Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, seçimlere açık müdahale edildiğinin altını çizerek, “27 Aralık 2022 Salı günü yapılan delege seçimlerinin ardından Dayılı Köyü muhtarı Süleyman Özdal, köyde kendisi dışında kimse olmadığı, kendisinin de çiftçi olmadığı seçim yapmayacaklarına dair Kangal Ziraat Odasına dilekçe verdi.

Çiftçi'den TMO tepkisi: Tarlalarını satıyorlar Çiftçi'den TMO tepkisi: Tarlalarını satıyorlar

Dilekçede; “Delege seçimi için köyümüzde seçim çevresini oluşturacak yeterli sayının tamamlanamadığı için seçim evraklarını Kangal Ziraat Odası Başkanlığına iade edilmiştir” yazmaktadır. Ancak seçimlerin ardından Kaymakamlık tarafından köy muhtarı, çiftçi olmamasına rağmen köyde yapılan sahte seçimle delege seçildi. Seçimi yapamayacaklarını ifade eden Dayılı köy muhtarı, seçimden bir gün sonra 28 Aralık 2022 Çarşamba günü Kangal Ziraat Odamıza gelerek üye olmak için başvuruda bulundu. Bu da seçimde yapılan usulsüzlüğün belgesi olarak kayıtlarımıza geçmiştir. Seçimde şaibe yok diyenler, 5 Bin çiftçinin hakkını savunan Kangal Ziraat Odasını şaibelerle yok saymaya çalışanlar ne yazık ki ispatlı belgeli olarak seçimlere hile karıştırmışlardır” dedi.

İlçede kanunları uygulamakla mükellef kişilerin seçimlere müdahale ettiğini öne süren Başkan Basri Çoban, “İddia ettiğimiz tüm usulsüzlüklerin belgeleri var. Seçimden bir gün sonra odamıza üye olan kişiler nasıl delege seçilebiliyor. Kanun tanımamazlık hat safhaya ulaştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’yu da ilçemizde çiftçilerin hür iradelerine yapılan baskı ve usulsüzlüğe müdahale etmeye davet ediyorum.

Çiftçimiz yalnız değildir. İlçede 2 aydır görev yapan Kaymakam, köy adlarını öğrenemeden Kangal Ziraat Odasına kayyum atayabileceğini zannederek, seçimlere şaibe karıştırılmasına göz yummuştur. Bu delegeler nasıl seçilmiştir? Bu listelere kimler nasıl müdahale etmiştir? Çiftçi dahi olmayanlar nasıl delege seçilebiliyor? Bizim seçilen 7 delegemiz hangi gerekçe ile iptal ediliyor? Kaymakam kendisine bildirilmesine rağmen neden bu konulara göz yummaktadır? Güç bizde diye evrakta sahtecilik yapacak kadar gözleri dönen bu kişiler, bu yapılanlara göz yumanlar, makamlarına güvenenler, bunların hesabını verecek. Yapılan usulsüzlüklerin belgelerini kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.