Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, hububat alım fiyatlarının seyrine yönelik önemli bir açıklamada bulundu. Kirişçi, geçen yıl buğday alım fiyatının 2 bin 250 lira olduğunu hatırlatarak, "Buğdayda bu yıl 5 bin 700'e giden buğdayı mukayese ettiğimizde oldukça yüksek. Şu aşamada ürün fiyatıyla ilgili çiftçinin memnuniyetsizliği yok. Onları mutlu eden bir fiyat piyasada hakim" dedi.

Bütün gözlerin TMO'nun açıklayacağı hububat alım fiyatlarına çevrildiği bir dönemde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, hububat alım fiyatlarının seyrine yönelik önemli bir açıklamada bulundu. Vahit Kirişçi, geçen yıl buğday alım fiyatının 2 bin 250 lira olduğunu hatırlatarak, "Buğdayda bu yıl 5 bin 700'e giden buğdayı mukayese ettiğimizde oldukça yüksek. Şu aşamada ürün fiyatıyla ilgili çiftçinin memnuniyetsizliği yok. Onları mutlu eden bir fiyat piyasada hakim" dedi. Bakan Kirişçi'nin bu açıklaması, buğdal alım fiyatına yönelik önemli bir işaret olarak değerlendirildi. 

Hürriyet Gazetesinden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, buğdayda krizinin olmadığını ve hasadın başladığını açıkladı. Bakan Kirişci "Hasadın olmadığı dönemde olmayan krizin hasat başladıktan sonra konuşuluyor olması anlamlı mı? Kriz çıkacak demek abesle iştigaldir. Bizim şu anda öyle bir problemimiz yok" dedi.

Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin buğday sorunu olmadığını belirterek, “Şu anda buğday hasadı başladı. Hasadın olmadığı dönemde olmayan krizin hasat başladıktan sonra konuşuluyor olması anlamlı mı? Kriz çıkacak demek abesle iştigaldir. Bizim şu anda öyle bir problemimiz yok. İki üç gün önce belli yerlerde yağışlardan dolayı rekolteyi etkileyen hususlar oldu. Şu anda bizim rakamlarımızı anormal etkileyecek bir durum olmadı. Geçen yıla göre fazlamız var” dedi.

Beştepe’de yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ardından bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Bakan Kirişci, buğday rekoltesiyle ilgili şunları söyledi:

BUĞDAY SORUNUMUZ YOK

Bizim buğday sorunumuz yok. Şu anda buğday hasadı başladı. Hasadın olmadığı dönemde olmayan krizin hasat başladıktan sonra konuşuluyor olması anlamlı mı? Kriz çıkacak demek abesle iştigaldir. Bizim şu anda öyle bir problemimiz yok. İki üç gün önce belli yerlerde yağışlardan dolayı rekolteyi etkileyen hususlar oldu. Şu anda bizim rakamlarımızı anormal etkileyecek bir durum olmadı. Mesela Osmaniye’de dolu yağdı, Ankara’da anormal yağış oldu. Tüm il müdürlüklerimiz yağışları takip ediyor. Bizim geçen yıla göre fazlamız var. İkinci ihracat yasağı getirdik. İçeriden alanlar vardı onlara da yasak getirdik. Bizim kendi ihtiyacımızı yeteri kadar karşılayabildiğimiz bir yıl oldu bu sene. Şu anda bizim gördüğümüz bir şey yok. Dünya bir tedirginlik içinde. Amerika bile Ukrayna’nın elindeki stokları buğdayla ilgili 1.5 milyon tonluk stokları var. 12 milyon tonluk mısırları var. O mısır Amerikalıları, Avrupalıları heyecanlandırıyor. 6-7 milyon ton ayçiçeği çekirdeği var. Bizde de bir hafta sonra Adana’da ayçiçeği hasadı başlayacak. Hasadı yaklaşmış veya hasat dönemine girilmiş ürünler için problem olacak diye düşünmek çok doğru değil" 

YILLIK YAĞIŞ İYİ DURUMDA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bu yıl yağışlardan dolayı bir sıkıntı bulunmadığını ancak yeterli gübre kullanılmamasından dolayı bir sıkıntı olabileceğini belirterek, "Bu yıl şundan dolayı bir eksiğimiz var. Gübre kullanımıyla ilgili sonbaharda fiyatların yüksekliği nedeniyle bir iştahsızlık var üreticide. Onun verime bir yansıması olabilir diye düşünebiliriz. Onu telafi edecek olan yağıştır. Geçen yıla göre yıllık yağış o manada daha iyi durumda. Bu eksikliği giderecek gibi" dedi.

ÇİFTÇİYİ MUTLU EDEN BİR FİYAT PİYASADA HAKİM!

Peki hububat alım fiyatı ne zaman açıklanacak? Buğday alım fiyatı kaç lira olacak? Çiftçi buğday alım fiyatını 7.5 lira açıklanmasını beklerken TMO kaç lira fiyat açıklayacak? Sektörde bu soruların cevabını aradığı bir dönemde Bakan Kirişçi, açıklanması beklenen buğday alım fiyatına yönelik önemli bir mesaj verdi. 

Kirişçi, şunları kaydetti: "Geçen yıl 2 bin 250 lira olan buğdayla bu yıl 5 bin 700’e giden buğdayı mukayese ettiğinizde oldukça yüksek. Bunları dikkate almak gerekiyor. Bizim çalışmalarımız var piyasayı takip ediyoruz. Üretici aleyhine önemli bir durum yok, lehine bir durum var. Şu aşamada ürünle, ürün fiyatıyla ilgili çiftçinin memnuniyetsizliği yok. Onları mutlu eden bir fiyat piyasada hakim.

Bakan Kirişçi'nin geçen yılki 2 bin 250 lira ile şu an piyasada oluşan 5 bin 700 lirayı karşılaştırarak oldukça yüksek bir değerlendirmede bulunması dikkat çekerken, piyasada oluşan 5 bin 700 lirayı da çiftçiyi mutlu bir fiyat olarak görmesi, açıklanması beklenen fiyatlar konusunda önemli bir mesaj olarak yorumlandı. 

Tarım Bakanlığında deprem! Vahit Kirişçi görevden aldığı genel müdür hakkında suç duyurusunda bulundu! Tarım Bakanlığında deprem! Vahit Kirişçi görevden aldığı genel müdür hakkında suç duyurusunda bulundu!