Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre,  Et ve Süt Kurumu’nun yaptığı kasaplık hayvan ithalatı ile et fiyatlarına çözüm bulamayan Bakanlık, ithalatı özel sektöre de açmaya hazırlanıyor. Özel sektöre açılacak kasaplık hayvan ithalatı ile ilgili alt yapı çalışmaların tamamlandığı kaydedilirken, yetiştiricinin tepkisini çekmemesi için ithalatla ilgili kararın seçim sonrasına bırakıldığı ifade ediliyor.

VAHİT KİRİŞÇİ TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI OLDU!

Tarım ve Orman Bakanlığında Vahit Kirişçi dönemi tam bir hayal kırıklığı olurken, öngörüsüz politikalardan dolayı ülke, hayvancılıkta göz göre göre büyük bir krizin içine sürüklendi. Yaşanan yüksek enflasyon ve girdi maliyetlerinin artmasından dolayı karkas kesim fiyatları kısa sürede 70-80 liralardan 250 lira bandına çıkarken, Bakanlığın öngörüsüz politikalarının faturası da kasaplık ve karkas et ithalatı ile yetiştiriciye kesildi.

ESK’NIN İTHALATI YETERLİ GELMEDİ ŞİMDİ ÖZEL SEKTÖRE DE AÇACAKLAR!

Sanayiciden süt üreticisine baskı! Fiyatları düşürün yoksa sütünüzü almayız! Sanayiciden süt üreticisine baskı! Fiyatları düşürün yoksa sütünüzü almayız!

Et ve Süt Kurumu, son iki ayda yoğun bir ithalat sürecine girerken, 100 bin başa yaklaşan kasaplık hayvan ve tonlarca karkas et ithalatı et fiyatlarına çözüm olmadı. ESK’nın kasaplık hayvan ve karkas et ithalatı çözüm olmayınca kasaplık hayvan ithalatının şimdi de özel sektöre açılması için çalışmaların yapıldığı ortaya çıktı.

YETİŞTİRİCİYİ ÜRETME ZAHMETİNDEN TAMAMEN KURTARACAKLAR!

Ülke hayvancılığının kriz anlarında tercih edil kasaplık hayvan ithalatının ESK’nın ardından özel sektöre de açılacak olması, Vahit Kirişçi döneminde ülke hayvancılığına nasıl bir darbe vurulduğunu gözler önüne seriyor. Kasaplık hayvan ithalatının özel sektöre açılmasıyla ilgili bütün çalışmaların tamamlandığı kaydedilirken, seçim sonrası düğmeye basılacağı ifade ediliyor. Özel sektöre açılacak kasaplık hayvan ithalatının ESK’nın kontrolünde yapılacağı belirtiliyor.

Tarım Bakanlığının kasaplık hayvan ithalatını özel sektöre de açılmasıyla ilgili çalışma yapması, üreticiye büyük bir darbe olarak değerlendirilirken, ‘Yetiştiriciyi üretme zahmetinden tamamen kurtaracaklar' tepkisine neden oldu.

TARIM BAKANLIĞI, SÖZ KONUSU HABERİN ARDINDAN YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPARAK, KASAPLIK HAYVAN İTHALATININ ÖZEL SEKTÖRE AÇILMASININ SÖZ KONUSU OLMADIĞINI BELİRTTİ... SÖZ KONUSU HABER İÇİN TIKLAYIN...