CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın 2023 seçimleri için Millet İttifakı olarak hazırladığı “Ortak Politikalar” metni dün açıklandı.

Parti kurmaylarının açıkladığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni, 9 ana başlık altındaki 75 alt başlıkta 2 bin 300’den fazla hedef, politika ve projeler ortaya kondu. 

milletittifaki

HÜKÜMET PROGRAMININ ANA OMURGASINI OLUŞTURACAK!

“Ortak Politikalar Mutabakat Metni”nin altı siyasi partinin destekleyeceği Ortak Cumhurbaşkanı Adayı'nın Seçim Beyannamesinin ve seçimlerden sonra uygulanacak Hükümet Programının ana omurgasını oluşturacağı belirtilen metinde tarım sektörü ile ilgili dikkat çeken 19 başlık şöyle… 

TARIM BAKANLIĞININ İSMİ DEĞİŞTİRİLECEK!

-Tarım ve Orman Bakanlığı’nı “Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı” olarak yeniden yapılandıracağız.

ÇİFTÇİYE BÜTÇEDEN GAYRİSAFİ MİLLİ HASILANIN YÜZDE 1'İ ORANINDA DESTEK VERİLECEK!

-Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesinde öngörülen ancak bugüne kadar hiç uyulmayan tarımsal destekleme programlarına bütçeden ayrılacak kaynağın gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamayacağı hükmünü yerine getireceğiz.

TARIMDA KULLANILAN MAZOTTA ÖTV YÜKÜ KALDIRILACAK!

-Tarımda kullanılan mazotta ÖTV yükünü kaldıracak, gübre ve tohum maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri vereceğiz.

TARIMDA İNDİRİMLİ ELEKTRİK TARİFESİ UYGULANACAK!

-Tarımda indirimli elektrik tarifesi uygulayacak, sulama ve elektrik faturalarını hasattan sonra tahsil edilmesini sağlayacağız.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNE TAHSİS EDİLECEK GES'LER SADECE TARIMSAL SULAMA AMAÇLI KULLANDIRILACAK!

-Tarım Kredi Kooperatifleri‘ne tahsis edilecek GES lisansıyla üretilecek elektriği sadece işletme, amortisman ve elektrik nakil maliyetleri karşılığında tarımsal sulama amaçlı kullandıracağız.

TABAN FİYATLAR ÇİFTÇİYE GELİR SAĞLAYACAK ŞEKİLDE BELİRLENECEK!

Bakanı Yumaklı: 7,1 milyon hektar arazi sulamaya açıldı Bakanı Yumaklı: 7,1 milyon hektar arazi sulamaya açıldı

-Temel tarım ürünlerinde taban fiyatlarını maliyet, kur, enflasyon ve çiftçilerimize insan onuruna yaraşır gelir sağlamayı dikkate alarak belirleyeceğiz.

GİRDİ DESTEKLERİ ÇİFTÇİ TARLASINI SÜRMEDEN ÖDENECEK!

-Tarımsal ürün alım fiyatlarını ekim öncesi ilan edecek, girdi desteklerini çiftçi tarlasını sürmeden, süt sağılmadan, besi hayvanı kesime gitmeden önce verecek, diğer destek ödemelerini üretim sonrası 90 gün içinde ödeyeceğiz.

ÇİFTÇİNİN BANKA VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNDEN KULLANDIĞI KREDİLERİN FAİZLERİ SİLİNECEK!

-Çiftçilerimizin bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredinin faizini silip, yeniden yapılandıracağız.

ÇİFTÇİ TARIM BAĞ-KUR PRİM ÖDEMELERİNİ HASAT SONRASI FAİZSİZ ÖDEYECEK!

-Çiftçimizin Tarım BAĞ-KUR prim ödemelerini hasat sonrası faizsiz ödenecek şekilde planlayacak ve sağlık güvencesinden faydalanmasını sağlayacağız.

ÇİĞ SÜTTE PARİTE UYGULAMASI GETİRİLEREK ÜRETİCİ YEM FİYAT ARTIŞLARINDAN KORUNACAK!

-Parite uygulaması getirerek çiğ süt ve et üreticilerini yem fiyatlarındaki artışlara karşı koruyacağız.

ORMAN KÖYLÜLERİNİN GELİRİNİ ARTIRACAK ALTERNATİF GEÇİM KAYNAKLARI OLUŞTURULACAK!

-Orman köylülerinin gelirini artıracak alternatif geçim kaynakları oluşturacak, gerekli destek ve teşvikleri sağlayacağız.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ GÜBRE-TOHUM-YEM GİBİ ASLİ İŞLEVİNE ODAKLANACAK!

-Tarım Kredi Kooperatifleri’nin asli işlevine odaklanarak, gübre, tarım ilacı, tohum,yem gibi dışa bağımlı olduğumuz tarımsal girdilerin ülkemizde üretimine ve girdi fiyatlarında istikrarın sağlanmasına yönelik yatırımlar gerçekleştirmesini sağlayacağız.

TARSİM YENİDEN YAPILANDIRILACAK!

-TARSİM’İ yeniden yapılandırarak hızlı ve güçlü bir tarımsal sigorta yapısı oluşturacağız.

TARIM ARAZİLERİNİN TARIM DIŞI KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇİLECEK!

-1.2.3. sınıf tarım topraklarının tamamını, 4. sınıf tarım topraklarının bir kısmını, “Ulusal Gıda Güvenliği Stratejik Kaynağı” olarak kayıt altına alacak ve tarım dışı amaçlarla kullanılmasının önüne geçeceğiz.

GAP, KOP VE DAP PROJELERİNİN TAMAMLANMASINA ÖNCELİK VERİLECEK!

-Başta sulama kanalları olmak üzere GAP, KOP ve DAP projeleri kapsamındaki altyapı yatırımlarının tamamlanmasına öncelik vereceğiz.

GIDA GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ YASAL DÜZENLEMELERDEKİ EKSİKLİKLER GİDERİLECEK!

-Gıda güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelerdeki eksiklileri gidereceğiz ve farkındalığı artıracağız.

TARIMSAL ÜRÜN İTHALAT İZİNLERİ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE VERİLECEK!

-Tarımsal ürün ithalat izinlerini, yeter miktarda üretilmeyen veya üretilme imkanı olmayan ürünler ile Dahilde İşleme Rejimiyle sınırlı tutacak ve rekabetçi bir ortamda şeffaf bir şekilde vereceğiz.

TARIMDA ÇALIŞAN KADIN VE 30 YAŞ ALTINDAKİ GENÇLERE SOSYAL GÜVENLİK PRİM DESTEĞİ VERİLECEK!

-Tarımda çalışan kadın ve 30 yaş altındaki gençlere sosyal güvenlik prim desteği sağlayacağız.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ İÇİN 'MEVSİMSEL YAŞAM ALANLARI' OLUŞTURULACAK!

-Mevsimlik tarım işçilerinin konaklama, sağlık ve temizlik başta olmak üzere yaşam standartlarının iyileştirilmesine yönelik “Mevsimsel Yaşam Alanları” projesini hayata geçirecek, çocuklarının ulaşım ve beslenme masraflarını da karşılayarak en yakın eğitim kurumuna gitmelerini sağlayacağız.

millet ittifakı