Başkan Özel yaptığı yazılı açıklamada “2022/2023 Hasat sezonu ülke genelinde rekolte tahminleri oldukça güzel gözüküyor. Hububatta gümrük vergileri bir ay önceye kadar sıfırdı. İthal hububatta % 130 oranında vergi gelmeden önce sanayiciler depolarını ithal hububatla doldurdu.

Gübre firmaları gübre fiyatlarında güncellemeye gitti! Üre, DAP, Can ve kompoze gübre fiyatları! Gübre firmaları gübre fiyatlarında güncellemeye gitti! Üre, DAP, Can ve kompoze gübre fiyatları!

Bu nedenle şu an hasat edilen hububatı sanayici satın almaya yanaşmıyor. Tek alıcı devlet yani Toprak Mahsulleri Ofisi. (TMO) Böyle olunca piyasayı rahatlatacak çözümler aranıyor, uygulamalar hızlı değişiyor. Dahilde İşleme Rejimi ( DİR ) kapsamında un, makarna, irmik vb. ihraç eden sanayici yurtiçinden buğdayını alacak, işleyecek ihraç edecek. Daha sonra karşılığı hammaddeyi ithal edebilecek" ifadelerini kullandı.

YAPILAN DEĞİŞİKLİK SAYESİNDE TARIM SÜRDÜREBİLİR HALDE

Başkan Özel yapılan değişiklerle birlikte tarımın sürdürebilir olacağına dikkat çekerek, “Daha önceleri dile getirdiğimiz ve kaldırılmasını istediğimiz Dahilde İşleme Rejimi ( DİR ) izin belgesinde  yaptığı uygulama değişikliği için Ticaret Bakanlığımızın yetkililerini ve emeği geçenleri Türk Tarımının sürdürülebilirliği adına  kutluyorum.” dedi.