalar yapıyorlar" diye konuştu.

NEDEN GİRDİ MALİYETLERİ SÜREKLİ ARTIYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye çeşitli sorular yönelten Ayhan Barut, şöyle konuştu: "Bakan madem ülkemizde para bu kadar çok ise çiftçimiz ekip biçmekten neden vazgeçiyor, tarım toprakları neden küçülüyor? Neden Tarım Kanuna göre 154 milyar alacağı olan çiftçiye bu parayı ödemiyorsunuz? Neden mazot, gübre ve ilaç fiyatları sürekli artıyor? Neden, soğan depolarına zabıta gönderiyorsunuz? Neden üretici hayvanını kestiremiyor? Neden pamuk 4.5 liradan 3 liraya, narenciye 1.5- 2 liradan 60 kuruşun bile altına indi? Neden tarım sektörünün en önemli bileşenlerinden Ziraat mühendisleri, Veteriner hekimler, Gıda ve Su Ürünleri Mühendisleri ile Tekniker ve Teknisyenlere kadro vermiyorsunuz? Söz verdiğiniz halde bu meslek gruplarının kamuya atamalarını yapmıyorsunuz?"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
aklımız almıyor
aklımız almıyor - 3 yıl Önce

cok kıymetli tarım bakanımız diyoorki mazot pahalı elektrikli traktör diyor yapacak vs madem öyle mazot da çiftçiye ötv kaldır bu kadar zahmet etme sorun çözülür

banner251