Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, başta Manavgat olmak üzere yurdun dört bir tarafından gelen yangın haberleri ülkenin ciğerlerini yakarken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘Envanterimizde yangın söndürme uçağı yok. İhaleye çıkıyoruz’ açıklamaları ise dikkat çekti. Diğer yandan Orman Genel Müdürlüğünün envanterinde bulunan yangın gözetleme uçak ve helikopterlerin asli işlerinin dışında Bakan Pakdemirli tarafından kullanılması da orman yangınlarında yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor. 

YANGINLARI GÖZETLEMEK İÇİN ALINAN UÇAK VE HELİKOPTERLER BAKAN TARAFINDAN KULLANILIYOR 

Orman Genel Müdürlüğünün envanterinde yangın gözetleme aracı olarak 1 tane jet uçağı, iki tane helikopter bulunmasına rağmen jet uçağı ve helikopterlerin tamamen Tarım Bakanı Pakdemirli’nin emrine tahsis edilerek asli işlerin dışında kullanılması dikkat çekiyor. Yangın gözetleme helikopterleri genellikle Ankara’da hangarda bekletilirken, ihtiyaca göre Bakan Pakdemirli tarafından kullanılıyor. Yangın gözetleme uçağı da şehirlerarası programlar için Bakan Pakdemirli tarafından kullanılıyor. Son günlerde yurdun dört bir tarafında yangın çıkarken, yangınları önlemek ve erken mücadelede büyük önem taşıyan Orman Genel Müdürlüğünün envanterindeki yangın gözetleme uçak ve helikopterlerin asli işlerin dışında sadece Tarım Bakanı tarafından kullanılması manidar karşılanıyor. 

YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ALAMIYORUZ AMA BÖLGE MÜDÜRLERİNİN HER BİRİNE 2 MİLYONLUK MAKAM ARACI ALIYORUZ

Diğer yandan Bakan Pakdemirli, envanterimizde yangın söndürme uçağı yok. İhaleyle karşılıyoruz açıklaması da geçtiğimiz aylarda Orman Genel Müdürlüğü tarafından Bölge Müdürlerinin kullanımı için alınan 2021 model Toyota jeep makam araçlarını akıllara getirdi. Son yıllarda orman yangınları bu kadar hassas bir duruma gelirken, bu yangınlarla mücadele etmek için yangın uçağı alınmazken, 28 Orman Bölge Müdürünün kullanımı için son model milyonluk Toyota Land Cruser Prado makam araçlarının alınması dikkat çekiyor. Orman Genel Müdürlüğünün, Bölge Müdürleri için aldığı yaklaşık 30 adet jeep için 60 milyon lira ödediği kaydediliyor.