Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonu düşürmek ve parasal sıkılaşma sürecinini daha kontrollü hale getirmek için kredi kartı ile yapılan harcamalara dair kısıtlama adımları atmaya hazırlanıyor. Buna göre 4 aşamalı bir kısıtlama bekleniyor. 

TAKSİT UYGULAMASI KISITLANACAK

Buna göre, nakit avans işlemlerine yönelik taksit sınırını 12 aydan 3 aya düşüren bankaların, ilerleyen süreçte talimat doğrultusunda taksitli işlemlerini askıya alabileceği kaydediliyor. Bu uygulamayla vatandaşların taksitli tüketime olan ilgisinin azaltılması amaçlanıyor.

KART LİMİTLERİ DEĞİŞTİRİLECEK

BDDK'nın mevzuatına rağmen çok sayıda banka, düşük gelirli müşterilerine dahi yüksek limitler sunmaya devam ediyor. Türkiye'de kredi kartı limitleri ile aylık gelir arasındaki bağlantının tamamen kopması üzerine yeni bir çalışma yürütülürken, birçok bankanın sağlıksız limiti bulunan müşterileri için kısıtlamaya gideceği kaydediliyor. 

FAİZ ORANLARI YENİDEN GÜNCELLENECEK

Kredi kartı faiz oranları, TCMB tarafından yayınlanan tebliğ ile politika faizi artışlarından bağımsız hale getirilirken, belirlenen referans oran Nisan ayında yukarı yönlü güncellenmişti. Halihazırda 4.25 olarak belirlenen kredi kartı akdi faizleri, mevcut ekonomik verilerin beklenen gelişmeyi sağlamaması halinde yeniden yükseltilecek.

ASGARİ ÖDEME TUTARLARI DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Pandemi nedeniyle yüzde 20'ye kadar düşürülen kredi kartı asgari ödeme tutarları, yeniden eski seviyelerine çekilebilir. Milyonlarca vatandaşın Türkiye'deki yüksek enflasyon nedeniyle kredi kartlarına 'takla attırdığı' ve bu nedenle yalnızca asgari ödeme tutarlarını yatırdığını tespit eden ekonomi yönetimi, asgari ödeme tutarlarında büyük çaplı bir değişikliğe gitmeyi tartışıyor.