Mersin bitkisi, Mersingiller familyasının üyeleri arasında yer alır. Bitkinin meyvesi, son dönemlerin en popüler ürünlerindendir.

Mersin bitkisinin insan sağlığı açısından çok çeşitli faydaları vardır. Halk arasında farklı isimleri ile de bilinen bu bitki, birçok kişi tarafından arama motorları üzerinden sorgulanır. Peki, Mersin bitkisi nedir, ne işe yarar? İşte Mersin bitkisinin faydalarına ilişkin ayrıntılar…

MERSİN BİTKİSİ NEDİR?

‘Mort’, ‘murt’ ve ‘sazak’ isimleri ile de bilinen Mersin bitkisi, 5 metreye kadar uzayabilir. Çok sık yaprakları olan bu bitkinin yaprakları açık parlak yeşil rengindedir.

Deri yapısında, yumurta şeklinde olan Mersin yapraklarının çiçekleri beyaz rengindedir. Meyveleri yuvarlak veyahut da yumurta şeklinde olan Mersin bitkisi, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir.

MERSİN BİTKİSİ NEREDE YETİŞİR?

Mersin bitkisinin anavatanı Akdeniz’dir. Ülkemizde Mersin ve çevre illerinde yaygın olarak görülen bitki, sıcak hava koşullarında gelişim gösterir.

MERSİN BİTKİSİNİN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Mersin bitkisin yaprak ve çiçekli dallarında; reçine, tanen ve acı birtakım maddeler bulunur. Yanı sıra uçucu yağlar da barındıran bu bitkinin meyvesinde yüksek oranda A vitamini bulunur.

MERSİN BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Mersin bitkisinin hem yaprakları hem de meyvesi insan sağlığı açısından faydalı olan bileşenler içermektedir.

Mersin bitkisinin yapraklarının iştah açıcı özelliği bulunur. Yanı sıra idrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik etkiye sahip olan yapraklar, çocuklarda ishale karşı savaşır.

Mersin bitkisinin meyvesi direkt olarak tüketilebilir. Bitkinin yaprakları ise çay şeklinde demlenir. Kurutulmuş olan yaprakların kaynar suda 10- 15 dakika kadar bekletilmesi, çayın tüketime hazır olması için yeterlidir.

MERSİN MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Daha çok ‘murt’ ismi ile bilinen Mersin meyvesi, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir. Cilt akımından saç bakımına, bağışıklık sisteminden varis problemlerine kadar çok çeşitli alanlarda sağlık tablosunun iyileşmesine katkıda bulunan meyve, uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Mersin meyvesinin öne çıkan faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Antiseptik özellikte olduğu için enfeksiyonlu hücreleri yok eder, mikropları öldürür.
 • Doğal bir balgam söktürücüdür.
 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürür.
 • Damar tıkanıklığının önüne geçer.
 • Bulantı ve kusma gibi sorunların önüne geçer.
 • Mide sağlığını destekler.
 • Sindirim sistemini destekler.
 • İştah açıcıdır.
 • Akciğer iltihaplanmasının önüne geçer.
 • Yapraklarının demlenmesi ile oluşan çayın cilde sürülmesi halinde sivilce ve akneleri temizler.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korur.
 • A vitamini bakımından zengin olduğu için görme problemlerine karşı savaşır.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Kan şekerini dengeler.

MERSİN BİTKİSİ NASIL TÜKETİLİR?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi Mersin bitkisinin hem yaprakları hem de meyveleri tüketime uygundur. Mersin meyvesi ocak ayı itibari ile manav tezgahlarında yerini alır. Meyvenin hem tazesi hem de kurusu satışa sunulur.

Mersin bitkisinin yaprakları çay şeklinde demlenerek tüketilebilir. Yanı sıra bitkinin hem yapraklarının hem de kurutulmuş meyvesinin salatalara, reçellere ve marmelatlara eklenmesi mümkündür.

MERSİN BİTKİSİNİN ZARARI VAR MI?

Mersin bitkisi ölçülü tüketilmelidir. İçeriğinde Myricetin ve Usnone A gibi maddeleri barındıran bitki, aşırı tüketim halinde birçok yan etkinin gözlenmesine yol açabilir.

Mersin bitkisinin aşırı tüketilmesi halinde dilde veyahut da cilt üzerinde kaşıntı oluşabilir. Yanı sıra kan şekerini aniden yükselten aşırı tüketim, özellikle diyabet hastaları için riskli olabilir.

Bamya Ne Zaman Ekilir? Bamya Ne Zaman Ekilir?

Mersin bitkisi hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu neden ile alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerin murt meyvesini tüketmeden önce hekimlerine danışmaları tavsiye edilmektedir.